В Україні видали перший електронний лікарняний. Як його відкрити

В Україні видали перший електронний лікарняний. Як його відкрити

В Україні видали перший електронний лікарняний. Як його відкрити
Ілюстративне фото: pixabay

Міністерство охорони здоров'я спільно з Міністерством цифрової трансформації запустило електронні лікарняні. До 1 вересня вони з'являться в усіх лікарнях.

Як відкрити е-лікарняний

Лікарка-терапевтка в стаціонарі лікарні Ірина Лиса розповіла Суспільному, що електроні лікарняні листи видаються за алгоритмом: спершу лікар оглядає пацієнта, після цього все вноситься в електронну базу, створюється медичний висновок (про народження або тимчасову непрацездатність), вноситься дата та терміни лікарняного, після цього медик підписує документ своїм електронним ключем.

"Ми практикували це тиждень, вчилися, пробували. До нас приїжджали представники Health24, працівники НСЗУ, і ми все це вчили. Фактично, запустили цю систему відсьогодні (10 червня - ред.)", — розповіла лікарка.

Після оформлення медичного висновку, говорить лікарка, пацієнт отримує сповіщення на телефон від Health24 з кодом, а потім ще одне від Пенсійного фонду про те, що з певного числа людина знаходиться на лікарняному.

В Україні видали перший електронний лікарняний
Суспільне, Дар'я Кінша

Це повідомлення підтверджує, що інформація потрапила в базу і вже діє висновок про тимчасову непрацездатність людини, а Пенсійний фонд оплатить їй ці дні.

Після завершення терміну дії лікарняного, його можна продовжити, говорить лікарка. Вона зазначає, що у такому разі проводиться додаткова консультація і висновок продовжується на стільки днів, скільки потрібно для одужання. Він закривається автоматично, пацієнту для цього не потрібно приходити.

Водночас вона зазначила, що е-лікарняні спрощують процедуру оформлення документів, оскільки "не потрібно робити багато зайвих дій, зокрема коли пацієнт помиляється у назві установи, де працює". Ірина додала, що єдине, що може завадити оформили електронний лікарняний, це якщо зависне база через велику кількість інших користувачів.

Пацієнтка, якій оформили лікарняний розповідає, що раніше вона оформлювала лікарняні в поліклініці, а зараз все "швидко і легко".

"До цього спершу ходила на прийом до лікаря, потім по лікарях, потім знову на консультацію. А потім тобі виписують лікарняний лист. Потрібно було довго ходити з-поміж лікарів, сидіти у поліклініці. А зараз швидко, раз і все", — говорить Ірина Онопрієнко.

За словами першого заступника міністра соціальної політики України Євгена Котика, уряд робить "все необхідне, щоб ліквідувати заборгованості по лікарняним".

Читайте також: Затримка "лікарняних" виплат. Фонд соцстрахування заборгував понад три мільярди гривень

"Наразі ухвалено рішення про виділення додаткової дотації для Фонду і після проходження бюджетних процедур, ці кошти будуть перераховані і підуть в рахунок погашення заборгованостей по непрацездатності", — зазначив він.

Котик наголосив, що система видачі електронних лікарняних нівелює "видачу необґрунтованих документів" та пришвидшить процес виплат. За його словами, наразі заборгованість становить близько трьох мільярдів гривень.

Він також додав, що до кінця року планується оцифрувати всі держпослуги в Україні. За його словами, проблеми в роботі серверів дійсно можуть виникати, оскільки в країні немає відповідної інфраструктури, які "ніхто не будував 30 років". Водночас наголосив, що вони швидко вирішуватимуться.

"Будемо по ходу покращувати пропускну систему", — заначив Котик і додав, що уряд вже проголосував за постанову щодо підключення понад 12 тисяч місць, зокрема лікарень, до інтернету.

Читайте також: Як електронний лікарняний завадить торгівлі медичними довідками. Пояснюють урядовці та експерт

Міністр інфраструктури Михайло Федоров пояснив, що нові лікарняні в установах, які вже підключені до системи, відкриватимуться в електронному форматі, а паперові закриватимуться у тому вигляді, в якому вони відкривалися.

Ляшко наголосив, що три місяці триватиме перехідний етап, щоб лікарі звикли до нової системи та навчилися нею користуватися.

Що відомо

  • Станом на 1 червня Фонд соціального страхування заборгував українцям 3,11 мільярда гривень "лікарняних".
  • 3 лютого Верховна рада підтримала постанову про запровадження електронного реєстру листків непрацездатності (електронних лікарняних). Е-лікарняні мали запрацювати на початку 2021 року.
  • У 2020 році 13 мільйонів українців отримали електронну медичну картку за програмою цифровізації системи охорони здоров'я.
  • Тестовий запуск електронного лікарняного в Україні планувався з літа 2020 року. Пізніше міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що електронні лікарняні запрацюють з 2021 року.
  • Міністерство охорони здоров'я планує реалізувати у 2021 році інтеграцію системи електронного кабінету пацієнта з цифровим додатком "Дія".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок