Витрати та заощадження: як навчити підлітка правильно розпоряджатися грошима

Витрати та заощадження: як навчити підлітка правильно розпоряджатися грошима

Витрати та заощадження: як навчити підлітка правильно розпоряджатися грошима
. Суспільне Чернігів

Фінансова обізнаність дуже важлива для впевненого майбутнього. Тому вже змалечку треба вчити дітей ефективно користуватися грошима. Для маленьких існують ігри, за допомогою яких можна раціонально чи нерозумно розпоряджатися власними коштами. А от з підлітками час говорити про майбутнє та активно долучати дітей до фінансових питань в родині. Про це Суспільному розповіла Олександра Сакун, доктор економічних наук, доцент, доцент кафедри бухгалтерського обліку, оподаткування та аудиту Національного університету "Чернігівська політехніка".

Починаючи з 13 років слід активно залучати дитину до сімейних фінансових питань, будь то спільні походи у магазин чи обговорення вартості майбутньої відпустки. Пояснюйте чому варто обрати той чи інший варіант.

У 14-18 років важливо навчити дитину аналізувати реальне фінансове становище та знаходити альтернативи.

Обізнаності у фінансових питаннях сприятиме долучення підлітка до вибору вищого навчального закладу. Обговорюйте з дитиною можливі варіанти, враховуючи вартість навчання та реальні можливості родини.

Починати говорити про плани на майбутнє слід не пізніше початку навчання у дев’ятому класі. Так підліток зможе зорієнтуватись у своїх прагненнях і інтересах, та зможе разом з батьками проаналізувати і спланувати майбутні витрати на навчання. Важливо, щоб розмова була чесною, оскільки ваші фінансові можливості повинні збігатися з очікуваннями дитини.

Доручіть сину або доньці проаналізувати вартість навчання в обраних ним/нею навчальних закладах та порівняти з доходами вашої родини. Важливо, щоб висновки підліток робив самостійно.

Запропонуйте також пошук альтернативних способів оплати навчання. Разом з дитиною розгляньте можливості отримання грантів та стипендії, кредиту на оплату навчання. Оцініть можливість навчання коштом держави. Можливо, це мотивує підлітка на покращення результатів свого навчання та поставить конкретну мету.

У випадку обрання платного варіанту отримання освіти, проаналізуйте це питання з позиції інвестицій. Поясніть дитині, що витрати на її навчання повинні бути окупними, тобто в майбутньому освіта повинна надати їй можливість успішного працевлаштування та гідної зарплатні.

Корисним досвідом для дитини-підлітка стане робота під час шкільних канікул (неповний робочий день). Це дасть їй відчуття самостійності і відповідальності та навчить цінувати кошти зароблені власною працею. Більшість підлітків починають працювати задля певної мети – накопичити грошей на велику покупку або подорож. Тому це також вчить заощаджувати.

У віці понад вісімнадцять років молодь відчуває себе дорослою, проте батькам не слід втрачати пильності та варто обговорити наступні моменти.

  • кредитна картка або кредитний ліміт на платіжній картці є резервом, який слід використовувати лише у вкрай необхідних випадках, а не для фінансування щоденних потреб або забаганок;
  • користуватись кредиткою варто лише, коли впевнений, що зможеш вчасно вносити необхідні платежі в повному розмірі;
  • борги по кредитній картці можуть негативно вплинути на подальшу кредитну історію та обмежити користування кредитними послугами в майбутньому.
  • «золоте правило» заощадження: накопичення на дебетовій картці повинні бути рівними сумі звичайних витрат за три місяці, а в ідеальному випадку – шести-дев'яти.

Корисним інструментом у вихованні також будуть дитячі платіжні картки.

У віці до 14 років така картка випускається банками як додаток до батьківської і не містить кредитного ліміту. Так батьки можуть відстежувати, як дитина витрачає гроші, встановлювати ліміт її витрат, а дитина вчиться основам поводження з банківською карткою, правилам заощадження та витрат. Можна також обмежити використання дитячої карти для зняття готівки в банкоматі, переказу грошей на інші карти або покупок в інтернеті.

З 14 років підліток може мати власний рахунок і картку, проте без доступу до кредиту. Для отримання такої картки потрібна письмова згода одного з батьків.

Додатковим бонусом також є те, що зазвичай до пакета послуг по таких картках банки пропонують своїм юним клієнтам заняття з фінансової грамотності, де дітей навчають правильному та безпечному користуванню банківськими послугами, знайомлять з можливостями оплати онлайн, а також залучають до різноманітних змагань і конкурсів з фінансової тематики.

Читайте також:

Фінансова грамотність для дітей: книги та мультфільми

Як зекономити: поради економіста

Кешбек від податкової: як повернути частину грошей за навчання

Як спланувати сімейний бюджет на рік: поради економіста

Ігри, які навчають дитину рахувати гроші

На початок