"Ненавиджу! Ви все знали!" Що сталося на Олімпіаді в хаотичному фіналі жіночого фігурного катання

"Ненавиджу! Ви все знали!" Що сталося на Олімпіаді в хаотичному фіналі жіночого фігурного катання

"Ненавиджу! Ви все знали!" Що сталося на Олімпіаді в хаотичному фіналі жіночого фігурного катання
Eurosport

Чемпіонка відчувала "порожнечу", срібна призерка кричала від розпачу, бронзова – плакала від щастя, а фаворитка, яку зловили на допінгу, несподівано лишилася без медалі.

Жіночі змагання з фігурного катання на Олімпійських іграх-2022 завершилися так само драматично, як і починалися. Після скандалу з позитивним допінг-тестом фігуристки збірної ОКР Каміли Валієвої та її допуском до змагань фінал за її участі додав ще більше хаосу до ситуації.

Що сталося наприкінці довільної програми жінок

15-річна Валієва була лідеркою після короткої програми попри грубі помилки на стрибках і була головною фавориткою на те, щоб зберегти позицію й здобути "золото". Проте фігуристка несподівано провалила прокат довільної програми, припустившись двох падінь і загалом зірвавши абсолютну більшість стрибків.

Щойно фігуристка вийшла з льоду, її тренерка Етері Тутберідзе зустріла її словами: "Чого ти так усе опустила, чого перестала боротися взагалі після акселя? Поясни!"

Врешті Каміла опустилася на четверту сходинку й залишилася без медалі. Це означало, що квіткова й медальна церемонії для жінок на цій Олімпіаді все ж відбудуться. До цього Міжнародний олімпійський комітет (МОК) і Міжнародрий союз ковзанярів (ISU) домовилися, що церемоній не проводитимуть, якщо серед призерок буде Валієва, адже наслідки її допінг-статусу лишаються невизначеними, а слідство триває.

Оскільки Валієва сенсаційно залишилася поза топ-3, призерки все ж отримають медалі одразу в Пекіні, а не на відкладеній церемонії, як фігуристи командного турніруВалієва також брала в ньому участь і допомогла збірній ОКР здобути "золото", тож цей результат теж ще не є остаточним.. На п'єдестал піднялися інші представниці ОКР, які також тренуються в Тутберідзе, – Анна Щербакова ("золото") й Алєксандра Трусова ("срібло"), а також сюрприз цих змагань – японка Каорі Сакамото ("бронза").

фігурний треш
Емоції Каміли Валієвої після поразки на Олімпіаді-2022: із тренеркою Етері Тутберідзе та хореографом Даніїлом Глейхенгаузом. AP
Читайте також: Фігуристка Валієва, у якої виявили допінг, залишилася поза подіумом Олімпіади-2022: результат

Проте на розчаруванні Валієвої все не завершилося. Під час підготовки до квіткової церемонії виявилося, що в сльозах була й срібна призерка – 17-річна Алєксандра Трусова. Фігуристка, яка стала першою в історії, хто виконала п'ять четверних стрибків у жіночій програмі, але все одно не перемогла, кричала й тривалий час відмовлялася йти на церемонію.

"Ненавиджу! Дайте мені піти! Ну чому?! – повторювала фігуристка. – Я не піду туди! Не піду! Не хочу!"

Її тренери відповідали, що "так не можна", й намагалися заспокоїти, але фігуристка продовжувала.

"У всіх є золота медаль, у всіх! А в мене – ні! Я ненавиджу цей спорт! Ненавиджу! Ніколи більше не вийду на лід! Ніколи!"

"Це неможливо! Так не можна!" – кричала вона в бік тренерки Тутберідзе.

"Не треба, будь ласка. Ви все знали! Ви все знали!" – відреагувала фігуристка на намагання Тутберідзе її обійняти.

Урешті-решт Трусова все ж вийшла на церемонію, а після неї пояснила, чому так емоційно себе поводила.

"Я зробила п'ять четверних! Результат ви бачили й самі все знаєте. Я не задоволена, але рада, що стрибнула п'ять четверних. Чому плачу? Просто. Я перебуваю тут уже три тижні без мами, без собак. Тому й плачу".

При цьому Трусова стверджує, що ставлення до Тутберідзе в неї "не змінилося", а щодо її слів на адресу Етері додала, що "не винна, що за нею ходять камери".

Читайте також: Фігуристці збірної ОКР Камілі Валієвій, у якої виявили допінг, дозволили виступати на Олімпіаді-2022

Єдиною ж, хто в цьому фіналі плакала не від розпачу, а від щастя, була бронзова призерка Сакамото. Її вітали інші представники японської делегації, а також партнерка за командою Вакаба Хіґучі, яка посіла п'яте місце після Валієвої.

Сакамото зізналася, що була "здивована й щаслива "бронзі", а також "дуже голодна" після виснажливих змагань.

фігурний треш
Реакція японки Каорі Сакамото на здобуту медаль. Eurosport

Натомість єдиною, в кого не було помітно ні сліз, ні емоцій, була саме переможниця Щербакова. "Я не зрозуміла поки, [що відбулося], – зізналася чемпіонка. – У мене всередині порожнеча. Я не відчуваю щастя за себе й за інших".

фігурний треш
Алєксандра Трусова, Анна Щербакова та Каорі Сакамото на квітковій церемонії Олімпіади-2022. AP
Читайте також: Французькі фігуристи Пападакіс і Сізерон побили другий поспіль світовий рекорд на Олімпіаді: відео

Що відомо

  • У допінг-пробі Каміли Валієвої було знайдено заборонений триметазидин, а також ще два види дозволених препаратів для серця. Пробу брали в грудні 2021 року на чемпіонаті Росії.
  • Сторона Валієвої пояснила появу в її організмі допінгу, тим, що такі ліки вживає її дідусь, а вона випила води з його стакана. Суд не визнав ці пояснення достатньо аргументованими за відсутності доказів.
  • Тим не менше, Спортивний арбітражний суд допустив фігуристку до змагань. Аргументами були статус спортсменки як "захищеної особи", оскільки їй ще немає 16 років, небажання заподіяти спортсменці "невиправної шкоди" та "несвоєчасне повідомлення про результати антидопіногового тесту", що надійшли в розпал Олімпіади.
Читайте також: Українська фігуристка Анастасія Шаботова завершила Олімпіаду-2022 на останньому місці

Що далі

  • П'ятниця, 18 лютого. 12:30 – Пари (коротка програма)
  • Субота, 19 лютого. 13:00 – Пари (довільна програма)

Де дивитись Олімпіаду-2022

Офіційним транслятором змагань в Україні є Суспільне: пряма трансляція Олімпіади-2022 на телеканалі UA: Перший та сайті Суспільне Спорт.

Для перегляду Олімпіади-2022 на сайті потрібно буде авторизуватися: зробити це можна через одну із соцмереж або поштову скриньку.

Читайте також: "Після Пхьончхана не відчував себе олімпійцем". Українські фігуристи – про цінність фіналу Олімпіади
На початок