Кредитні канікули: як відтермінувати платежі

Кредитні канікули: як відтермінувати платежі

Кредитні канікули: як відтермінувати платежі
ФОТО: Pexels

Кредитні канікули — це період, коли виплати по кредиту тимчасово призупиняються. Також протягом такого періоду не застосовуються штрафні санкції: «неустойка», пеня та додаткові відсотки за несвоєчасне погашення. Про це Суспільному розповіла Олександра Сакун, доктор економічних наук, доцент, доцент кафедри бухгалтерського обліку, оподаткування та аудиту Національного університету «Чернігівська політехніка».

Кредитні канікули не означають припинення сплати відсотків або основного боргу. Тобто банк не пробачає клієнту борг, а просто тимчасово його «заморожує». При цьому термін виплати кредиту стає довшим.

Відсотки за користування кредитом продовжують нараховуватись, просто клієнт може не сплачувати їх зазначений період. Але йому доведеться заплатити їх пізніше.

Варіанти кредитних канікул:

  • тимчасове звільнення від сплати відсотків, при цьому треба сплатити основну суму боргу;
  • тимчасове звільнення від виплати суми кредиту, але обов’язковим є погашення відсотків;
  • звільнення від будь-яких виплат по кредиту (і відсотки, і сума боргу).

Умови та правила надання кредитних канікул банки визначають самостійно, і така послуга не є гарантованою. Тому, перш ніж підписувати кредитний договір, варто про це поцікавитись.

Єдине виключення серед позичальників, яким банки зобов’язані надати пільговий період по сплаті боргу, є військовослужбовці.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачає, що військовим з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам і військовозобов’язаним — з моменту призову по мобілізації і до закінчення особливого періоду, штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності, в тому числі банками і фізичними особами, а також відсотки за користування кредитом не нараховуються.

До введення в Україні карантину кредитні канікули надавалися на розсуд кредитора виключно за таких причин:

- тривала хвороба позичальника або його близьких;

- смерть близького родича або годувальника сім’ї;

- втрата місця роботи з причин, незалежних від боржника;

- втрата майна або отримання збитку, що є наслідком стихійного лиха;

- народження дитини (в дуже рідкісних випадках для одиноких матерів у декреті).

Запровадження карантинних обмежень у березні 2020 року спричинило масову неплатоспроможність як серед фізичних осіб, так і серед бізнес-сектору. Тому ухвалили Закон«Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 № 533-IX, згідно з яким право на кредитні канікули мають як фізичні особи, так і підприємці (ФОП), малий, середній та навіть великий бізнес.

Кредитні канікули надаються клієнтам, які не мали боргів по сплаті кредиту до 1 березня 2020 року, та можуть підтвердити факт зниження доходів або погіршення фінансового стану (документи, що підтверджують втрату місця роботи, довідка про доходи, фінансовий звіт або звіт про господарську діяльність тощо).

Кредитні канікули застосовуються для таких видів кредитів:

  • споживчі кредити;
  • іпотечні кредити;
  • безвідсоткові позики грошових коштів;
  • короткострокові кредити до 1 місяця;
  • кредитні зобов’язання, підписані в результаті мирової угоди;
  • позики вартістю до однієї мінімальної зарплати;
  • кредити ломбардів під заставу (якщо немає інших зобов’язань, крім вартості предмета застави).

Навесні 2020 року кредитні канікули своїм клієнтам запропонували більше 30 українських банків, проте поступово, відповідно до послаблення карантинних заходів, наприкінці літа деякі банки припинили дію такого пільгового періоду.

На сьогодні близько 10 банківських установ надають клієнтам відстрочення кредиту, але за певних умов. Наприклад, не можна користуватися кредитними коштами на час «канікул», тощо.

Як оформити кредитні канікули

Потрібно звернутися до банківської установи особисто або дистанційно, оформити заяву та надати документи, що підтверджують погіршення вашого фінансового стану та неможливість здійснювати оплату кредиту.

Тривалість кредитних канікул може становити від 1 місяця до 1 року. Це залежить від суми заборгованості, кредитної історії клієнта, масштабів його діяльності та рівня зниження його доходів.

Читайте також:

Швидке отримання грошей: переваги й недоліки

Закон про захист боржників: що зміниться в роботі колекторів

Статті по темі:

Кредитні картки: користь чи пастка?

Як зекономити: поради економіста

Кешбек від податкової: як повернути частину грошей за навчання

Як спланувати сімейний бюджет на рік: поради економіста

Ігри, які навчають дитину рахувати гроші

Витрати та заощадження: як навчити підлітка правильно розпоряджатися грошима

Фінансова грамотність для дітей: книги та мультфільми

На початок