Перейти до основного змісту
"Доступні ліки": як працює програма у селах Тернопільщини

"Доступні ліки": як працює програма у селах Тернопільщини

Зі 102 тисяч виписаних електронних рецептів на "Доступні ліки" в селах Тернопільщини люди отримали ліки лише за дванадцятьма тисячами з них.

Про це Суспільному під час брифінгу повідомила голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.

За її словами, у містах області погашено рецептів більше, аніж виписано, а це означає, що жителі сіл їздять за ліками до міст, а частина людей не купує їх за виписаними рецептами взагалі.

"У вашій області достатньо низький відсоток погашення електронних рецептів по програмі "Доступні ліки" в сільській місцевості. Якщо в середньому по Україні це десь 21%, то тут ми бачимо 11%. Щільність населення дозволяє працювати, щоб цей відсоток покращився. І ми сьогодні будемо говорити про це з головами громад, бо це їхня відповідальність, тому що первинка знаходиться в їхній власності. Комунальне майно, де орендують місце аптеки, знаходиться в їхній власності", — каже Наталія Гусак.

Наталія Гусак на брифінгу
Голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак. Фото: Суспільне Тернопіль

Однією з проблем є те, що аптеки, які виписують ліки за програмою, знаходяться далеко від сіл. До прикладу, село Гнильче в Підгаєцькій громаді знаходиться за 16 кілометрів до найближчої аптеки. Водночас не погашають рецепти й у тих селах, де є аптеки. "У селищі міського типу Велика Березовиця 4 тисячі рецептів виписано, але в селі не погашено жодного. Старе Місто, воно біля Підгайців, випасали 2 400 рецептів в селі, а вони їдуть у Підгайці отримувати. Є й село Біла, Іване-Пусте, Шляхтинці, Конюхи, Лошківці".

Брифінг в Тернопільській ОВА
Наталія Гусак на брифінгу в Тернопільській ОВА. Фото: Суспільне Тернопіль

Ще один показник, який є низьким у селах Тернопільщини, каже Наталія Гусак — це кількість рецептів, виписаних на одного пацієнта.

"Це означає, наскільки пацієнти отримують регулярно їх. Якщо кількість рецептів на пацієнта в місті у вас 13-14 за рік, то в селі це 7".

Брифінг
Брифінг в Тернопільській ОВА. Фото: Суспільне Тернопіль

Загалом минулого року жителі області погасили 428 тисяч електронних рецептів із 502 тисяч, це 85%. Це середній показник по Україні. За погашеними рецептами аптеки Тернопільщини отримали майже 33 мільйони від НСЗУ.

"Доступні ліки" – це програма компенсації лікарських засобів. Тобто пацієнт отримує ліки безоплатно або з невеликою доплатою, а їхню вартість повністю чи частково покриває держава. У списку ліків, які видають за цією програмою, понад 500 препаратів, каже Наталія Гусак. Це, зокрема, медпрепарати від серцево-судинних захворювань, діабету, бронхіальної астми.

"Там є лікарські засоби як українського виробництва, так і закордонного. Там є лікарські засоби, які коштують від декількох десятків гривень і до декількох тисяч гривень. Там є лікарські засоби, на які людина витрачає до декількох тисяч гривень у місяць. І не дати їй можливості навіть того, щоб вона знала інформацію, що держава це робить, мені здається, що це безвідповідально".

голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак
Наталія Гусак. Фото: Суспільне Тернопіль

У Тернопільській області майже 400 аптек є учасниками цієї програми. Зокрема, каже Наталія Гусак, програма обов’язкова для аптек, які працюють у медзакладах. Загалом по Україні на програму "Доступні ліки" з держбюджету минулого року виділили 4 мільярди гривень, а цього року – 5 мільярдів гривень.

На початок