"Запорізьку АЕС мають повернути Україні" — заява посольства США

"Запорізьку АЕС мають повернути Україні" — заява посольства США

Посольство США про ЗАЕС
Ілюстративне. ЗАЕС. Фото: Енергоатом/Запорізька АЕС

Посольство Сполучених Штатів Америки в Україні оприлюднило заяву, де зазначається, що росіяни нехтують ядерною безпекою на Запорізькій АЕС та мають її повернути Україні.

Про це йдеться у повідомленні посольства у Фейсбук, що було опубліковане 15 березня 2024 року.

Зокрема, зазначають, що фахівці Національного управління ядерної безпеки США (DOE/NNSA), які входять до складу Спеціальної групи в Україні, моніторять стан ЗАЕС, і зібрані ними факти спростовують наративи, які декларує Росія:

"Нехтування Росією ядерною безпекою на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) серйозно підриває її претензії на роль відповідальної ядерної держави. ЗАЕС мають повернути Україні".

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС — найбільша атомна станція в Європі. 4 березня 2022 року була захоплена російськими військовими. Відтоді там постійно перебувають особовий склад і військова техніка РФ. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

27 листопада торік президент "Енергоатома" Петро Котін заявив, що є ознаки того, що російські окупанти можуть залишити Запорізьку атомну електростанцію. Однак 28 листопада прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що відведення військ Росії з території Запорізької атомної електростанції не буде.

2 грудня минулого року очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі розповів, що агентство сподівається досягти домовленості з Росією та Україною про створення захисної зони на Запорізькій атомній електростанції до кінця року. 5 грудня речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що про вихід російських військових із Запорізької АЕС "не може бути й мови".

12 лютого міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що росіяни, які перебувають на ЗАЕС, свідомо експлуатують обладнання, щоб Україна в майбутньому не могла під'єднатися до енергомережі.

Окрім того, безпекова ситуація на станції погіршується через зниження рівня води у Каховському водосховищі, спричинене росіянами. Нестача води у басейнах витримки ЗАЕС може призвести до розігріву палива в реакторі.

22 травня внаслідок російських обстрілів вранці на Запорізькій АЕС відключилась остання високовольтна лінія передач. Згодом зовнішнє живлення від української енергосистеми вдалося відновити.

8 червня 2023 року через підрив Каховської ГЕС у водосховищі щогодини знижувався рівень води на 5-7 см. Голова Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гросс повідомив: якщо рівень опуститься нижче 12,7 метра, ЗАЕС вже не зможе перекачувати воду з водойми та охолоджувати реактори.

Супутникові знімки Planet Labs за 9 червня показали, що притока до ставка, що охолоджує ЗАЕС, значно обміліла, а вода до нього майже не надходить.

13 червня в НАЕК "Енергоатом" повідомили, що попри підрив росіянами греблі Каховської ГЕС, ситуація на Запорізькій АЕС залишається стабільною та контрольованою. Рівень води у ставку-охолоджувачі станції достатній.

15 червня гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі відвідав Запорізьку АЕС, аби оцінити ситуацію після теракту Росії на Каховській ГЕС.

1 липня президент Володимир Зеленський, посилаючись на дані розвідки, повідомив, що російські окупанти розмістили на території Запорізької атомної електростанції близько 5 тисяч військових, вибухівку та важке озброєння.

3 липня в МАГАТЕ повідомили, що ЗАЕС вперше за чотири місяці вдалось підключити до єдиної доступної резервної лінії електропередач.

29 липня 2023 року у Держатомрегулюванні наголосили, що виведення енергоблоків у стан "гарячого зупину" порушує ліцензію Держатомрегулювання, за якою усі блоки мають перебувати у стані "холодного зупину".

29 липня 2023 року у МАГАТЕ повідомили, що на ЗАЕС перевели 5-й енергоблок у стан "холодного зупину".

3 жовтня 2023 року енергоблок №6 ЗАЕС, що тимчасово виробляв пару на час ремонтних робіт, перевели в стан "холодного зупину".

4 жовтня 2023 року у пресслужбі ДП "НАЕК "Енергоатом" наголосили, що недотримання росіянами вимог ліцензії Держатомрегулювання щодо експлуатації енергоблоків тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції збільшує ймовірність радіаційної аварії. Про це сьогодні, 4 жовтня, повідомили

4 жовтня 2023 року у МАГАТЕ підтвердили переведення четвертого енергоблока Запорізької АЕС у стан "гарячого зупину".

12 жовтня 2023 року МАГАТЕ у своєму звіті зазначили, що четвертий енергоблок продовжує перебувати в стані "гарячої зупинки" для виробництва пари для підігріву води для сусіднього міста Енергодар, де проживає більшість персоналу станції, і для переробки рідких радіоактивних відходів.

28 жовтня в.о. Голови Держатомрегулювання – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков повідомив, що на тимчасово захопленій ЗАЕС четвертий та п'ятий енергоблоки знаходяться у стані "гарячого зупину". Крім того, за його словами, окупанти мають намір зібрати третій енергоблок, який нині знаходиться у стані ремонту.

14 листопада 2023 року на ЗАЕС стався частковий блекаут через некомпетентні дії російських окупантів.

2 грудня 2023 року на ЗАЕС стався восьмий повний блекаут через обрив напередодні лінії енергоживлення "Запорізька ТЕС — Феросплавна" та "Запорізька АЕС — Дніпровська".

20 лютого 2024 року ЗАЕС внаслідок бойових дій залишилася лише на одній лінії живлення "Запорізька АЕС — Дніпровська", іншу лінію було пошкоджено.

14 березня тимчасово окуповану Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС) під'єднали до другої лінії живлення, яка була пошкоджена внаслідок обстрілів російської армії.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок