Як запобігти розвитку епілепсії. Пояснює ЦГЗ

Як запобігти розвитку епілепсії. Пояснює ЦГЗ

Як запобігти розвитку епілепсії. Пояснює ЦГЗ Unsplash

8 лютого – Міжнародний день боротьби з епілепсією. За даними ВООЗ, у світі близько 50 мільйонів людей страждають від цієї хвороби. У глобальних масштабах епілепсію щорічно діагностують у п’яти мільйонів людей. У Центрі громадського здоров'я розповіли про особливості захворювання та дали рекомендації як запобігти її розвитку.

Що відомо про епілепсію

Епілепсія — хронічне захворювання нервової системи, що проявляється в людини появою судомних нападів.

У ЦГЗ зазначають, що напад не обов’язково має вигляд втрати свідомості та судом у кінцівках, це також може бути раптова поява будь-яких рухових, чутливих або когнітивних симптомів. Для того, щоби встановити діагноз "епілепсія" достатньо двох неспровокованих епілептичних нападів.

"Причиною виникнення нападу є порушення електричної активності клітин головного мозку — нейронів. Коли одночасно активується велика кількість нейронів кори мозку, виникає напад. Він може бути фокальним, коли збуджується певна ділянка мозку, або генералізованим — коли активується увесь мозок", – йдеться у повідомленні центру.

Порушення активності мозку відбувається з різних причин, зокрема, це можуть бути:

  • органічні зміни в корі, що виникають після перенесеної пологової травми чи гіпоксії;
  • мутації в генах, відповідальних за роботу мозку;
  • травми голови;
  • інсульт, у результаті якого в мозок не надходить достатньо кисню;
  • наслідки інфекції, наприклад, менінгіту, енцефаліту, нейроцистицеркозу;
  • крововиливи;
  • пухлина мозку тощо.

Як зазначають в ЦГЗ, епілепсія — це не одне захворювання, а велика група станів, що має складну класифікацію. До 70 % людей, які страждають на епілепсію, можуть жити без нападів за умови належного лікування протисудомними лікарськими засобами.

"Якщо в пацієнта з епілепсією протягом двох років відсутні напади, то можна розглянути питання про припинення прийому протисудомних препаратів за відсутності відповідних клінічних, соціальних або індивідуальних протипоказань", – йдеться у повідомленні.

Як запобігти розвитку епілепсії

За оцінками науковців, до 25 % випадків розвитку епілепсії можна запобігти. Наприклад, як зазначають в ЦГЗ, найефективнішим способом запобігання посттравматичної епілепсії є попередження травм голови.

Також належна перинатальна допомога сприяє зменшенню кількості нових випадків епілепсії, зумовлених пологовими травмами. Застосування лікарських засобів і інших методів зниження температури тіла в дітей із лихоманкою може знизити ймовірність фебрильних нападів.

"Профілактика епілепсії, що виникає після інсульту, спрямована на зниження ризику розвитку серцево-судинних захворювань за допомогою профілактики або контролю підвищеного артеріального тиску, цукрового діабету й ожиріння, а також відмови від куріння й надмірного вживання алкоголю", – зазначили в ЦГЗ.

Також у центрі додають, що профілактика інфекцій центральної нервової системи є дієвим способом зменшення тягаря епілепсії.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди