Афганістан, за даними агентства ООН у справах біженців, посідає перше місце серед країн, вихідці з яких просили притулку в Україні. Згідно зі звітом організації, у першому півріччі 2020 року на українській території перебували 814 афганських біженців і 648 шукачів притулку. Як долають кордони, отримують офіційний статус і підтримують зв’язок з рідними, з’ясовувало Суспільне.
"Війна — це страшно!"
Афганець Різаят Ахмадшат живе в Україні четвертий рік. Стільки ж він не бачився з рідними, спілкуються тільки телефоном. У 36 років він вимушено покинув свою державу, інакше, каже, не міг.

Різаят Ахмадшат
В Афганістані працював держслужбовцем і через це у чоловіка почалися проблеми. Одного разу до нього звернулися таліби, їм потрібно було, щоб той зробив афганське свідоцтво пакистанцю. Різаят відмовився, а далі почалися переслідування і погрози. З батьківщини тікав у Європу, все відбувалося незаконними шляхами, тому Різаят уникає подробиць цієї історії. Каже тільки, що не очікував прибути в Україну. Все сталося влітку 2017-го, тоді чоловік вперше побачив Київ і особливо здивувався природі — дуже зелено.
Різаят знайшов в Україні бізнес-партнерів та вклав гроші в продаж скатертин. Зароблене надсилав родичам до Афганістану, але це було до початку активних бойових дій. У нього там залишилися: брати, сестри, батьки, дружина і двоє доньок. Що відбувається з родиною зараз, невідомо, чоловік каже, що коли таліби захоплюють провінції — зв'язок блокують.

Різаят Ахмадшах не може зв'язатися з рідними після наступу талібів
“400 талібів зайшли до провінції і захопили її. З танками й літаками, хоча в них ні танків, ні літаків не було. Це вже зрозуміло, що була домовленість, це рішення було. Яке? До сьогодні народ не знає, яке рішення і хто за цим стоїть, щоб такий сильний переворот стався, що в нашій провінції всі перейшли на бік Талібану", — розповідає Різаят.
Без доступу до інформації про своїх рідних він щодня уважно переглядає кожне відео, яке з'являється у його стрічці новин. Під час нашого інтерв’ю подивляється в телефон, каже, знову когось затримали.
Читайте також: МВФ заморозив резерви Афганістану, а Туреччина готова співпрацювати з талібами. Текстовий онлайн
“Ось людина не хоче свою провінцію віддавати. Йому кажуть: ”Передавай провінцію!”. У відповідь: “Я не хочу передавати її пакистанцям”. Галасує — це молодь, афганець, який воює за свою державу", — перекладає з телефону Різаят.
В Україні Різаят Ахмадшат хоче отримати офіційний статус біженця. Якщо дістане відмову, то повернеться до Афганістану. Каже, думками весь час на батьківщині, поруч зі своїми рідними.
""Талібан" — це суспільство середньовіччя"
У 90-х роках до України переїхав Джанат Танай. Сьогодні він зустрічає нас у своєму будинку на Одещині. У нашу країну приїхав на навчання в повітряній академії. Залишатися не планував, однак, коли прийшов час повертатися на батьківщину, при владі вже були таліби.

Джанат Танай
Зараз у Джаната тут дружина, діти, а ще він очолює національно-культурне об'єднання "Афганська громада". У тому, що "Талібан" в Афганістані дістався до влади, звинувачує політику США.
“Важіль управління був у них. Якщо ви пішли зараз і залишили Афганістан в такій неприємній ситуації, чому ви тоді 20 років були в Афганістані? Для чого, якщо ви через 20 років віддали владу тим самим людям, яких бомбили? Ось коротко про талібів", — розповів Джанат.
Читайте також: Президент Афганістану пообіцяв повернутися до країни — відеозвернення
"Талібан" Джанат називає суспільством середньовіччя, де жінки повністю безправні. Їх можуть безкарно вбити, забороняють виходити з дому з відкритим обличчям і без супроводу чоловіка, отримувати освіту і працювати. Так було й 20 років тому.
“Там стільки заборон було, що людина могла тільки дихати і все. Люди всі думають, що після приходу до влади талібів почнуться жорстокі бої та війни, і вони рятують свої життя. Війна — це страшно. Як ніхто, афганці про це знають дуже добре", — каже Джанат Танай.
Обидва — і Джанат, і Різаят — мріють, що новий президент Афганістану дослухатиметься до народу і нарешті буде мир.
Що відомо
- 1 травня 2021 року США та НАТО почали офіційно виводити своїх військових з Афганістану. Столиця країни Кабул перейшла в режим посиленої безпеки в очікуванні реакції талібів на рішення США вивести війська з Афганістану.
- З травня до серпня таліби розгорнули наступ по всій країні проти проурядових сил — переважно на сільській території. 6 серпня таліби повністю захопили місто Зарандж, що на кордоні між Афганістаном та Іраном. Місто стало першою столицею провінції, захопленою екстремістами після початку виведення американських військ із країни.
- Після цього екстремісти розпочали захоплювати найбільші міста країні, згодом рух "Талібан" заявив, що вже контролює 100% території Афганістану. Проте афганський журналіст Халед Нікзад заявив Суспільному, що таліби контролюють 32 із 34-х провінцій Афганістану.
- США та низка країн ЄС почали термінову евакуацію співробітників своїх посольств в Афганістані через наступ талібів.
- ЗМІ повідомили, що президент Афганістану Ашраф Гані залишив країну та перебуває у Таджикистані. Згодом Гані пояснив своє рішення виїхати з країни, щоб запобігти кровопролиттю. Того ж дня в Афганістані оголосили про мирну передачу влади талібам.
- 16 серпня президент США Джо Байден заявив, що не шкодує про виведення американських військових з Афганістану попри швидку кризу влади та захоплення міст терористами.