На Тернопільщині запрацював перший в області мобільний аптечний пункт

На Тернопільщині запрацював перший в області мобільний аптечний пункт

На Тернопільщині почала курсувати мобільна аптека. Понад 1000 медпрепаратів продають з мікроавтобуса жителям сіл, в яких немає аптек. Цього тижня фармацевти працювали на кількох маршрутах Гусятинської громади, зокрема, в селі Кривеньке. Там не курсують автобуси, а найближча аптека за майже 15 кілометрів від села.

Ірині Недостойній з села Кривеньке Тернопільської області 83 роки. Жінка розповіла Суспільному, ліків потребує щодня.

"Ліки потрібні від болю в суглобах, від болю в серці, заспокійливі і такі, коли є судоми в ногах, корчі. Теж здалося, що б були".

мобільний аптечний пункт, аптека, ліки
Ірина Недостойна. Суспільне Тернопіль

У двох селах — Кривеньке та Васильків живуть майже 400 людей. Найближча до сіл аптека — в Гусятині, каже жителька Кривенького Любов Сирова.

"Нам 15 кілометрів до аптеки. Як треба конче, то треба когось наймати або шо, аби сюди їхали".

пенсіонерка
Любов Сирова. Суспільне Тернопіль

Відтепер село Кривеньке — частина маршруту, куди щотижня приїжджатиме мобільний аптечний пункт, каже директор підприємства, який погодився доставляти ліки в села, Сергій Клизуб. За його словами, всі рецептурні препарати відпускають за рецептами.

"Наш мобільний аптечний пункт зараз має в своєму асортименті понад 1000 найменувань. Велика частина з цих ліків — це є ліки, які відпускаються за програмою "Доступні ліки". Також ми доставляємо в села інсулін. Ми проаналізували потребу людей і привозимо вже ті ліки, які розуміємо, що людям потрібні".

мобільна аптека, аптека, Сергій Клизуб
Сергій Клизуб. Суспільне Тернопіль

мобільна аптека
Мобільна аптека. Суспільне Тернопіль

Усі ліки зберігають відповідно до ліцензійних умов, кажуть фармацевти.

"Вчора вже був виїзд. Брали переважно люди ліки від тиску. "Доступними ліками" користувалися багато. Тут в нас препарати, які йдуть по доступних ліках. При цукровому діабеті, сечогінні є", — розповіла фармацевтка Олена Петльована.

мобільний аптечний пункт
В мобільному аптечному пункті працюють фармацевти. Суспільне Тернопіль

"Кроворозріджуючі лікарські засоби. В нас є холодильник оснащений. В холодильнику є лікарські засоби, які зберігаються при температурі від 8 до 15 градусів, тут також інсуліни", — говорить фармацевтка Наталія Стасенко.

холодильник, ліки, ліки в холодильнику
Холодильник. Суспільне Тернопіль

Поряд з мікроавтобусом люди можуть виміряти тиск чи рівень цукру.

тиск, тискомір
Жительці села вимірюють тиск у мобільному аптечному пункті. Суспільне Тернопіль

"Хоч раз на місяць би приїжджали. Бо старі люди так не в силі їхати до Гусятина, платити за автобус і ще й нема чим. Треба тільки в базарні дні. В нас не ходить автобус, в нас в базарні дні люди мають власні автобуси і везуть людей. Це 100 гривень", — каже жителька села Кривеньке Марія Недостойна.

аптечний пункт, пенсіонерка, ліки, доступні ліки
Марія Недостойна. Суспільне Тернопіль

пенсіонери, ліки, аптека, доступні ліки
Люди йдуть по ліки до мобільного аптечного пункту. Суспільне Тернопіль

мобільний аптечний пункт, доступні ліки, ліки купити
Жителі села на Тернопільщині прийшли до мобільного аптечного пункту. Суспільне Тернопіль

За словами Сергія Клизуба, мобільна аптека приїжджатиме щотижня в середу. Складали свій графік так, аби працювати з сімейними лікарями.

"Якщо чогось нема в аптеці, вони можуть сконтактувати і ми можемо переписати рецепт, який в даному часі є в наявності. Або скоригувати дозу, щоб було правильно і зручно. І плюс, зараз аптека переїде далі і ми номер телефону маємо, і ми сконтактовуємося з ними і, якщо потрібно, ще по дорозі назад ще комусь препарати, відповідно, вони теж по дорозі назад можуть зупинитися і видати ліки", — розповіла сімейна лікарка Мар’яна Грибкова.

аптечний пункт, сімейна лікарка, аптека
Мар’яна Грибкова. Суспільне Тернопіль

За словами директорки обласного департаменту охорони здоров’я Ольги Ярмоленко, на Тернопільщині — понад тисяча населених пунктів. З них приблизно у 500 немає аптеки.

"У Кременецькому районі, де північна точка нашої області, Шумська громада, Гусятинська, Борщівська, Мальнице-Подільська громада — в цих районах найбільше сільських населених пунктів, які не мають ні аптечного пункту, ні аптеки не мають. В селах цих, в яких нема аптечних пунктів, переважно живе населення 70+. Це люди з хронічними захворюваннями, яким держава дає можливість отримати ліки безкоштовно. Це оплачує Національна служба здоров’я України, але вони не можуть отоварити, тому що їм рецепт електронно впише сімейний лікар, але їм треба їхати кудись, щоб отримати ліки. В нашій області, в мене є аналітика, пів мільйона рецептів з 2022 року виписано, а отоварено 470-480 тисяч. Тому що не всі люди, отоварюють рецепти, які отримали за "Доступними ліками".

Ольга Ярмоленко
Ольга Ярмоленко. Суспільне Тернопіль

Ліки доставлятимуть у 10 віддалених сіл області, але цю кількість планують збільшити, каже Сергій Клизуб.

"У нас затверджені три маршрути на 10 населених пунктів, це: Гусятинська громада, Васильковецька і Гримайлівська. В понеділок це чотири населені пункти: Городниця, Раштівці, Постолівка і Кут. В середу буде: Кривеньке, Васильків і Коцюбинчики. І в четвер це будуть: Васильківці, Целіїв і Старий Нижбірок".

аптека, ліки
Таблетки. Суспільне Тернопіль

Діяльність мобільних аптек контролюватиме Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Надалі планують запустити ще один автобус в напрямку Лановеччини та Шумщини, каже начальник Держлікслужби у Тернопільській області Тарас Пронів.

"Це повинен бути достатньої площі пункт, тобто — бус, повинен бути водій, мінімум один працівник, дотримуватися зберігання медикаментів і дотримання маршруту. Він не повинен йти по маршруту, де вже є аптечні пункти, тільки там, де нема".

Тарас Пронів
Тарас Пронів. Суспільне Тернопіль

Нагадаємо, минулого року Уряд ухвалив постанову, якою дозволив організовувати мобільні аптечні пункти. Перша мобільна аптека в Україні запрацювала в січні 2024 року на Харківщині. Наразі вони діють в 7 областях: Харківській, Миколаївській, Чернігівській, Черкаській, Київській, Рівненській та Тернопільській.

За даними МОЗу, минулого року в селах та селищах міського типу працювало близько 5700 аптек та аптечних пунктів. При цьому по країні понад 20 000 сіл, які не мають аптек. Тому створення мобільних аптек дозволить суттєво покращити доступ людей до необхідних ліків, пояснили у відомстві.

На початок