Як електронний лікарняний завадить торгівлі медичними довідками. Пояснюють урядовці та експерт

Як електронний лікарняний завадить торгівлі медичними довідками. Пояснюють урядовці та експерт

Як електронний лікарняний завадить торгівлі медичними довідками. Пояснюють урядовці та експерт
ілюстративне фото

З 1 квітня 2020 року Міністерство соціальної політики спільно з Міністерством охорони здоров’я планують запровадити електронний лікарняний. Згідно із задумом урядовців, нововведення має зупинити торгівлю медичними довідками в Україні. В ефірі Українського радіо майбутнє нововведення прокоментували координаторка громадсько-урядової платформи "Разом проти корупції" Оксана Величко і керівник ІТ-департаменту Пенсійного Фонду України Олександр Малецький. Також з приводу електронних лікарняних висловився заступник міністра соціальної політики Олег Коваль на пресконференції в Укрінформі.

Чому хочуть знищити звичайні лікарняні

Експерти погоджуються, що багато лікарів в Україні займаються підробкою медичних довідок за гроші, що викликає упереджене ставлення в роботодавців до працівників, які вирішують піти на лікарняний. Дедалі частіше такі довідки викликають підозри і сумніви у їхній справжності. Водночас держава також не може перевірити, чи є лікарняний фальшивим, але сплачує кошти, просто втрачаючи їх, якщо довідка є підробленою.

Як пояснила Оксана Величко, часто українці неправомірно купують лікарняні листки строком на 10 днів. Перші 5 днів лікарняного компенсуються за рахунок коштів роботодавця, і якщо роботодавцем є держава, то за державні кошти. Якщо людина працює у приватній організації, за це має заплатити власник. Після 5 днів компенсація надається Фондом соціального страхування.

"Є багато оголошень і в інтернеті, і в метро, де продаються лікарняні від 300 до 500 гривень, залежно від строку. Найчастіше це підробки. Там або реквізити неправильно вказані, або такого лікаря немає, він в цій лікарні не працює, або змінена назва лікарні. І коли державна установа бере липову довідку, її комісія, що складається з представників органу управління і робітників, перевіряє, чи це правомірний лікарняний. Комісія відправляє дані щодо нього, так звану заяву-розрахунок, у Фонд соціального страхування. Тобто Фонд соціального страхування ніколи не бачить сам лікарняний листок і не може перевірити, чи це фальшивка. Він просто робить свою роботу — сплачує. Так ми втрачаємо кошти", — зазначила Величко.

Також вона розповіла про основні порушення у цій сфері.

"Є кілька груп порушень: перша — коли ховаються на лікарняний, друга — коли відбувається підробка лікарняних, третя — коли лікарняні видаються неправомірно, тобто справжній лікар нечесно продає лікарняні. Велика частина цих зловживань може бути унеможливлена із запровадженням електронного реєстру листків непрацездатності. Коли буде єдиний центральний реєстр всіх виданих лікарняних листів, тоді фальшивки будуть відметені. Оскільки тоді вже не потрапить просто так до Фонду соціального страхування від роботодавця, минуючи цей реєстр. І велику частину коштів буде зекономлено", — сказала Величко.

Заступник міністра Олег Коваль переконаний, що електронний лікарняний дозволить припинити незаконну торгівлю медичними довідками.

"Це дозволить нам повністю відслідковувати всі моменти, пов’язані з видачею фіктивних лікарняних. Ми знаємо про факти повністю підроблених лікарняних, коли один лікар за день видає по 100 лікарняних, ми знаємо де у підприємстві немає падіння виробництва, але 90% працівників перебувають на лікарняних", — поінформував заступник міністра.

Як отримувати електронний лікарняний

Як повідомив Олег Коваль, процес видачі електронного лікарняного буде автоматизованим. За його словами, кожен лікар, який видає лікарняний, повинен буде підписувати документ своїм цифровим підписом в електронній системі. Далі інформація через реєстр в Пенсійному Фонді автоматично передаватиметься у Фонд соціального страхування, і там одразу знатимуть, що людина захворіла і має отримати компенсацію, оскільки є платником єдиного соціального внеску.

"Планується, що лікарняний, який буде відкривати лікар, матиме фіксований термін. Наразі в країні працюють протоколи. Кожна хвороба в середньому має відповідну кількість днів для лікування. Наприклад, певною хворобою людина хворіє 6 днів. Лікарняний відразу відкривається на 6 днів. Він відкривається закритим. Якщо людина поправила своє здоров’я, вона може не йти до лікаря, щоб закрити лікарняний, а просто виходить на роботу. Якщо ж людина потребує ще лікування, вона звертається знову до лікаря і в день закриття попереднього лікарняного відкривається новий", — розповів Коваль.

Він наголосив, що всі лікарняні у паперовій формі, відкриті до 1 квітня 2020 року, прийматимуться на відшкодування.

У свою чергу, Олександр Малецький каже, що реєстр лікарняних буде у віданні Пенсійного фонду.

"Пенсійний фонд веде реєстр застрахованих осіб, в якому накопичується і зберігається інформація про страховий стаж, який дає підстави для оплати тимчасової непрацездатності, і ми підтверджуємо статус застрахованої особи. У реєстрі є дані стосовно практично усього працюючого населення, всіх застрахованих осіб. Тому логічно, що та частина, яка повинна надавати інформацію про лікарняні листки, теж знаходиться там", — сказав Малецький.

Він зазначив, що для того, щоб реєстр лікарняних запрацював на повну силу, Пенсійний фонд має розпочати отримувати відповідні медичні висновки від лікарів.

"Загальна схема така. Людина звернулася до лікаря, лікар засвідчує, що людина дійсно тимчасово непрацездатна, формується медичний висновок, підписаний цифровим підписом лікаря, потрапляє до нас. На основі цього ми перевіряємо статус застрахованої особи і, відповідно, в реєстрі на підставі цього висновку формується електронний листок непрацездатності. Після цього інформація про нього розміщується в електронному кабінеті застрахованої особи і в електронному кабінеті роботодавця для того, щоб вони могли розрахувати лікарняний. Крім того, надається інформація, необхідна для розрахунку. Тобто ця частина вже готова, і нам потрібно, щоб ми розпочали одержувати самі експертні висновки для того, щоб цей механізм запрацював", — пояснив Малецький.

За його словами, реєстр для лікарняних листків вже побудований і готовий до використання.

"Ми побудували систему взаємодії з громадянами, у нас є портал електронних послуг, де є відповідні кабінети застрахованої особи і страхувальника, де можна буде цю інформацію побачити", — додав він.

Як електронний лікарняний знищить фіктивні довідки

Держава, роботодавець і пацієнт зможуть відслідковувати статус лікарняного в онлайн-режимі. У будь-який момент можна буде перевірити довідку за номером, подивитися, коли і на який період вона була відкрита. При цьому кожен роботодавець матиме окремий персональний кабінет у системі.

Через те, що реєстр буде єдиним, внести неправдиві дані до нього не вийде. Крім того, планується розробка єдиної форми медичних довідок. На думку урядовців, саме тому електронний лікарняний зможе зупинити тіньову підробку медичних документів.

Водночас експертка Оксана Величко зазначає, що МОЗ може уповільнити запровадження нової системи через недостатню кількість комп'ютерів у лікарнях і відповідних електронних підписів. Усі медичні працівники мають навчитися користуватися реєстром, а лікарні — стати достатньо технологічно оснащеними, щоб безперешкодно видавати і відстежувати статус електронних довідок.

"Усі лікарі мають бути забезпечені комп’ютерами, електронними цифровими підписами або кваліфікаційними підписами, і вони мають в електронному вигляді цю форми заповнювати", — каже експертка.

На початок