"Насмішка над процесом". РУСАДА відмовилося оприлюднювати вердикт у допінг-справі фігуристки Валієвої: як на це реагують

"Насмішка над процесом". РУСАДА відмовилося оприлюднювати вердикт у допінг-справі фігуристки Валієвої: як на це реагують

"Насмішка над процесом". РУСАДА відмовилося оприлюднювати вердикт у допінг-справі фігуристки Валієвої: як на це реагують
AP Photo/Bernat Armangue

У США вважають, що "тут нічого ховати", та сприймають поведінку Росії як сигнал, що їхня перемога на Олімпіаді була "шахрайською". РУСАДА тим часом застосовує як аргумент вік спортсменки. Як цю ситуацію коментують у WADA?

Російське антидопінгове агентство (РУСАДА) заявило, що не оприлюднюватиме вердикт щодо допінг-справи російської фігуристки Каміли Валієвої. Про це повідомляється на офіційному сайті організації.

У лютому 2022 року, під час Олімпійських ігор-2022, у Валієвої, яка є чинною чемпіонкою Європи в одиночному катанні та була головною фавориткою на олімпійське "золото", виявили допінг. Після командних змагань лідерка збірної ОКРНа Олімпіаді Росія виступала під назвою "Олімпійський комітет Росії", оскільки отримала частковий бан за масове порушення антидопінгових правил. отримала позитивний результат допінг-тесту, зробленого в грудні 2021 року на чемпіонаті Росії. У пробі спортсменки виявили три препарати для серця, зокрема заборонений триметазидин.

Попри це Валієву допустили до особистих змагань, пояснивши це тим, що, згідно з правилами, вона вважалася "захищеною особою" через свій вік (тоді їй було 15), і тому звичне для таких ситуацій тимчасове усунення не було застосовано. У підсумку фігуристка провалила виступ і посіла четверте місце.

У зв'язку з цими обставинами призерів олімпійського командного турніру досі не нагородили медалями, оскільки остаточний розподіл місць буде ухвалено лише після розслідування. ОКР за допомогою Валієвої посів у цій дисципліні перше місце, на другому була збірна США, на третьому – Японія, а на четвертому – Канада.

Читайте також: Українські фігуристи вперше за сім років відібралися до юніорського Фіналу Гран-прі, здобувши два "срібла"

Як у РУСАДА пояснили відмову публікувати вердикт

У Російському антидопінговому агентстві назвали результати розслідування "конфіденційною" інформацією та заявили, що йдуть на такий крок "з ціллю захистити інтереси спортсменки", яка є "захищеною особою".

"Суворо дотримуючись принципів міжнародних і російських антидопінгових стандартів, а також беручи до уваги характер та обставини справи, РУСАДА не має наміру озвучувати дату слухань, рішення або інші деталі щодо справи фігуристки-членкині команди ОКР", – йдеться в заяві РУСАДА.

Якою була реакція на заяву Росії

Голова Антидопінгового агентства США (USADA) Тревіс Тіґарт у коментарі USA Today засудив рішення РУСАДА не публікувати результати, адже не бачить сенсу робити з цього таємницю

"Якщо її виправдають, тут нічого ховати, – вважає Тіґарт. – Ясна річ, тримати в секреті рішення та факти – це насмішка над усім процесом. Не дивно, що спортсмени й суспільство не довіряють всесвітній антидопінговій системі WADA".

Також очільник USADA назвав "неможливим" повірити в те, що результати ОКР на командному олімпійському турнірі "були справжніми" – "а не просто ще однією шахрайською перемогою росіян, як траплялося багато разів до того".

США закликали Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA), Міжнародний союз ковзанярів (ISU) та Міжнародний олімпійський комітет (МОК) негайно подати апеляцію на будь-яке рішення РУСАДА та забезпечити відкритий процес у розгляді справи, "аби мати певність щодо фінального результату".

Утім спікер WADA в коментарі Inside the Games зазначив, що РУСАДА не зобов'язана публікувати деталі справи, допоки розслідування не буде завершено. Водночас WADA закликала Росію бути максимально відкритою, оскільки кейс Валієвої вже набув резонансу.

"Зважаючи на те, що ця справа вже стала публічною, WADA заохочує РУСАДА надати їй доречного для неї розголосу, беручи до уваги обставини справи, – заявили у Всесвітньому антидопінговому агентстві. – Як і у випадку всіх інших справ, WADA ретельно розгляне рішення РУСАДА та залишає за собою право на апеляцію в Спортивному арбітражному суді, якщо буде така необхідність".

Що відомо

На початок