Уряд призначив Вітренка виконувачем обов'язків міністра енергетики

Уряд призначив Вітренка виконувачем обов'язків міністра енергетики

Уряд призначив Вітренка виконувачем обов'язків міністра енергетики
УНІАН

Кабінет міністрів призначив колишнього виконавчого директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка тимчасовим виконувачем обов'язків міністра енергетики.

"Уряд прийняв рішення звільнити з посади першого заступника міністра енергетики Ольгу Буславець згідно з поданою нею заявою. Юрія Вітренка призначено першим заступником Міністра енергетики. Крім того, на нього покладено тимчасове виконання обов’язків міністра енергетики України", — йдеться в повідомленні пресслужби уряду.

Згідно з ним, розпорядження щодо тимчасового покладання виконання обов’язків Міністра енергетики на Юрія Бойка визнано таким, що втратило чинність.

Провал Вітренка в Раді

17 грудня Верховна рада провалила призначення Вітренка першим віцепрем'єром та міністром енергетики. На підтримку його кандидатури проголосували лише 186 депутатів з необхідних 226 на засіданні.

Прем'єр Денис Шмигаль заявив у той день у Раді, що Вітренко має багаторічний успішний досвід у сфері енергетики, а з 2016 року працював у "Нафтогазі", де відповідав за успішний судовий процес проти "Газпрому" в Стокгольмському арбітражі. За словами Шмигаля, Вітренко має глибоке розуміння енергетичного сектору України і саме для успішної трансформації цього сектору потрібен мандат віцепрем'єра.

Прем'єр запропонував підтримати кандидатуру Вітренка на запропоновані посади. У свою чергу, Вітренко заявив, що "така важлива галузь економіки України як енергетика дуже страждає без постійного міністра".

Під час виступу перед депутатами Вітренко обіцяв зробити Міністерство енергетики "прозорим" та знизити оптову ціну на газ.

"Як людина з активною громадянською позицією я не міг відмовити в такій ситуації. Я вважаю. що перед обличчям критичних загроз, які ми зараз бачимо, наша держава повинна бути сильнішою", — сказав Вітренко у Раді.

Вітренко пообіцяв, що за його керівництва Міністерство енергетики буде "прозорою інституцією, яка буде забезпечувати рівні правила гри, для того, аби суспільство розуміло, що закон не лише для ворогів". Під час запитань від депутатів до кандидата Валентин Наливайченко з "Батьківщини" просив вивести на екран у сесійній залі декларацію Вітренка, однак його прохання проігнорували.

Також під час відповідей Вітренко сказав, що може знизити оптову ціну на газ.

"Я бачу резерви для зниження у ринковий спосіб, у відповідності до міжнародних зобов'язань України, оптової ціни на газ. Для цього потрібно робити три основні речі: збільшувати видобуток власного газу, робити так, щоб ціноутворення імпортованого газу відбувалося за принципом "Хаб-мінус"Ціна на європейському ринку мінус вартість транспортування газу з Росії через Україну на європейський ринок., а не "Хаб-плюс", а третє — енергоефективність", — сказав він.

Що відомо про нового очільника Міненерго

Юрій Вітренко є економістом та фінансистом, гендиректором інвестиційної компанії AYA Capital. У 2006–2007 роках був радником голови правління НАК "Нафтогаз України". Звільнився за власним бажанням через незгоду із підписаними контрактами із "Газпромом" на транзит газу.

У 2008 році був запрошений виступити як один з організаторів реструктуризації міжнародних боргів "Нафтогазу" на посаду позаштатного радника голови правління національної компанії. Після зміни керівництва компанії у 2010 році був залишений позаштатним радником, але нове керівництво не зверталося до нього за порадами. З 2014 року Вітренко повернувся до роботи в "Нафтогазі". В листопаді 2018 року був призначений на посаду виконавчого директора "Нафтогазу", а в квітні 2019-го очолив Наглядову раду "Укрнафти".

Вітренко пішов з "Нафтогазу" у 2020 році, заявивши, що його посаду скорочують, а звільнення — це реакція голови правління компанії Андрія Коболєва на "незручну правду, у якій він бачить загрозу для свого крісла".

Що відомо

  • Фракція "Слуга народу" обрала трьох кандидатів на посади міністрів енергетики, освіти та голови Міністерства у справах ветеранів.
  • Раніше "Нафтогаз" відкликав Юрія Вітренка з позиції представника акціонера в наглядовій раді "Укрнафти".
  • Посаду виконавчого директора, яку обіймав Вітренко у "Нафтогазі", скоротили задля усунення дублювання функцій. Сам Вітренко вважає, що його фактично звільняють, оскільки боротьба з РФ "не в пріоритеті".
  • 13 лютого Вітренко подав позов до Печерського районного суду Києва з вимогою виконання Нафтогазом зобов'язань за трудовим договором щодо виплати премій за перемогу у Стокгольмському арбітражі, які мали заплатити до кінця минулого року.
На початок