В Україні розпочалися іспити на знання державної мови. Хто і як складатиме

В Україні розпочалися іспити на знання державної мови. Хто і як складатиме

Доповнено
В Україні розпочалися іспити на знання державної мови. Хто і як складатиме Facebook / Національна комісія зі стандартів державної мови

З 19 липня в Україні розпочалось проведення іспитів на рівень знання української мови для державних службовців та охочих здобути громадянство. Перевірка пройде відповідно до норм закону про державну мову, що вступили в дію з 16 липня. Як скласти іспит на знання з української мови розбиралося Суспільне.

Хто проводитиме іспити

Іспити на знання української мови, як державної, проводитиме Національна комісія зі стандартів державної мови (НКСДМ). На перший іспит вже зареєструвалися 348 осіб. Для складання всім зареєстрованим пропонується прийти у вказаний час на іспитовий майданчик НКСДМ.

У Києві щодня відбуватимуться 3 іспитові сесії: з 9:30 до 11:30, з 12:30 до 14:30 і з 15:30 до 17:30. У регіонах іспитові майданчики працюватимуть за окремим графіком, залежно від кількості охочих. Усі локації будуть функціонувати із дотриманням санітарних норм та правил в умовах пандемії.

Як повідомила кореспондентка Суспільного, на першій сесії у Києві, яка тривала з 9:30 до 11:30, перебували десять учасників. Проходили тестування у будівлі Національної комісії зі стандартів державної мови (Несторівський провулок, 4). Через велику кількість охочих пройти випробовування, проведення атестації довелося розділити на три потоки: з 9:30 до 11:30, з 12:30 до 14:30 і з 15:30 до 17:30.

В Україні розпочалися іспити на знання державної мови. Хто і як складатимеДар'я Кінша/Суспільне

На першу сесію в Києві прийшли 10 учасників

Станом на сьогодні скласти іспит можна у 15 містах, зокрема у Києві, Полтаві, Вінниці, Чернігові, Житомирі, Черкасах, Луцьку, Івано-Франківську, Чернівцях, Кропивницькому, Миколаєві, Херсоні та Рубіжному. Комісія буде постійно оновлювати перелік іспитових майданчиків на сайті.

Як зазначила у коментарі Суспільному голова НКСДМ Орися Демська, для країни проведення таких іспитів стало "історичною подією": "Очевидно, людей зареєструвалось більше ніж, ті, які змогли прийти. Сьогодні, завтра, післязавтра, два перші тижні... кількість іспитових сесій щодня — три по всій Україні. Ми обрали стратегію планового входження в іспитовий процес".

В Україні розпочалися іспити на знання державної мови. Хто і як складатимеFacebook / Національна комісія зі стандартів державної мови

Орися Демська, голова НКСДМ

Як пояснила голова комісії, 187 претендентів, по всій Україні складатимуть іспит о 9:30, потім о 12:30 і 15:30.

"Після цього як вони складуть, ми будемо перевіряти і визначати рівні володіння і до кінця тижня плануємо видати перші державні сертифікати про рівень володіння державною мовою", — зауважила Демська і додала, що питання сформульовані таким чином, що якби людина захотіла у пошуковиках чи "Вікіпедії" знайти відповіді, це було б настільки важко, що "час пошуку може бути довшим, ніж час іспитування".

За її словами, той, хто розмовляє, той, хто послуговується державною мовою у житті або під час виконання професійних обов’язків — для нього чи для неї іспит не буде складним.

Читайте також: "Це – не ЗНО". Експертка розповіла про мовний іспит для чиновників

Членкиня Національної комісії зі стандартів державної мови Ольга Шевчук-Клюжева, заявила в ефірі Українського радіо, що сертифікат є безкоштовним.

"Для громадян України – це безкоштовно. Не громадяни України відповідно до порядку проведення іспиту зобов'язані заплатити до 500 гривень", — зазначила експертка і додала, що на іспит можна зареєструватися онлайн, але складати треба в уповноваженій установі.

Водночас вона зазначає, що якщо чиновник зараз не подається на конкурс, то йому не потрібно підтверджувати володіння державною мовою: "Але якщо людина планує змінювати свою кар'єру і переходити з посади на посаду, наприклад, прагне бути високопосадовцем, то їй потрібно мати цей сертифікат".

"Такі виборні посади, як депутати Верховної ради, їм не потрібно підтверджувати рівень володіння державною мовою. Але, безумовно, потрібно застосовувати державну мову під час виконання своїх обов'язків," — зауважила Шевчук-Клюжева.

В Україні розпочалися іспити на знання державної мови. Що відомоFacebook / Національна комісія зі стандартів державної мови

В Україні розпочалися іспити на знання державної мови. Що відомо

За словами Демської, реєстрацію на іспити відкрили 16 липня о 00:01 на спеціальній платформі. Для осіб, які претендують на посаду державного службовця, тестування проходитиме за чотирма блоками:

 • культура мови (24 тестові задання);
 • читання (20 тестових завдань);
 • письмо (одне завдання відкритого типу);
 • говоріння (два завдання відкритого типу).

Для претендентів на отримання громадянства України також потрібно пройти чотири блоки завдань:

 • слухання (12 тестових завдань);
 • читання (31 тестове завдання);
 • письмо (два завдання відкритого типу);
 • говоріння (три завдання відкритого типу).
У комісії зазначили, що у межах тестових завдань кожна правильна відповідь дорівнює 1 балу. Максимальна кількість балів, яку можна набрати за виконання завдань частини:
 • "Культура мови", — 42,
 • за "Читання" — 20,
 • за "Письмо" — 37 балів,
 • за "Говоріння" — 59 балів (29 балів за діалог, 30 балів — за монолог).

Таким чином, претендент або претендентка, правильно виконавши всі завдання, може отримати максимум 158 балів. Для отримання державного сертифіката про достатній рівень володіння державною мовою, необхідно набрати 80 і більше балів (мінімум 50% + 1 бал), високий – 127 і більше балів (мінімум 80% + 1 бал). Зразок іспитової роботи можна переглянути тут.

Дар'я Кінша/СуспільнеДар'я Кінша/Суспільне

Для чого потрібен іспит

Демська зазначила, що іспит має визначати рівень володіння державною мовою, необхідний для того, щоб громадянин чи посадовець міг гідно комунікувати від імені держави.

"Ми не перевіряємо знань, а лише встановлюємо, чи володіє громадянин мовою належно, чи ні", – пояснила Демська і наголосила, що такий іспит не є аналогом зовнішнього незалежного оцінювання, яке має на меті перевірити теоретичні знання.

"Одним із завдань, наприклад, є речення з пропусками та варіантами слів, які ви можете вставити в це речення. Ви вибираєте, яку конструкцію слід вибрати для того, аби речення звучало грамотно і коректно", – розповіла чиновниця.

Демська додала, що також у тесті є завдання, у яких необхідно дописати відсутні букви у словах: "Щось треба написати з великої літери, десь є подвоєння. Йдеться про слова, які ми зазвичай щоденно вбиваємо. Є завдання, де треба дібрати відповідники до слова з набору слів".

За словами голови Національної комісії зі стандартів державної мови, також у тестах є аудіювання: "Звучить аудіоряд до двох хвилин, претендент слухає й потім коротко має написати, про що йшлося, і висловити свою думку щодо того, погоджується він чи ні".

Читайте також: Експертка розповіла, яким буде іспит для охочих стати держслужбовцями

У комісії зазначили, що пропускна здібність системи перевірок може справитися з навантаженням до тисячі осіб на добу. Однак з першого ж для реєстрації учасники тестування повідомляли про збої у роботі системи.

Деякі користувачі бідкаються, зокрема, що на порталі не працює.

Низка інших — зазначають, що у пунктах іспитів не вистачає місць.

У комісії також запевнили, що всі карантинні вимоги у місцях проведення іспитів забезпечать. Водночас на іспит претендентам слід приходити в масці і знаходитися в ній у приміщенні впродовж всього двогодинного іспиту. На випробуванні слід мати з собою документ, який ідентифікує особу.

У комісії додають, що на іспиті не можна:

 • спілкуватися з іншими претендентами або третіми особами;
 • списувати відповіді;
 • використовувати засоби зв'язку, пристрої для зчитування, оброблення, збереження та відтворення інформації, що не передбачені процедурою проведення іспиту;
 • робити помітки, що можуть ідентифікувати особу.
Читайте також: З чого складатиметься державний іспит з української мови для посадовців

Також завдання та відповіді учасників будуть фіксуватися комп'ютером, зокрема завдання з "говоріння" та "писання".

Комісія просить учасників приходити до пунктів проведення іспитів завчасно. Зареєстровані претенденти, які не з'явилися на іспит, вважатимуться такими, які використали свою спробу скласти іспит. Повторно учасники в такому випадку зможуть зареєструватися на повторне тестування лише через 4 місяці.

Орися Демська запевнила, що процедура здачі іспиту виключає будь-яку корупційну складову: "Тестові завдання формуються ad hoc: на сьогодні в банку тестів є 1800 завдань. Тестів загалом є 44 і саме в той момент, коли відкривається слот, машина генерує завдання. Які конкретно завдання машина згенерує під конкретну іспитову сесію – ми не знаємо".

Читайте також: Хто і як складатиме іспит з української з 16 липня. Коментує експерт

Після виконання письмової частини тесту його слід буде підписати електронним ключем та відправити на перевірку, після чого записати усну частину, також підписати її та відправити. За її словами, у разі, якщо екзаменатор поставив всі "відмінно", то робота йтиме на перехресне перевіряння.

Коли будуть результати першого іспиту

Відповідно до порядку проведення іспитів Національна комісія має 15 днів для визначення результатів. Шевчук-Клюжева зауважує, що комісія планує надати перші сертифікати для претендентів вже цього тижня.

"Тобто ми будемо намагатися максимально швидко це зробити. Ми проводили апробації, зокрема проведення пілотного іспиту в комісії. Ми отримали досить позитивні відгуки. Тим більше, багато людей спеціально не готувалися", — вказала експертка.

Що відомо

 • Верховна рада 25 квітня 2019 року ухвалила закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Президент підписав його 15 травня 2019 року.
 • З 16 липня 2021 року для вступу на державну службу необхідно подавати сертифікат про рівень володіння державною мовою. Отримати сертифікат можна буде за результатами саме цього іспиту.
 • Основне призначення спеціального іспиту – виявити рівень володіння українською мовою особами, які претендують на обрання чи призначення на посади й зобов’язані застосовувати українську мову під час виконання службових обов’язків.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди