"Жодного прогресу". WADA офіційно передало допінг-справу російської фігуристки Валієвої до Спортивного арбітражного суду

"Жодного прогресу". WADA офіційно передало допінг-справу російської фігуристки Валієвої до Спортивного арбітражного суду

"Жодного прогресу". WADA офіційно передало допінг-справу російської фігуристки Валієвої до Спортивного арбітражного суду
AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Після дев'яти безрезультатних місяців розслідування з боку РУСАДА та російських заяв про небажання розголошувати вердикт справою Валієвої врешті займеться CAS.

Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) офіційно передало допінг-справу російської фігуристки Каміли Валієвої до Спортивного арбітражного суду (CAS). Про це на офіційній сторінці у Twitter повідомив президент WADA Вітольд Банька.

У жовтні Російське антидопінгове агентство (РУСАДА), що займається справою Валієвої, заявило, що не оприлюднюватиме вердикт та інші деталі кейсу, пояснивши це тим, що 16-річна фігуристка є "захищеною особою".

У США назвали таке рішення Росії "насмішкою над усім процесом", а WADA закликало РУСАДА надати справі "доречного розголосу", зважаючи на те, що вона "вже стала публічною". Також у всесвітньому агентстві зазначили, що залишають за собою право звернутися до CAS, "якщо буде така необхідність".

Читайте також: "Насмішка над процесом". РУСАДА відмовилося оприлюднювати вердикт у допінг-справі фігуристки Валієвої: як на це реагують

Пізніше Банька оголосив, що WADA, "стурбоване тривалою затримкою" у справі Валієвої, яка тягнеться з лютого 2022 року, надіслала офіційне попередження РУСАДА. У ньому Росію застерегли, що в разі подальшої затримки й мовчання стосовно результатів розслідування справу буде передано до CAS.

Через 12 днів Банька повідомив, що "жодного прогресу" не сталося і що агентство офіційно звернулося до Спортивного арбітражного суду.

У чому полягає справа Валієвої

У лютому 2022 року, під час Олімпійських ігор-2022 у Пекіні, у Валієвої, яка є чинною чемпіонкою Європи в одиночному катанні та була головною фавориткою на олімпійське "золото", виявили допінг. Напередодні особистих змагань лідерка збірної ОКРОлімпійський комітет Росії отримала позитивний результат допінг-тесту, зробленого в грудні 2021 року на чемпіонаті Росії. У пробі спортсменки виявили три препарати для серця, зокрема заборонений триметазидин.

Попри це Валієву допустили до змагань, скасувавши тимчасове усунення, яке тривало близько доби. Аргументом тоді також був її статус "захищеної особи": Камілі було 15. У підсумку фігуристка все ж таки виступила, але після провалу в довільній програмі посіла четверте місце.

До початку скандалу росіянка також встигла взяти участь у командному турнірі, де за допомогою Валієвої ОКР посів перше місце. На другому фінішувала збірна США, на третьому – Японія, а на четвертому – Канада. Проте церемонія нагородження так і не відбулася, оскільки остаточний розподіл місць буде ухвалено лише після того, як будуть відомі результати розслідування.

Читайте також: Олімпійського чемпіона з фігурного катання Петренка позбавили державної стипендії після виступу в РФ

Що відомо

  • Наразі збірні Росії та Білорусі усунуті від міжнародних змагань з фігурного катання через повномасштабне вторгнення в Україну. Натомість Росія проводить власну внутрішню серію Гран-прі, в якій узяла участь і Валієва. Спортсменка виступає, зокрема, з програмою, присвяченою скандалу на Олімпіаді, де фігуристка зображена як жертва.
  • Валієва також отримала підтримку від президента Росії Владіміра Путіна, до якого у квітні прийшли на зустріч золоті медалісти Олімпіади-2022, попри те, що офіційно ОКР ще не отримав командні медалі у фігурному катанні.
  • Через публічну підтримку Валієвої з боку російської влади США поставили під сумнів прозорість процесу з боку РУСАДА.
Читайте також: У фігурному катанні збільшать віковий ліміт на участь у змаганнях: що до цього призвело та які були причини
На початок