Як оформлювати е-лікарняні й чи допоможуть вони подолати корупцію. Пояснюють експерти

Як оформлювати е-лікарняні й чи допоможуть вони подолати корупцію. Пояснюють експерти

Ексклюзивно
Як оформлювати е-лікарняні й чи допоможуть вони подолати корупцію. Пояснюють експерти
. Суспільне Рівне

В Україні запрацювала система електронних лікарняних. Тепер пацієнти зможуть отримати лікарняні в електронній системі eHealth. Це означає, що пацієнту не треба витрачати час на оформлення паперів, щоб зафіксувати факт тимчасової непрацездатності. Як наголошують у Міністерстві охорони здоров'я, до 1-го вересня українці ще можуть отримати паперові лікарняні, а з осені всі повинні перейти на електронні. Експерт пояснив, чи знищить нововведення корупцію з лікарняними.

Як оформити е-лікарняний

За даними Міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, щороку 5,5 млн людей отримує листки непрацездатності. А це значить, що на їх оплату з бюджету йде понад 18 мільярдів гривень.

"Це наступний важливий крок для запровадження режиму без паперів. Нині електронний лікарняний — це найпопулярніша медична довідка, яка є в країні", — сказав він.

За його словами, переваги є перш за все для лікарів — менше заповнення документів, взагалі нічого не потрібно заповнювати на папері. Для пацієнта — це також зручно, адже не потрібно згадувати повну назву, компанію, де працюєш, або адресу, все автоматично потрапляє до системи. Немає дублювання походів у лікарню, можна прийти лише раз. Дуже важливо, якщо хвороба протікає як потрібно, не потрібно ще раз приходити в лікарню, щоб закрити лікарняний, він закривається автоматично.

Також він пояснив, що роботодавці в автоматичному режимі отримуватимуть інформацію, хто зі співробітників перебуває на лікарняному. Однак, наголосив міністр, ані Пенсійний фонд, ані роботодавець не знають, чим хворий громадянин.

Як розповів Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, спочатку заповнюватиметься анкета у відповідному електронному кабінеті, де ця інформація оброблятиметься у медичний висновок. Після отримання інформації від медичної системи Пенсійний фонд формуватиме електронний лікарняний, який можуть побачити як роботодавець, так і застрахована особа.

Чи можливе викорінення корупції

Адвокат Іван Ліберман зазначив в ефірі Українського радіо, що запровадження електронного лікарняного суттєво економить час і людські ресурси. Однак правник не певен, що це розв'яже корупційне питання у частині оформлення листків тимчасової непрацездатності.

"Маючи знайомого лікаря, цього достатньо, щоб використати електронну систему і замість паперового придбати електронний лікарняний. У нас поки що немає стовідсоткової гарантії, що ця інформація не стане колись доступною до аферистів, які всупереч закону "Про захист персональних даних не будуть це використовувати" з метою шантажу, наприклад", — вважає адвокат.

На його думку, є очевидним те, що в Україні корупційна складова буде ще довго.

"Сьогодні в медицині є безліч служб, які там непотрібні, це просто прокладки для того, щоб виманювати кошти", — повідомив правник.

Ліберман зауважив, що не кожна бабуся і не кожен дідусь можуть користуватися смартфонами, мобільними додатками та інтернетом, а є регіони, де взагалі погане покриття для мережі. Загалом же, на його думку, ініціатива є конструктивною.

Читайте також: Затримка "лікарняних" виплат. Фонд соцстрахування заборгував понад три мільярди гривень

Що відомо

  • Міністерство охорони здоров'я спільно з Міністерством цифрової трансформації запустило електронні лікарняні. До 1 вересня вони з'являться в усіх лікарнях.
  • 3 лютого Верховна рада підтримала постанову про запровадження електронного реєстру листків непрацездатності (електронних лікарняних). Е-лікарняні мали запрацювати на початку 2021 року.
  • У 2020 році 13 мільйонів українців отримали електронну медичну картку за програмою цифровізації системи охорони здоров'я.
  • Тестовий запуск електронного лікарняного в Україні планувався з літа 2020 року. Пізніше міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що електронні лікарняні запрацюють з 2021 року.
  • Міністерство охорони здоров'я планує реалізувати у 2021 році інтеграцію системи електронного кабінету пацієнта з цифровим додатком "Дія".

Читайте також

Як електронний лікарняний завадить торгівлі медичними довідками. Пояснюють урядовці та експерт

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок