Фінансова обізнаність дуже важлива для впевненого майбутнього. Тому вже змалечку треба вчити дітей ефективно користуватися грошима. Для маленьких існують ігри, за допомогою яких можна раціонально чи нерозумно розпоряджатися власними коштами. А от з підлітками час говорити про майбутнє та активно долучати дітей до фінансових питань в родині. Про це Суспільному розповіла Олександра Сакун, доктор економічних наук, доцент, доцент кафедри бухгалтерського обліку, оподаткування та аудиту Національного університету "Чернігівська політехніка".
Починаючи з 13 років слід активно залучати дитину до сімейних фінансових питань, будь то спільні походи у магазин чи обговорення вартості майбутньої відпустки. Пояснюйте чому варто обрати той чи інший варіант.
У 14-18 років важливо навчити дитину аналізувати реальне фінансове становище та знаходити альтернативи.
Обізнаності у фінансових питаннях сприятиме долучення підлітка до вибору вищого навчального закладу. Обговорюйте з дитиною можливі варіанти, враховуючи вартість навчання та реальні можливості родини.
Починати говорити про плани на майбутнє слід не пізніше початку навчання у дев’ятому класі. Так підліток зможе зорієнтуватись у своїх прагненнях і інтересах, та зможе разом з батьками проаналізувати і спланувати майбутні витрати на навчання. Важливо, щоб розмова була чесною, оскільки ваші фінансові можливості повинні збігатися з очікуваннями дитини.
Доручіть сину або доньці проаналізувати вартість навчання в обраних ним/нею навчальних закладах та порівняти з доходами вашої родини. Важливо, щоб висновки підліток робив самостійно.
Запропонуйте також пошук альтернативних способів оплати навчання. Разом з дитиною розгляньте можливості отримання грантів та стипендії, кредиту на оплату навчання. Оцініть можливість навчання коштом держави. Можливо, це мотивує підлітка на покращення результатів свого навчання та поставить конкретну мету.
У випадку обрання платного варіанту отримання освіти, проаналізуйте це питання з позиції інвестицій. Поясніть дитині, що витрати на її навчання повинні бути окупними, тобто в майбутньому освіта повинна надати їй можливість успішного працевлаштування та гідної зарплатні.
Корисним досвідом для дитини-підлітка стане робота під час шкільних канікул (неповний робочий день). Це дасть їй відчуття самостійності і відповідальності та навчить цінувати кошти зароблені власною працею. Більшість підлітків починають працювати задля певної мети – накопичити грошей на велику покупку або подорож. Тому це також вчить заощаджувати.
У віці понад вісімнадцять років молодь відчуває себе дорослою, проте батькам не слід втрачати пильності та варто обговорити наступні моменти.
- кредитна картка або кредитний ліміт на платіжній картці є резервом, який слід використовувати лише у вкрай необхідних випадках, а не для фінансування щоденних потреб або забаганок;
- користуватись кредиткою варто лише, коли впевнений, що зможеш вчасно вносити необхідні платежі в повному розмірі;
- борги по кредитній картці можуть негативно вплинути на подальшу кредитну історію та обмежити користування кредитними послугами в майбутньому.
- «золоте правило» заощадження: накопичення на дебетовій картці повинні бути рівними сумі звичайних витрат за три місяці, а в ідеальному випадку – шести-дев'яти.
Корисним інструментом у вихованні також будуть дитячі платіжні картки.
У віці до 14 років така картка випускається банками як додаток до батьківської і не містить кредитного ліміту. Так батьки можуть відстежувати, як дитина витрачає гроші, встановлювати ліміт її витрат, а дитина вчиться основам поводження з банківською карткою, правилам заощадження та витрат. Можна також обмежити використання дитячої карти для зняття готівки в банкоматі, переказу грошей на інші карти або покупок в інтернеті.
З 14 років підліток може мати власний рахунок і картку, проте без доступу до кредиту. Для отримання такої картки потрібна письмова згода одного з батьків.
Додатковим бонусом також є те, що зазвичай до пакета послуг по таких картках банки пропонують своїм юним клієнтам заняття з фінансової грамотності, де дітей навчають правильному та безпечному користуванню банківськими послугами, знайомлять з можливостями оплати онлайн, а також залучають до різноманітних змагань і конкурсів з фінансової тематики.
Читайте також:
Фінансова грамотність для дітей: книги та мультфільми
Як зекономити: поради економіста
Кешбек від податкової: як повернути частину грошей за навчання