Що робити, якщо ви потрапили в ДТП. Поради юриста

Що робити, якщо ви потрапили в ДТП. Поради юриста

Що робити, якщо ви потрапили в ДТП. Поради юриста
Ілюстративне фото

Як юридично правильно зафіксувати ДТП з потерпілими? На що звернути увагу постраждалим чи їхнім родичам? Чи можливі помилки поліцейських при складанні протоколу та схеми ДТП? Які шанси притягнути до відповідальності винного в ДТП пішохода? Про все це в ефірі Українського радіо розповів автоюрист, адвокат Богдан Глядик.

Як проходить кваліфікація ДТП і хто вважається потерпілим

За офіційною статистикою, за минулий рік у Києві щодня траплялося в середньому більше 110 аварій. Усі ДТП умовно можна розділити на аварії з потерпілими та без потерпілих. Потерпілими вважаються люди, які отримали в ДТП травми середньої тяжкості, тяжкі травми, або загиблі люди. Якщо отримані травми є легкими, то це – справа про адміністративні правопорушення і відносити до ДТП з потерпілими ми такі події не можемо.

Якщо на місце ДТП викликають "швидку допомогу", попередньо така аварія завжди кваліфікується як ДТП з потерпілими. Приїжджає "швидка", все фіксується так, ніби комусь завдано шкоду, викликається слідчо-оперативна група, яка оформлює ДТП. У такому випадку саме вона, а не поліцейські, фіксують аварію. Слідчо-оперативна група проводить повний огляд місця ДТП і все фіксує. І до того часу, поки не буде з'ясовано, які ж травми отримав потерпілий, справа буде в провадженні слідчих і розслідуватиметься за правилами кримінально-процесуального кодексу.

Після проведення обстеження будуть надані медичні документи, чи є серйозні травми, слідчий це все розпише і, якщо травми несерйозні, відправить до патрульної поліції, яка вже розбиратиметься зі справою як з адміністративним правопорушенням.

Якщо у ДТП ніхто не загинув, то основною кваліфікуючою ознакою є тяжкість травм, отриманих у ДТП. З медичного закладу отримуються документи, проводиться судово-медична експертиза і на підставі її висновку встановлюється тяжкість отриманих травм, а звідси й встановлюється кваліфікація.

Навіщо на місці аварії потрібен адвокат

На місці ДТП слідчі обов’язково повинні провести повний огляд місця аварії, фіксується все, що можна зафіксувати. Залучаються поняті, якщо водії є на місці події, вони також беруть участь у проведенні огляду. Обов’язковою умовою в ДТП з потерпілими є проходження кожного з водіїв перевірки на стан алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Без потерпілих такої вимоги не висувається.

На місці ДТП фіксуються гальмівні сліди, осипи, шукаються свідки, встановлюється наявність відеозаписів, відеореєстраторів, оглядається прилегла територія. Уся ця інформація заноситься в протокол місця події, що є дуже важливим, бо за цією інформацією можна відтворити механізм дорожньо-транспортної пригоди.

Поліцейські можуть чогось не помітити, тому завдання учасників як зі сторони потерпілих, так і зі сторони особи, яку можуть звинуватити у вчиненні відповідного злочину, максимально контролювати весь процес. Адже якщо немає свідків чи відеозапису, то є лише слова учасників і без додаткових доказів дуже важко встановити, як усе відбувалось насправді. Також не варто забувати, що окремі особи можуть бути зацікавлені, щоб якусь інформацію не зафіксували.

Якщо особа-учасник ДТП бере участь у огляді, він може зазначити в протоколі свої зауваження. Якщо водія немає на місці, бо він на експертизі, за нього зауваження може записати його адвокат. Родичам це, швидше за все, не дозволять. Крім того, адвокат може побачити, наприклад, слід, який ігнорують, і якщо його не захочуть занотовувати, то на це звернуть увагу поняті.

Окремо важливо пам’ятати, що будь-яка особа має право не свідчити проти себе і своїх близьких. Зазвичай, якщо людина відмовляється давати покази, суспільство сприймає це так, що він винний і щось приховує. Але я вважаю, що це найбільш правильна стратегія, якщо до людини є якісь питання правового характеру. Адже доки ситуація не буде проаналізована на холодний розум, жодних показів давати не треба. Крім того, ДТП – це стресова ситуація, коли людина може чогось не розуміти і на біле казати "чорне", а на чорне – "біле". Тому краще заспокоїтися, все проаналізувати і тоді говорити.

Аварії за участі пішоходів

Для того, щоб визначити, чи притягати когось до кримінальної відповідальності, важливим є той факт, які травми отримав потерпілий. Навіть якщо ми говоримо, що відбуваються дві ДТП і один водій отримує відповідні травми, але він винний, то справу не розслідують як кримінальну, тому що інший не отримав таких травм. Та сама ситуація і з пішоходами. Навіть у ДТП, де винний пішохід, водій зазвичай не отримує серйозних травм, тому така справа не може розглядатись як кримінальна. Тому й пішоходи не несуть кримінальної відповідальності, якщо немає загиблих чи потерпілих з тяжкими травмами.

Якщо ж унаслідок протиправних дій пішохода хтось загинув чи зазнав тяжких травм, тоді ми говоримо про те, що водій повинен відповідати. Українські судові реалії такі, що пішохода вкрай рідко притягують до відповідальності, навіть якщо є тяжкі наслідки.

На початок