Росія має негайно відвести війська та припинити провокації – генсек НАТО

Росія має негайно відвести війська та припинити провокації – генсек НАТО

Доповнено
Росія має негайно відвести війська та припинити провокації – генсек НАТО
. Генсек НАТО Єнс Столтенберг / Фото: nato.int

НАТО уважно спостерігає за розгортанням російських військ на кордонах України та закликає негайно припинити провокації.

Про це повідомив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на спільному брифінгу з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою перед засіданням позачергової комісії Україна–НАТО.

"Ми серйозно стурбовані ситуацією і НАТО дуже уважно спостерігає за розвитком подій. Росія зібрала поблизу кордонів України найбільше угрупування сил з часів незаконної окупації Криму. Росія мусить негайно припинити розгортання військ, припини провокації та знизити напруження", – заявив Стотенберг.

Водночас Кулеба під час спільної пресконференція зі Столтенбергом заявив, що позачергова комісія зібралась для того, щоб запобігти тим помилкам, яких було допущено в 2014 році.

"Коли Росія дуже швидко діяла і досягла своїх військових цілей в Криму і на Донбасі на тлі того, як західні партнери вирішували, як реагувати на те, що відбувається навколо. Цього разу Росія не зможе захопити нас зненацька. Україна і наші друзі залишаються пильними, ми не будемо втрачати час. Якщо Москва почне нову спіраль насильства, це їй дорого коштуватиме”, – зазначи він.

Генсек НАТО також висловив стурбованість через відмову Росії пояснити свої дії.

"Ми розчаровані відмовою Росії взяти участь у безпековій зустрічі ОБСЄ для пояснення своєї військової активності. Росія мусить поважати свої міжнародні зобов’язання", – зауважив Столтенберг.

Він вкотре підтвердив підтримку територіальної цілісності та суверенітету України з боку НАТО, але не дав прямої відповіді на питання, коли Альянс буде готовий прийняти Україну в якості повноцінного члена.

Читайте також: Посли G7 закликали Росію припинити провокації на кордонах України

"Це залежить від України, коли вона вирішить що вона готова до членства. І рішення про прийняття винесуть всі тридцять членів Альянсу. Ніхто не може забрати це суверенне право суверенної нації", – відповів Столтенберг на питання журналістів.

Відповідаючи на питання, чи може Україна стати членом організації в умовах, коли вона не контролює частину своїх кордонів, Столтенберг знову наголосив, що РФ не має права вето на членство України в НАТО: "Це тільки тридцяти союзникам вирішувати, коли Україна готова стати членом НАТО: ніхто інший не має права втручатися в цей процес. І це суверенне право кожної нації, такої як Україна, надіслати запит на приєднання".

Що відомо

  • Ситуація у зоні бойових дій на Донбасі погіршилась з початку березня 2021-го. Так, 3 березня бойовики самопроголошеної “ДНР” заявили, що отримали дозвіл на застосування “упереджувального вогню на знищення” по позиціях Збройних сил України. Голова української делегації Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук назвав такі заяви зривом Мінських домовленостей.
  • Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак заявив, що обстріли на фронті активізувались після рішень РНБО про санкції за фінансування тероризму.
  • 26 березня під Шумами на Донеччині загинули четверо українських військових. Після цього президент Володимир Зеленський звернувся до лідерів країн "нормандської четвірки" та закликав їх зробити все можливе для збереження режиму всеосяжного припинення вогню на Донбасі.
  • 31 березня президент Франції Еммануель Макрон, канцлерка Німеччини Ангела Меркель та президент Росії Володимир Путін провели переговори у форматі відеоконференції стосовно ситуації на Донбасі. Зеленського на це обговорення не запросили. В Офісі президента Суспільному заявили, що жодні рішення про Україну не можуть прийматися без її участі. А керівник ОП Андрій Єрмак повідомив, що зустріч лідерів України, Франції і Німеччини може відбутись найближчим часом.
  • Головне управління розвідки доповіло, що війська російських окупаційних сил приведені у найвищих ступені бойової готовності.
  • 15 березня СММ ОБСЄ зафіксувала зосередження танків окупантів з порушенням лінії відведення важкої техніки. Також окупанти продовжують укріплювати старі та облаштовують нові позиції.
  • 1 квітня 2021 року Міноборони України повідомило, що Росія готує провокації та розширює військову присутність на окупованій території Донбасу. Того ж дня прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що РФ перекидає війська до кордонів, оскільки по периметру "підвищена активність військ НАТО".
  • Генерал-полковник Руслан Хомчак заявив, що обстріли на фронті активізувались після рішень РНБО про санкції за фінансування тероризму.
  • 5 квітня Держдеп США виступив із заявою, у якій вимагали пояснень від Росії через провокації на кордоні України.
  • Країни ОБСЄ засудили Кремль за відмову пояснити нарощування військ біля кордону України.
  • 11 квітня Британія і США закликали Росію припинити односторонні провокації щодо України.
  • Співробітники розслідувальної групи Conflict Intelligence Team виявили у Воронезькій області польовий табір, приблизно за 250 км від кордону з Україною, де сконцентровані російські війська.
  • 12 квітня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готова до російського вторгнення.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок