РУСАДА виправдало російську фігуристку Камілу Валієву в справі про допінг: як відреагували у WADA

РУСАДА виправдало російську фігуристку Камілу Валієву в справі про допінг: як відреагували у WADA

РУСАДА виправдало російську фігуристку Камілу Валієву в справі про допінг: як відреагували у WADA
AP Photo/Bernat Armangue

У WADA "стурбовані" рішенням російського агентства.

Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) отримало від Російського антидопінгового агентства (РУСАДА) результати розслідування у справі фігуристки Каміли Валієвої, в якої було виявлено допінг під час Олімпійських ігор-2022 у Пекіні. Про це WADA повідомило на своєму офіційному сайті.

Саме РУСАДА займалося розслідуванням порушення антидопінгових правил з боку російської спортсменки, проте через затягування процесу в листопаді 2022-го WADA подало апеляцію до Спортивного арбітражного суду (CAS) з вимогою дискваліфікувати Валієву на чотири роки.

Що відомо про рішення РУСАДА

Як повідомили у WADA, вердикт російського агентства свідчить про те, що Валієву визнали невинною. Попри те, що фігуристка порушила антидопінгові правила, РУСАДА не виявило "провини або недбалості" з її боку.

Російське агентство запровадило лише одну санкцію проти Валієвої: її результати за 25 грудня 2021 року – день, коли в неї взяли пробу (після довільної програми на чемпіонаті Росії), – будуть анульовані. Тобто її позбавили лише титулу чемпіонки Росії, який перейде Алєксандрі Трусовій. У силі поки що залишається решта результатів Каміли після цієї дати, зокрема на чемпіонаті Європи-2022, де вона здобула "золото", та Олімпійських іграх-2022, де фігуриста стала четвертою в особистих змаганнях і допомогла збірній ОКРОлімпійський комітет Росії перемогти в командному турнірі.

Читайте також: WADA вимагає в Спортивного арбітражного суду дискваліфікувати російську фігуристку Валієву на чотири роки через допінг

Як на вердикт відреагували у WADA

Всесвітнє антидопінгове агентство зробило запит до РУСАДА з проханням надати повний текст рішення з роз'ясненням та планує проаналізувати його, аби визначити, чи не порушує воно кодекс WADA.

"Однак, зважаючи на елементи справи, з якими WADA вже знайоме, наше агентство стурбоване вердиктом про відсутність "провини й недбалості" та не зволікатиме за необхідності скористатися правом на апеляцію до Спортивного арбітражного суду", – заявили у WADA.

В агентстві запевнили, що визначатимуть свої наступні кроки таким чином, аби справу було вирішено "якомога швидше".

У чому полягає справа Валієвої

У лютому 2022 року, після командного турніру й напередодні особистих змагань з фігурного катання на Олімпіаді-2022, лідерка збірної ОКР і головна фаворитка на особисте "золото" отримала позитивний результат допінг-тесту. У пробі Валієвої виявили три препарати для серця, зокрема заборонений триметазидин. Попри це спортсменку допустили до змагань, скасувавши тимчасове усунення, яке тривало близько доби. Аргументом був її статус "захищеної особи", оскільки Камілі було 15.

Через ситуацію з Валієвою Міжнародний союз ковзанярів (ISU) та Міжнародний олімпійський комітет (МОК) ухвалили рішення не проводити церемонію нагородження в командних змаганнях, оскільки остаточний розподіл місць буде ухвалено лише після того, як будуть відомі результати розслідування. Наразі топтрійка має такий вигляд: ОКР, США, Японія, на четвертому місці – Канада.

Скандал із Валієвою став одним із каталізаторів збільшення вікового ліміту для участі спортсменів у дорослих змаганнях з фігурного катання. Упродовж нового олімпійського циклу він поступово зросте до 17 років. Поточний сезон 2022/23 – останній, у якому в дорослих турнірах можуть брати участь 15-річні фігуристи.

Читайте також: Україна оголосила склад збірної на чемпіонат Європи з фігурного катання: хто у списку
На початок