Як спланувати сімейний бюджет на рік: поради економіста

Як спланувати сімейний бюджет на рік: поради економіста

Як спланувати сімейний бюджет на рік: поради економіста
ФОТО: Суспільне Чернігів

Як спланувати свій сімейний бюджет так, щоб і дозволити собі розваги й покупки, і, при цьому, не мати заборгованостей по, скажімо, комунальним послугам? Правильно планувати сімейний бюджет. Фінансовий план на рік дозволить вам оцінити свої фінансові можливості. Скласти такий план допоможе Олександра Сакун, доктор економічних наук, доцент, доцент кафедри бухгалтерського обліку, оподаткування та аудиту Національного університету "Чернігівська політехніка".

Якщо заглибитись в саме значення поняття «бюджет», то по своїй суті, це - фінансовий план, який передбачає два основні розділи: доходи і витрати. І бажано, щоб перший розділ переважав по своїй сумі другий, або хоча б дорівнював йому.

Звідси і витікає перше і головне правило формування сімейного бюджету – планування. Чітке фіксування своїх грошових надходжень і витрат допоможе вам правильно розподіляти і витрачати свої фінансові ресурси та краще розуміти фінансові можливості своєї родини.

Плануємо доходи і витрати.

Для кожної окремої сім’ї перелік буде індивідуальним. Ми наводимо приклад базового бюджету.

Доходи:

1. Основний дохід: зарплата чоловіка, зарплата дружини (+ регулярні надходження інших членів родини: пенсія, стипендія, соціальна допомога та інше).

2. Додатковий дохід: додатковий підробіток, дохід від фрілансу, дохід від роботи за суміщенням та інше. Проте з цією статтею доходів варто бути обережними - вносити лише ті кошти, в отриманні яких ви можете бути впевненими на 100%. Або ж заздалегідь запланувати меншу суму надходжень, щоб не перевищити свої можливості при плануванні витрат.

3. Пасивний дохід: надходження від оренди (квартири, наприклад), отримання відсотків по банківському депозиту, частка в іншому виді бізнесу.

Непередбачені доходи відносимо до додаткового доходу.

Витрати:

1. Комунальні платежі (+ оренда житла);

2. Витрати на продукти харчування й «домашні покупки»;

3. Щоденні обов'язкові витрати (транспорт, кишенькові гроші для дітей тощо);

4. Краса і медицина (те, що можна спланувати: походи до косметолога, стоматолога…);

5. Витрати на одяг та взуття;

6. Витрати на підтримку здорового способу життя (відвідування спорт-клубів, басейну тощо);

7. Витрати на розвиток та освіту дитини (оплата дитячого садка, витрати на школу, спортивні секції, позашкільні заняття, оплата послуг репетитора…);

8. Оплата кредитів;

9. Матеріальна підтримка батьків або родичів;

10. Великі покупки (меблі, техніка і т.д.)

11. Подарунки;

12. Подорожі та відпустка;

13. Непередбачувані витрати (резервний фонд або «подушка безпеки»)

Важливо при складанні статей доходів і витрат бути скрупульозним і уважним. Чим детальніше ви пропишете, тим менше непередбачуваних витрат виникне. Відслідкувати перелік своїх основних витрат дуже просто – достатньо подивитись виписку своєї банківської картки за місяць або прослідкувати витрати за повідомленнями від банку. Скласти приблизний графік комунальних платежів також не складно, якщо детально вивчити квитанції за попередній період.

Коли перелік готовий, переходимо до розподілу сум за відповідними статтями. Річний бюджет краще розподілити за місяцями, оскільки є витрати, величина яких залежить від сезонності (наприклад, сума комунальних платежів в опалювальний сезон є більшою, відпустка зазвичай припадає на літній період) Скільки потрібно коштів для певних категорій? Питання знову індивідуальне. Тому розглянемо декілька основних способів, які найбільш дієві.

Способи планування бюджету

Традиційна формула «60 на 40»:

60% доходу — поточні витрати родини (пункти 1-9 нашого бюджету) ;

10% — заощадження;

10% — цілі та мрії;

10% — непередбачені витрати;

10% — подорожі та розваги.

Варто дотримуватись цієї формули протягом декількох місяців, а потім відкоригувати в залежності від потреб та пріоритетів.

Варіант 2:

продукти харчування - 40%;

здоров'я і лікування - 10%;

покупка одягу - 10%;

комунальні витрати - 15%;

транспорт - 5-10%;

дозвілля і розваги - 5%.

"Метод 50-30-20":

50% — поточні витрати родини,

30% — витрати на подорожі розваги, захоплення й таке інше,

20% — заощадження.

Правила планування річного сімейного бюджету:

1. Плануйте разом, враховуючи побажання та потреби кожного члена родини (побажання подарунків до свят, плани на відпустку та нові хобі і захоплення);

2. Великі покупки плануйте заздалегідь і виокремлюйте для них статтю бюджету одразу, починайте відкладати на них з першого місяця року;

3. Визначіться одразу з планами на відпустку (це суттєво зекономить Ваш час і гроші, адже відомо, що на ранньому бронюванні готелів та авіаквитків можна суттєво зекономити + це дозволить одразу спланувати ваші витрати);

4. Реально оцінюйте можливості своєї родини і не намагайтеся копіювати чужий спосіб життя чи видавати бажане за дійсне;

5. Чітко визначте свої цілі на рік: зосередьтеся на кількох найбільш бажаних, так ви швидше їх досягнете, ніж усі разом.

6. Дотримуйтесь плану й не перерозподіляйте кошти без нагальної потреби з однієї категорії в іншу.

Не забувайте, що сучасний світ надає нам безліч можливостей, в тому числі і для планування сімейного бюджету. Вам стануть в нагоді такі програми, які можна скачати на комп’ютер і користуватися щодня або вести облік сімейних витрат онлайн:

- Alzex Finance;

- Family 10;

- DrebeDengi;

- EasyFinance;

- AceMoney;

- Домфін - бухгалтерія для будинку;

- MoneyTracker

- Домашній бюджет (онлайн-сервіс).

А для активних користувачів смартфонів радимо скористатися такими додатками:

- Goodbudget: Budget & Finance (англомовна)

- Monefy

- Money Manager

- Daily Budget

- 1Money

- CoinKeeper

- Wallet

- Spendee

Читайте також:

Більше 4 тисяч за опалення за січень квартири має сплатити чернігівка: звідки така сума у платіжці

На початок