Рада вдруге провалила призначення Вітренка міністром енергетики

Рада вдруге провалила призначення Вітренка міністром енергетики

Оновлено
Рада вдруге провалила призначення Вітренка міністром енергетики
Фото: Юрій Вітренко/Facebook

Верховна рада провалила призначення колишнього виконавчого директора "Нафтогазу" та в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка першим віцепрем'єром та міністром. Раніше профільний комітет Ради підтримав його призначення. Вітренко також подав до НАЗК електронну декларацію задля призначення на цю посаду.

Кандидатуру Вітренка підтримали лише 204 депутати з мінімально необхідних 226 на засіданні 28 січня.

Під час обговорення він заявив, що депутати "можуть оцінити його за справами, а не за словами" і розповів, що було зроблено за місяць виконання ним обов'язків міністра енергетики.

"За лічені дні була погашена заборгованість з зарплати перед шахтарями, які перекривали дороги. Було подано на Кабмін проєкт рішення, яке обмежувало зростання ціни на електроенергію для населення. Якби таке рішення не було прийнято, то ціна на електроенергію нині була б у два рази вищою. Більш значущі пільги були при цьому монетизовані, тобто населення, яке користується електропаленням, не має втратити кошти", — сказав Вітренко.

Він розповів, що були підписані угоди з іноземними інвесторами про власний видобуток газу в Україні, а також винесено на Кабмін рішення щодо газу, яке дозволило знизити ціну на третину. Крім того, "були розроблені системні пропозиції щодо енергетичної залежності, неекологічності, боргової кризи" тощо.

Читайте також: Українці отримають монетизовані компенсації за електроопалення — Шмигаль

Під час відповідей на запитання Вітренко сказав, що "поки що субсидій вистачає на всіх людей, а докладніше ситуація буде зрозуміла після опалювального сезону". Таку ж заяву зробив прем'єр Денис Шмигаль на засіданні уряду 27 січня.

Депутати запитали у Вітренка, чому він не вніс у подану декларацію багатомільйонну премію, яку отримав у Нафтогазі після виграшу справи проти Росії у Стокгольмському арбітражі. У відповідь на це Вітренко нагадав, що законом передбачено внесення змін до початкової декларації впродовж 7 днів з моменту подання.

"За законом, який ви (депутати — ред.) самі ж і встановили, спочатку подається початкова декларація, а потім, упродовж 7 днів, може додаватися інформація без жодних порушень закону", — сказав Вітренко, однак не дав обіцянки доповнити свою декларацію.

Раніше голова комітету з питань енергетики Андрій Герус ("Слуга народу — ред.) повідомив журналістам, що комітет підтримав кандидатуру Вітренка.

"Я голосував "за", тому що призначення потрібне, бо, по-перше, нам потрібен повноцінний міністр, а по-друге, всі визнають, навіть його опоненти, що він грамотна висококваліфікована людина і достатньо порядний, стійкий щодо корупційних спокус, тому ми сподіваємося, що ми отримаємо професійного міністра, який прийде для того, щоб дійсно зробити якісь реформи", — сказав Герус.

Він зазначив, що на минулому комітеті Вітренко не набрав більшість голосів, тому як на цьому його підтримали 14 членів, тоді як 2 проголосували проти, а 2 утрималися.

Що задекларував Вітренко

27 січня Юрій Вітренко подав декларацію для призначення віцепрем'єром та міністром енергетики. Декларація Вітренка опублікована у Єдиному державному реєстрі декларацій.

Згідно з нею, Вітренко задекларував у своїй власності та власності членів родини 4 квартири сумарною площею 353 квадратні метри та 1 нежитловий будинок площею 360 квадратних метрів у Києві, а також квартиру площею 298 квадратних метрів у Німеччині.

Крім того, він вказав у декларації три автомобілі, серед яких Range Rover Evoque 2014 року випуску та Tesla Model X 2017 року випуску, які зареєстровані на його дружину.

Серед іншого цінного майна Вітренко вказав годинник Patek Philippe Calatrava White Gold Automatic Mens Watch 5296 вартістю майже 160 тисяч гривень.

Відповідно до вказаної в декларації інформації, за 2020 рік Вітренко отримав майже 2,7 мільйона гривень доходу з різних джерел, з якого більшість склали гонорари від "Укрнафти". Крім того, на банківських рахунках посадовця знаходяться 904 тисячі гривень, майже 3 мільйони доларів та 13 тисяч євро.

Що відомо про Вітренка

Вітренко є економістом та фінансистом, гендиректором інвестиційної компанії AYA Capital. У 2006–2007 роках був радником голови правління НАК "Нафтогаз України". Звільнився за власним бажанням через незгоду із підписаними контрактами із "Газпромом" на транзит газу.

У 2008 році був запрошений виступити як один з організаторів реструктуризації міжнародних боргів "Нафтогазу" на посаду позаштатного радника голови правління національної компанії. Після зміни керівництва компанії у 2010 році був залишений позаштатним радником, але нове керівництво не зверталося до нього за порадами. З 2014 року Вітренко повернувся до роботи в "Нафтогазі". В листопаді 2018 року був призначений на посаду виконавчого директора "Нафтогазу", а в квітні 2019-го очолив Наглядову раду "Укрнафти".

Вітренко пішов з "Нафтогазу" у 2020 році, заявивши, що його посаду скорочують, а звільнення — це реакція голови правління компанії Андрія Коболєва на "незручну правду, у якій він бачить загрозу для свого крісла".

Що відомо

  • 17 грудня Верховна рада провалила призначення колишнього виконавчого директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка першим віцепрем'єром та міністром енергетики. На підтримку його кандидатури проголосували лише 186 депутатів з необхідних 226 на засіданні.
  • Кабінет міністрів 21 грудня призначив колишнього виконавчого директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка тимчасовим виконувачем обов'язків міністра енергетики.
  • Фракція "Слуга народу" проведе внутрішнє "сигнальне голосування" щодо підтримки депутатами подання уряду про призначення Юрія Вітренка на посаду першого віцепрем'єра та міністра енергетики. Верховна рада може розглянути це питання у сесійній залі 27-28 січня.
  • Вітренко пообіцяв, що за його керівництва Міністерство енергетики буде "прозорою інституцією, яка буде забезпечувати рівні правила гри, для того, аби суспільство розуміло, що закон не лише для ворогів".

На початок