Експертка розповіла, яким буде іспит для охочих стати держслужбовцями

Експертка розповіла, яким буде іспит для охочих стати держслужбовцями

Експертка розповіла, яким буде іспит для охочих стати держслужбовцями

З 16 липня 2021 року охочі отримати посаду на державній службі мають скласти іспит з української мови та підтвердити свій рівень. Членкиня Національної комісії зі стандартів державної мови Ольга Шевчук-Клюжева в ефірі Українського радіо розповіла, як якісно підготуватися до іспиту на рівень володіння державною мовою та як швидко підвищити свої знання з української мови до належного рівня.

"Це вперше в Україні визначають рівень володіння українською мовою. У нас була атестація щодо вільного володіння державних службовців державною мовою з 2017 по 2019 рік, але там рівень не визначався. Зараз ми будемо визначати рівень", — наголосила Шевчук-Клюжева.

Згідно із законом "Про забезпечення функціонування української мови як державної", іспит мають складати публічні діячі, високопосадовці, державні службовці всіх категорій, начальницький склад Національної поліції, керівники закладів освіти, прокурори і судді. Окрім того, такий іспит мають складати охочі отримати українське громадянство. Як відзначила експертка, рівні також визначені згідно з європейською практикою: від А1 до С2 - від початкового до вільного володіння.

Вона також відзначила, що перевірити себе та отримати сертифікат про знання мови можуть усі охочі.

"Ми всіх запрошуємо. Якщо ви дуже сильно хочете, то можете пройти навіть апробацію. Зараз Національна комісія до 17 червня буде проводити апробаційний процес, і люди вони хочуть спробувати свої сили, зрозуміти, яким буде іспит. Детальніше про це можна знайти інформацію на нашому сайті. Використовуючи можливості цифрового підпису, нам це потрібно, щоб ідентифікувати особу, ви зможете зареєструватися буквально за декілька хвилин, і вам відкриється тестова частина іспиту", — розповіла вона.

Для проведення іспиту будуть підготовлені спеціальні аудиторії.

"Ми будемо намагатися, щоб претендентам було максимально зручно. Це буде у великих містах, де є навчальні заклади. Ми розглядаємо насамперед університети, а також міські адміністрації, де можна облаштувати іспитові аудиторії, поставити комп'ютери, зробити потрібні умови, щоб президентом було зручно. Люди будуть реєструватися, приходити, інструктори мають ідентифікувати особу, в аудиторіях має вестися відеоспостереження, тобто Національна комісія буде над цим працювати", — розповіла членкиня Національної комісії.

За її словами люди, які не знатимуть як сформульоване те, чи те правило, не зможуть його скласти.

"Наш іспит створений так, щоб ми побачили наскільки людина добре володіє мовою. Це не означає, що ви маєте вивчити 10 правил і прийти складати іспит. Якщо ви не будете знати, як сформульовано те чи інше правило, то ви зможете скласти іспит. Тому не треба боятися і треба намагатися списати", — пояснила Шевчук-Клюжева.

Іспит складатиметься письмової і усної частини. Як відзначила експертка, з текстової частини наразі створюється тренажер для претендентів: його буде викладено його в загальний доступ, щоб охочі могли тренуватися вдома.

"За основу ми беремо європейські іспити на знання володіння мовою, і тому наш іспит має чотири частини: перша частина — це культура мови. Вона репрезентована тестовими завданнями. Друга частина — це читання, тобто це певні завдання на розуміння текстів, контексту, і ця частина теж репрезентована тестовими завданнями. Третя частина — це письмо. Це аудіювання до двох хвилин тексту. Людина слухає аудіозапис, і потім вона має це відтворити на письмі, тобто на комп'ютері вона має передати зміст почутого і висловити своє ставлення до тексту. Четверта частини іспиту — це говоріння. Письмо і говоріння будуть оцінювати екзаменатори. Але тестову частину буде перевіряти комп’ютер", — розповіла Шевчук-Клюжева.

За її словами, іспит можна буде скласти повторно.

"Раз на чотири місяці люди можуть складати іспит стільки разів, скільки вони вважатимуть за потрібне. Тобто вони отримують сертифікат певного рівня, і якщо в їхніх планах буде покращити рівень володіння, то вони можуть перескласти іспит. Щодо кількості спроб, то обмежень немає", — зазначила членкиня комісії.

Тим, хто хоче успішно скласти іспит, експертка порадила більше говорити українською.

"Наприклад, на роботі намагайтеся говорити українською мовою під час наради, знайдіть собі співрозмовників, виділіть конкретний час, коли ви говорите українською. Можна почати навіть з п'яти хвилин. А також читайте українською та слухайте україномовні ресурси", — зазначила Шевчук-Клюжева.

Що відомо

  • Верховна рада 25 квітня 2019 року ухвалила закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Президент підписав його 15 травня 2019 року.
  • З 16 липня 2021 року для вступу на державну службу необхідно подавати сертифікат про рівень володіння державною мовою. Отримати сертифікат можна буде за результатами саме цього іспиту.
  • Основне призначення спеціального іспиту – виявити рівень володіння українською мовою особами, які претендують на обрання чи призначення на посади й зобов’язані застосовувати українську мову під час виконання службових обов’язків.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди