Чи варто Рівненщині боятись коронавірусу? Якщо у нас виявлять це смертельно небезпечне захворювання – чи готові ми до цього? Як реагувати на панічні настрої та протести, які відбулись у кількох областях через повернення евакуйованих з Китаю співгромадян?
Суспільне запросило в студію "Теми дня" завідувача відділення особливо небезпечних інфекцій Обласного лабораторного центру Сергія Шуляренка, аби поставити йому ці та інші питання.

– Простою мовою: що таке коронавірус?
– Коронавірус, а зокрема той, який викликає ГРЗ та пневмонію – це новий тип, який раніше був невідомий. Зокрема вважається, що він з'явився десь в листопаді 2019 року. З певних причин він став патогенним для людини і вважається, що він походить від кажанів. Захворювання виникло в провінції Хубей в Китаї, яка і досі є епіцентром поширення коронавірусу. Захворювання – досить серйозне, смертність, щоправда, не дуже висока і складає 2-3%. Але, якщо взяти, що кількість хворих перевищує 75 тисяч, то 2 тисячі смертей – це дуже немало. Китай вжив абсолютно безпрецедентні заходи боротьби з епідемією, які жодна з інших країн, я думаю, просто-напросто не в стані відтворити. Якби цього не було – очевидно, що хворих і смертей було б в рази більше. Так що відноситись до коронавірусної інфекції потрібно дуже серйозно.
– Чи може інфекція уже бути в Україні?
– Поки що у нас випадків немає, але і стверджувати абсолютно – навряд чи можливо. Чому? От останні дні мова йде лише про тих осіб, яких забрали з Уханя. А решта? Мене, наприклад, ті особи, які прибули в Нові Санжари, турбують найменше. Це абсолютно здорові люди, вони будуть перебувати під медичним наглядом і в разі з'явлення найменших симптомів, у разі підвищення температури їх одразу ізолюють в інфекційний бокс. Мене набагато більше цікавлять ті люди, як приїжджають зараз і про яких ми не знаємо, з інших міст з Китаю. Таких людей може бути багато.
– Під час протесту у Нових Санжарах люди в коментарях пресі неодноразово казали, що настає кінець Полтавській області. Наскільки обґрунтовані такі побоювання?
– В обсервації знаходяться здорові люди. Для них не потрібно ніякого обладнання, окрім термометра, вони повинні просто провести 2 тижні і в разі появи якихось підозрілих симптомів звідти будуть ізольовані. Так що, звісно, загрози Полтавській області, і не тільки Полтавській області від людей, які знаходяться в обсервації – її практично немає ніякої.
– Як ви сприйняли протести в Нових Санжарах?
– Те, що відбулося в Санжарах, і не тільки в Санжарах – це абсолютна дикість. Той, хто вчився в школі, – маю на увазі не ходив в школу, а вчився в школі і у кого були уроки історії, – то, можливо, пам'ятають, що були на території Європи і Російської імперії так звані холерні бунти. Коли неосвічені люди під час епідемії холери, і не тільки холери, починали бунт, під час якого спалювали лікарні, вбивали лікарів і фельдшерів. Піднімалося все дно суспільства, це масові грабунки і так далі. Це вже все було, історія вже це все знає. І те, що вибрали Полтавську область чи іншу – ніякого принципового значення не має.
– Чи є на Рівненщині Центр на кшталт того, в якому розміщені евакуйовані у Нових Санжарах?
– Ні, немає. І на Полтавщині, я думаю, теж. Військовий санаторій набагато легше пристосувати, ніж санаторій, який має певного власника. Хочу сказати, що, наприклад, в багатьох країнах, в тій же Німеччині, люди давним-давно цю операцію провели: прилетіли військові літаки, забрали своїх громадян, відвезли на військову базу, пригнали військові автобуси, відвезли у військове містечко, в казарми. І в тих казармах розмістили. Два тижні пройшло і вони вже давно знаходяться там серед всіх інших громадян. Таким чином це робиться.
– Чи готова Рівненщина в принципі до зустрічі із коронавірусом?
– Я можу відповісти, що тільки частково, тільки на перші випадки. Навіть приблизно на те, що зроблено в Китаї – ми не здатні. Навіть приблизно. Я б дуже хотів звернутися до наших людей: коронавірусна інфекція не має якихось клінічних відмінностей, наприклад, від ГРІ, від того ж грипу. Тому, будь ласка, якщо у вас є якесь захворювання: кашель, нежить і тому подібне, температура – сидіть вдома. Якщо ви приїхали з Китаю – зверніться на швидку допомогу з тими симптомами. Якщо ви контактували з тими особами, які повернулися з Китаю і які захворіли, і ви маєте цю симптоматику – обов'язково кажіть: “так, мій сусід повернувся, ми з ним сиділи, ми з ними пили чай”, і так далі і тому подібне. Оце те, що я б дуже хотів донести до наших людей.
– Наскільки взагалі висока ймовірність того, що українці зустрінуться з коронавірусом?
–Я не можу чітко відповісти на це питання. Ймовірність може бути і це може бути в будь-який момент. І через те маска повинна бути в кожного. Ви подивіться: в Китаї, вони ж навіть на вулиці всі ходять в масках або в респіраторах. От і потрібно пам'ятати, що це реальна загроза, що це може бути у нас, це може статися і до цього потрібно готуватися і медпрацівникам, і населенню.
Репліка епідеміолога під завершення. "Хочу сказати щодо професійності. От я – професійний епідеміолог, тобто я спеціаліст боротьби з епідеміями. Останні дні я по телебаченню на всіх програмах бачу кого завгодно: журналістів, політологів, депутатів, фельдшерів – кого завгодно. Але я не бачу епідеміологів. Ви ж не прийдете до депутата лікувати зуби, правда? Ви ж не прийдете до стоматолога лікувати серце? Ви ж подивіться, що відбувається: виступають люди, які мають досить приблизне уявлення про епідемії, про те, як з ними боротися", – розповів Сергій Шуляренко.
Ви також можете переглянути повну версію програми "Тема дня", присвячено коронавірусу та інформаційному впливу на людей.
Що відомо:
- 20 лютого 45 українців і 27 іноземців прибули з Уханя, їх розмістили в медцентрі "Нові Санжари". У самих Нових Санжарах Полтавської області з цього приводу розпочалися протести місцевих жителів.
- За день протести переросли у сутички, внаслідок яких одному правоохоронцю проломили голову, а в автобус з евакуйованими українцями кидали каміння.
- Після сутичок поліція затримала 24 особи та відкрила 5 кримінальних проваджень.
- Евакуйовані розповіли, що у них немає температури і симптомів захворювання, проте вони шоковані тим, як їх зустріли співвітчизники.
- Українці в соцмережах викладали фото та відео кімнат, у яких вони перебувають.
- Президент Володимир Зеленський заявив, що замовники та організатори заворушень у Нових Санжарах на Полтавщині перед і під час прибуття евакуйованих з Уханя понесуть відповідальність за свої дії, а українців закликав до єдності та людяності.
- Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков хоче арешту шістьох протестувальників у Нових Санжарах.
- 22 лютого суд у Полтаві обрав запобіжний захід одному із мітингувальників у Нових Санжарах – Володимиру Сіренку. Як повідомляє кореспондент Суспільного, чоловіка відправили під нічний домашній арешт на два місяці.
- Секретар РНБО Олексій Данілов озвучив інформацію, що у Нових Санжарах протестували і місцеві, і жителі інших регіонів. В МВС не виключають політичні мотиви тих, хто виходив або підбурював виходити на акції.