В Україні поновили конкурси на держслужбу. Що це означає

В Україні поновили конкурси на держслужбу. Що це означає

В Україні поновили конкурси на держслужбу. Що це означає
. Ілюстративне фото: pixabay

В Україні 6 березня набув чинності закон, який поновлює конкурси на заняття посад державної служби всіх категорій. Також цей закон скасовує обмеження для виконувача обов'язків міністра.

Документ 5 березня був опублікований у газеті "Голос України" і набув чинності з дня, наступного за днем оприлюднення.

В Офісі президента раніше повідомили, що протягом шести місяців з моменту набрання чинності закону, необхідно оголосити конкурси на посади, що обіймають особи, з якими раніше були укладені контракти про проходження держслужби на період дії карантину.

Також цей закон скасовує положення, згідно з яким суб’єкт призначення може ухвалити рішення про звільнення держслужбовця з посади категорії "А" з власної ініціативи, за поданням прем'єра, відповідного міністра чи керівника державного органу, протягом чотирьох місяців з дня їх призначення.

Як закон діє щодо виконувача обов'язків міністра

Вказаний закон виключає обмеження щодо виконання першим заступником міністра чи заступниками міністра, якщо посада міністра є вакантною, окремих повноважень міністра. При цьому законопроєкт №4531, який парламент ухвалив на засіданні 16 лютого, передбачав заборону покладати обов'язки міністра на його заступників у разі, якщо посада міністра є вакантною. Також передбачалося, що одна і та сама кандидатура на посаду члена уряду не може бути подана понад три рази протягом року, а також тричі поспіль протягом поточного скликання Верховної ради.

Президент Володимир Зеленський ветував цей законопроєкт та запропонував парламенту вилучити з нього норми щодо обмеження виконання повноважень заступниками міністра, якщо посада міністра є вакантною. Нардепи врахували цю поправку.

"Якщо протягом тривалого часу народні депутати не призначають міністра – а таке не раз у нас бувало, – ці норми закону призведуть до паралічу діяльності всього міністерства. У країні, яка воює та бореться з коронакризою, коли рішення треба прийняти негайно, таке неприпустимо", – зазначив раніше Зеленський.

Що відомо

  • Кабінет міністрів 21 грудня 2020 року призначив колишнього виконавчого директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка тимчасовим виконувачем обов'язків міністра енергетики.
  • Вперше парламент провалив призначення Вітренка на посаду міністра енергетики 17 грудня 2020 року. Тоді за нього проголосували 186 депутатів. 28 січня Рада вдруге провалила його призначення.
  • 4 лютого Верховна рада в першому читанні схвалила законопроєкт про відновлення конкурсів на зайняття посад державної служби, зупинені через поширення COVID-19.
  • Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив 19 лютого, що Юрій Вітренко виконує обов'язки міністра енергетики, однак вето Зеленського блокує його роботу. За його словами, вето не дало можливості виконувачу обов'язків міністра енергетики керувати міністерством підписати річні бюджетні програми, зокрема щодо виплат зарплат шахтарям.
  • Верховна рада на позачерговому засіданні ухвалила законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби та інших питань державної служби" після того, як його ветував Володимир Зеленський. У новій редакції парламентарі врахували правки президента.
  • 4 березня президент Володимир Зеленський підписав закон щодо відновлення конкурсів на посади державної служби.
На початок