Світоглядна криза чи процес зростання? Коли навколо УКФ припиняться скандали

Світоглядна криза чи процес зростання? Коли навколо УКФ припиняться скандали

Світоглядна криза чи процес зростання? Коли навколо УКФ припиняться скандали

Останні пів року Український культурний фонд читає про себе новини виключно з епітетом "скандальний": скандальний конкурс, скандальний член Наглядової ради, черговий скандал - і так постійно.

Трирічну, проте сталу організацію почало трясти з перезавантаженням її керівництва.

У січні 2021 року, за законом про УКФ, змінився склад Наглядової ради Фонду. Потім мав відбутися конкурс на посаду виконавчого директора, який, за очікуванням культурної спільноти, мав завершиться переобранням на другий строк Юлії Федів.

Проте напередодні конкурсу, УКФ звинуватили у видачі грантів з порушеннями. Федів після цього відмовилася брати участь у переобранні. Конкурс виконавчого директора провалився, а голова Наглядової ради УКФ пішов у відставку, пославшись на стан здоров'я.

У квітні міністерство культури та інформаційної політики призначило Ларису Мудрак новою головою УКФ. Але спокою це не принесло.

Після вдалого обрання виконавчого директора, Рада оголосила конкурс на підтримку проєктів по святкуванню Дня Незалежності. Для цього порізали бюджет інших грантових програм, і заявники, які отримали відмову у фінансуванні, обурилися. Мудрак поширила заяву про те, що членам Наглядової ради потрібно подати у відставку і зробила це перша.

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко сказав, що події в УКФ - його біль, що потрібно перезавантажити Наглядову раду УКФ і тому теж закликав її до саморозпуску. Однак цей заклик почули лише двоє членів Наглядової ради, інші удали, що це не до них.

Ситуація патова, оскільки закон про УКФ не передбачає примусового звільнення членів Наглядової ради. Але чи потрібно воно - про це та інші варіанти вирішення кризи в УКФ говорили представники культурної спільноти під час публічної дискусії на каналі UA: Культура.

Повну версію розмови дивіться у відео, у текстовому форматі подаємо витримки.

Чому почалася криза в УКФ?

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко:

Facebook О. Ткаченка
"Створення такої інституції, як УКФ, - надзвичайно велика, вагома подія. Те, що зробив УКФ за три роки, - великий крок, в першу чергу, для підтримки недержавного сектору культури та мистецтва.

Наглядова рада, яка існувала впродовж цих трьох років, фактично, благословляла всі висновки експертів, які приймалися стосовно багатьох проєктів УКФ. Пів року тому був обраний новий склад Наглядової ради. Я зараз не буду її оцінювати, але вона захотіла подивитися більш прискіпливо на рішення експертів.

Те, що Наглядова рада змінила підхід, послужило тригером для кризи. Це одна справа. Інша справа, чи мала вона право це робити? Так, мала право, тому що за законом про УКФ, Наглядова рада схвалює або не схвалює рішення експертів".

В.о. виконуючої директорки УКФ з 1 квітня до 14 червня Ірина Осадча:

"Кожного року були скарги на експертний відбір. І це нормально, коли люди не згодні з тим, що вони не пройшли конкурсний відбір. І в цьому році точно так було, дуже багато скарг на експертний відбір.

Але, працюючи ці три роки, тобто вже четвертий грантовий сезон, наші нормативні документи вдосконалювалися.

Я не можу сказати, що раніше була така криза, як зараз. Ми були просто перевантажені роботою. Криза можливо почалася зі зміною: коли пішла Юлія Федів з УКФ; коли з'явилася нова Наглядова рада;

Голова Наглядової ради УКФ Лариса Мудрак з 14 квітня по 7 червня:

Shkala Forum
"Стан кризи, у якій знаходиться УКФ, природне явище, бо інституція молода, нічого у цьому надзвичайно немає.

Звичайно, що є достатньо довгий шлях проходження цієї кризи, однак я переконана, що на сьогодні криза має інструменти вирішення, один з яких - самовідведення всіх членів Наглядової ради.

Наглядова рада достатньо складна для роботи: не може працювати Наглядова рада, коли є чотири сторони (Мінкульт, Офіс президента, представники громадськості, представники культурних інституцій - по 2 представники, - авт.), які не мають єдиної позиції. Мій голос завжди був у меншості з перших днів за півтора місяця, і тому саме шлях самовідведення і зміни чинного складу мають відбутися".

Колишній директор "Довженко - Центру" Іван Козленко:

Фейсбук
"Я не можу погодитися з пані Ларисою, що криза природна. Вона рукотворна, і природа цієї кризи в намаганні встановити ручне управління в УКФ, як це здійснюється в інших інституціях.

"Я не можу погодитися з пані Ларисою, що криза природна. Вона рукотворна, і природа цієї кризи в намаганні встановити ручне управління в УКФ, як це здійснюється в інших інституціях.

Це робиться для того, щоб здійснювати прямий контроль за розподілом коштів. І це та причина, з якої ми маємо таку Наглядову раду, яка складається здебільшого з некомпетентних людей у сфері культури. Більшість з них, на жаль, не цікавилися роботою УКФ у попередній період, тому не мають морального права давати оцінку цій роботі.

Я вбачаю велику проблему в тому, що руйнується команда УКФ. Частина топменеджменту вийшла зі складу, і ще частина виходить найближчим часом. Це означає, що блокується робота. Без реального перезапуску інституції неможливо виправити ситуацію. Механізм, який пропонує міністр - часткового перезапуску, виймати якихось членів Наглядової ради і ставити туди лояльніших людей, - не спрацює. Бо такі дії призводять до внутрішнього колапсу менеджменту, це те, що не сприймається командою.

Спочатку Держкіно, тепер УКФ. Чи справді влада перетягує контроль над культурними інституціями

І останнє, що я хотів би сказати: цінність прозорого управління, прозорих процедур, на жаль, не є характеристикою теперішньої влади. Це вважається слабкістю, це вважається тим, що перешкоджає реалізації інтересів, політичних у тому числі, і тому це світоглядна криза. І я песимістичний, думаю, що переможе та сторона, яка має владу, і вона встановить правила, як вони встановлені в інших інституціях, наприклад, Держкіно".

Які є нарікання на експертів?

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко:

"Питань стосовно рішень експертів впродовж трьох років було чимало. В принципі, вони були галасливими, але спільнота знає, що є питання стосовно характеру оцінювання експертів, ймовірного конфлікту інтересів експертів, які як оцінювали, так і брали участь в отриманні грантів".

Мистецтвознавиця, співзасновниця благодійного фонду "Мистецькі надра", експертка УКФ у програмах "Аналітика культури" (2019-2020), "Інноваційний культурний продукт" (2020-2021) Ольга Сагайдак:

"УКФ - новітня інституція, яка у своїх фундаментах має людиноцентричність. Я, як представник експертної спільноти, хотіла б приділити увагу людям, які працюють в інституції.

Це 505 експертів, яким 9 членів Наглядової ради висловили недовіру або сумніви в їх компетенції.

Є невдоволення кимось або чимось, але немає конкретики: в чому полягають претензії людей до інституції або один до одного?

В.о. виконуючої директорки УКФ з 1 квітня до 14 червня Ірина Осадча:

"Щодо експертного відбору, ми постійно змінювали підходи. У 2018-му, коли був перший грантовий сезон, було три експерти, які оцінювали. Потім ми запровадили каскадний підхід до оцінювання. У цьому році це по-іншому, у минулому і в цьому році - п'ять експертів оцінюють. Я до того, що ми працювали і виправляли недосконалість процесів.

Ми молода інституція, тобто те, що було створене з самого початку, воно потребує постійної переробки на певних етапах. Але те, що зараз я чую, що була купа скарг на недосконалий експертний відбір, недосконалі різні процеси і сам процес конкурсного відбору - ну, я не знаю. Давайте пропозиції, щоби ми далі працювали та відпрацьовували. Давайте будемо зустрічатися та напрацьовувати це.

Голова Наглядової ради УКФ Лариса Мудрак з 14 квітня по 7 червня:

"Комунікація довкола і експертної роботи, і процесу проходження проєктів у дирекції і Наглядовій раді потребує великого діалогу. Я прихильник великого діалогу, відвертих розмов. Є шанс, є можливість вийти на конструктив.

Є культура грантівських установ, і треба її розуміти, поважати, розвивати. Не можуть експерти бути фінальним етапом. Говорячи з фахівцями й в політичній сфері, і у сфері експертній, вони називали експертний рівень ручним управлінням. Тому що в нас експертизи, як такої інституції, ще немає, вона ще тільки формується. Це довгий шлях, всі формати роботи нових інституцій, на щастя, не совкового типу, а проєвропейського - це мінімум 5-7 років, коли ми отримаємо результати".

Колишній директор "Довженко - Центру" Іван Козленко:

"У Наглядової ради немає інструментарію, крім власного смаку і категорій "подобається – не подобається", визначати якість проєктів. У них немає методології, прописаного концепту, за яким вони це здійснюють на відміну від експертів, які здійснюють це фахово і професійно. Рішення по переекспертуванню вже експертованних проєктів, які здобули схвалення трьох інстанцій - технічний відбір, експертизу та схвалення дирекції - це перевищення повноважень Наглядової ради.

Діяльність УКФ здійснюється на принципах прозорості, якщо таке рішення [відмова у фінансуванні] було прийнято, воно мало бути аргументованим і мотивованим. Воно може бути розглянуто заявниками. Ніхто не заперечує того, що можуть бути раціональні підстави для відмови. Але ці рішення не були обґрунтовані. Ми в протоколах бачимо тільки голосування "за – проти", при чому недостатньою кількістю голосів. Ну відтак ми вважаємо ці рішення нікчемними".

Світоглядна криза чи процес зростання? Коли навколо УКФ припиняться скандали

Чи можливо провести прозоро й якісно конкурс на підтримку заходів зі святкування 30-річчя Незалежності?

(конкурс оголосили у травні і заради нього скоротили бюджетування інших програм)

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко:

"На 30-річчя подій надзвичайно багато, а коштів не вистачає, можливо логічно, що УКФ вирішив звернути на це увагу і дати можливість долучитися до святкування 30-річчя митцям. Я сподіваюся, що не зважаючи на те, що процедура оформлення заявок і процедура звітності надзвичайно непроста й очевидно давно потребувала полегшення і розуміння їх правил для гравців на ринку, ця Наглядова рада і дирекція здатна провести конкурс прозоро, коректно і ефективно".

Мистецтвознавиця, співзасновниця благодійного фонду "Мистецькі надра", експертка УКФ у програмах "Аналітика культури" (2019-2020), "Інноваційний культурний продукт" (2020-2021) Ольга Сагайдак:

"Я вважаю, що додатково оголошений конкурс на святкування 30-річчя Незалежності є недолугим. Розгляд проєктів буде тривати до кінця липня, відповідно до Дня Незалежності лишиться три тижні. Чи можна сподіватися на справді значущий проєкт, який ліпиться за три тижні? Я в це не вірю".

Чи зупинилася робота УКФ через кризу?

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко:

"Вона не зупинилася, проведено кілька конкурсів, зараз оформлюються угоди, здається, на суму понад 400 млн грн. Тобто Фонд продовжує виконувати планову роботу".

Голова Наглядової ради УКФ Лариса Мудрак з 14 квітня по 7 червня:

"Конкурсний відбір закінчено. Понад 500 проєктів стали переможцями. Шлях отримання грантів і можливості працювати для культурної спільноти є. І дирекція, я переконана, навіть місяць може існувати без Наглядової ради".

В.о. виконуючої директорки УКФ з 1 квітня до 14 червня Ірина Осадча:

"Робота УКФ наразі відбувається у робочому режимі, ми опрацьовуємо близько 500 проєктів, які знаходяться на стадії підписання грантових угод.

10 червня закінчився термін подачі проєктів на лот "Знакові події", який присвячений Дню Незалежності. Ми отримали понад 70 заявок, тобто ще є попереду конкурсний відбір цього.

Наступний етап: ще в нас є програма "Розвиток кінопроєкту". До нас надійшло близько 300 заявок, зараз ми їх опрацьовуємо.

Події, які відбувалися протягом останнього часу, впливають на колектив. Люди змотевовані, але ми намагаємося залишатися командою і робимо все, щоби забезпечити процеси, які зараз відбуваються і повинні відбуватися. Частина колег написала заяви. У кожного є різні причини, чому вони йдуть з Фонду"

З якими вимогами культурна спільнота звернулась до Ткаченка?

Колишній директор "Довженко - Центру" Іван Козленко:

"Це спільнота, яка представляє понад 550 заявників [на гранти]. Слід сказати, що спільнота заявників і спільнота експертів солідарні у своїх вимогах до міністерства, і я наголошую на тому, що міністр несе політичну відповідальність за вирішення цієї кризи.

Щодо вимог:

  1. Це розпуск Наглядової ради як такої, що проявила некомпетентність, непрофесіоналізм, необізнаність процедурами, порушила законодавство, а також підважила експертизу багатьох сотень незалежних експертів.
  2. Скасування рішень, які призвели до кризи в аудіовізуальному секторі, і в знакових подіях.
  3. Скасування новооголошеної програми до 30-річчя, оскільки програма знакових подій була сфокусована на ювілейні заходи щодо 30-ліття Незалежності".

Голова Наглядової ради УКФ Лариса Мудрак з 14 квітня по 7 червня:

"Для мене надзвичайно важливо, щоб відбулося перезавантаження Наглядової ради. Це вихід на нову стратегію, яка формується тільки шляхом відкритого, прозорого і загального діалогу за участі всіх учасників".

Чи готові представники культурної спільноти долучитися до роботи над змінами нормативних документів УКФ?

Мистецтвознавиця, співзасновниця благодійного фонду "Мистецькі надра", експертка УКФ у програмах "Аналітика культури" (2019-2020), "Інноваційний культурний продукт" (2020-2021) Ольга Сагайдак:

"Нормативна база УКФ потребує доопрацювання хоча б тому, що вона писалась іншими людьми в інших історичних умовах, і вона не мала запобіжників. Але я вважаю, що ця нормативна база має змінюватися не кулуарно комітетом Верховної ради, а вона має змінюватись з залученням тих, хто працював в УКФ, експертів, тих, хто отримував гранти УКФ.

Ми з колегами розуміємо, що хотіли б долучитися до вдосконалення нормативних документів УКФ, але важливо, щоб ми з вами поділяли позицію: ні в якому разі не робити швидкі зміни. А ми почули від міністра, що подаються певні зміни до закону про УКФ, боюся, що вони додадуть тільки хаосу".

Колишній директор "Довженко - Центр" Іван Козленко:

"Так, готовий. Мені ця тема небайдужа, оскільки я очолював конкурсну комісію Міністерства культури - такий собі прототип УКФ. Вона існувала півтора роки до запуску УКФ. Я був долучений не буквально до творення УКФ, але відчуваю відповідальність за те, що відбувається".

Голова Наглядової ради УКФ Лариса Мудрак з 14 квітня по 7 червня:

"Ніколи не кажи ніколи. В моєму професійному менеджерському досвіді є багато ситуацій, коли я працювала як волонтер заради державних інтересів. Я переконана, що в УКФ мій досвід - це антикризовий менеджмент 24 на 7 фактично півтора місяця. Після такого складного вантажу вона повинна бути долучена до процесів інституції, але в рамках консалтингу. Я з радістю це зроблю".

Чи можливо вимірювати ефективність УКФ?

Мистецтвознавиця, співзасновниця благодійного фонду "Мистецькі надра", експертка УКФ у програмах "Аналітика культури" (2019-2020), "Інноваційний культурний продукт" (2020-2021) Ольга Сагайдак:

"Мені дуже сподобалось, коли УКФ сказав, що він - інвестор в культуру. Тому це власне інкубатор, до якого не можна застосовувати принцип KPI. Культура має пролонговану дію. Культурні процеси дають свої результати через 3-5 років, вони є пролонгованими, а короткотерміновість, вимірювання ефективності протягом пів року, шкідлива як для УКФ, так і для проєктів.

До УКФ подаються не бізнес-проєкти, які мають показати 20%, 30%, 50% прибутку наступного року. Це про зміну свідомості і про те, що все більше і більше українців залучені в культурні процеси, а не в шоу-бізнес. УКФ - це не про шоу, не про розважальні подію. УКФ - це про просвітництво і розвиток.

Якби Тарас Григорович Шевченко попросив в УКФ грант на видання першого Кобзаря, то якби ми рахували зараз KPI від Шевченка?

В.о. виконуючої директорки УКФ з 1 квітня до 14 червня Ірина Осадча:

"Це питання, яке ми постійно тримаємо на пульсі, і повинні здійснювати. Ми це розуміємо, але ресурс не дозволяє цього робити. Але звичайно, ми це плануємо робити, якось запровадити. Це буде".

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯ