"Це – не ЗНО". Експертка розповіла про мовний іспит для чиновників

"Це – не ЗНО". Експертка розповіла про мовний іспит для чиновників

Ексклюзивно
"Це – не ЗНО". Експертка розповіла про мовний іспит для чиновників np.pl.ua

Від 16 липня для вступу на державну службу претендентам необхідно буде подавати сертифікат про рівень володіння українською мовою та скласти відповідний іспит. Пробне тестування протягом останніх місяців пройшли вже майже 7 тисяч охочих. Голова Національної комісії зі стандартів державної мови Орися Демська в ефірі Українського радіо розповіла, як відбуватиметься тестування, що слід знати, аби добре його пройти, а також чи не створить вимога складання іспиту для кандидатів на державну службу додаткових корупційних схем.

Коли почнеться офіційне тестування

Як зазначила експертка, перші тести згідно із законом "Про забезпечення функціонування української мови як державної” стартують 16 липня, проте вже відбулась їхня апробація.

"Було тестування й системи, й завдань, й того, як поводитимуться претенденти, чи зручний їм інтерфейс. Ми тестували частини великої іспитової комп’ютерної системи. Як на мене, апробація показала дуже хороші результати, враховуючи, що було 6868 учасників апробації", – розповіла Демська.

Вона розповіла, що орієнтовно така ж кількість людей складатиме іспит у перший місяць.

"Це дуже велике навантаження на старт системи", – наголосила Орися Демська.

За словами чиновниці, близько 1,5% осіб, які складали іспит, не дотягнули до нижньої мінімальної межі, а трохи понад 20% – не змогли пройти межі рівня вільного володіння І ступеня

“Саме тестування і наповнення змісту іспиту показало, що результат доволі хороший. Тут також були певні виклики, бо в нас не було довгого періоду тестування. Тому ми пішли таким шляхом, що зробили дуже складним тест верхньої межі, щоб ми розуміли, де "стеля", – пояснила вона.

Для чого потрібен іспит

Експертка зазначила, що іспит має визначати рівень володіння державною мовою, необхідний для того, щоб громадянин чи посадовець міг гідно комунікувати від імені держави.

"Ми не перевіряємо знань, а лише встановлюємо, чи володіє громадянин мовою належно, чи ні", – пояснила Демська.

Вона наголосила, що такий іспит не є аналогом зовнішнього незалежного оцінювання, яке має на меті перевірити теоретичні знання.

“Одним із завдань, наприклад, є речення з пропусками та варіантами слів, які ви можете вставити в це речення. Ви вибираєте, яку конструкцію слід вибрати для того, аби речення звучало грамотно і коректно", – розповіла чиновниця.

Демська додала, що також у тесті є завдання, у яких необхідно дописати відсутні букви у словах.

"Щось треба написати з великої літери, десь є подвоєння. Йдеться про слова, які ми зазвичай щоденно вбиваємо. Є завдання, де треба дібрати відповідники до слова з набору слів", – пояснила Орися Демська.

За словами голови Національної комісії зі стандартів державної мови, також у тестах є аудіювання.

"Звучить аудіоряд до двох хвилин, претендент слухає й потім коротко має написати, про що йшлося, і висловити свою думку щодо того, погоджується він чи ні",

Хто складатиме тестування

За словами чиновниці, на початку пандемії кандидати на посади державної служби та інші високі посади в державі проходили за так званим донабором.

"Після цього дуже велике число тих, хто прийшов по донабору, мусять зараз піти на реальний конкурс. Із 16 липня в пакеті документів людей, які йдуть на конкурс, на нові призначення має бути державний сертифікат про рівень володіння українською мовою", – пояснила експертка.

За її словами, такий сертифікат можна отримати лише склавши іспит. Також іспит складатимуть люди, які хочуть набути українське громадянство.

При цьому служба, яку очолює Демська, повинна забезпечити екзаменаційну процедуру отримання державного сертифіката.

"Для того, щоб людина могла подати державний сертифікат на конкурс чи призначення, вона повинна мати сертифікат про рівень володіння державною мовою І або ІІ ступеня. Наступний крок вже за роботодавцем: буде він дотримуватися закону чи ні, потрібно йому це чи не потрібно", – пояснила вона.

На переконання чиновниці, така норма буде працювати.

"На сьогодні в нас вже формуються партнерські стосунки з різними центральними органами виконавчої влади, які навіть висловили таку думку, що до Нового року вони хочуть сертифікувати всіх своїх співробітників. Тому зараз ми підписуємо меморандуми та створюємо для цього умови", – зазначила Демська.

Чи треба буде платити за іспит

Чиновниця розповіла, що претендент на посаду державної служби може складати іспит скільки забажає, адже він є безкоштовним.

"Громадяни можуть кожні 4 місяці його складати. Разом з тим, державний сертифікат про рівень володіння державною мовою – це як диплом про вищу школу, диплом кандидата наук. Він видається назавжди", – зазначила вона.

Також Орися Демська наголосила, що процедура здачі іспиту виключає будь-яку корупційну складову

"Тестові завдання формуються ad hoc: на сьогодні в банку тестів є 1800 завдань. Тестів загалом є 44 і саме в той момент, коли відкривається слот, машина генерує завдання. Які конкретно завдання машина згенерує під конкретну іспитову сесію – ми не знаємо", – пояснила експертка.

Після виконання письмової частини тесту його слід буде підписати електронним ключем та відправити на перевірку, після чого записати усну частину, також підписати її та відправити.

"Але роботи зашифровані, а екзаменатор сидить в іншому кінці України. Іспити складаються лише в іспитових аудиторіях. Також екзаменатор не ставить абсолютної оцінки, лише кваліфікаційну: достатньо-добре-відмінно", – зазначила чиновниця.

За її словами, у разі, якщо екзаменатор поставив всі "відмінно", то робота йтиме на перехресне перевіряння.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди