Аварійні, погодинні відключення світла та підвищення тарифу на електроенергію стали випробуванням для миколаївців, які є власниками електрифікованих будинків. Зокрема — у період похолодань, адже через відключення електроенергії будинок не встигає достатньо прогрітися, а тариф збільшився на 50 відсотків.
Який тариф встановлено для власників електрифікованих будинків та які є альтернативи обігріву житла в разі відключень світла кореспондентам Суспільного розповіли фахівці з енергетики.
За словами радниці начальника Миколаївської ОВА Вікторії Олійник, у Миколаївській області 23,5 тисячі власників житла використовують системи електрообігріву. 80 відсотків з них — це власники приватних житлових будинків.
"Житлові будинки, квартири, крім електроопалення мають твердопаливні котли, враховуючи, що певні відключення енергії були протягом минулої зими і ми вже заходимо в другу зиму під час війни, тому у людей був час підготуватись до таких сценаріїв негативних та завчасно вжити заходів, які допоможуть пройти опалювальний сезон", — сказала радниця очільника ОВА.
У забезпеченні населення твердопаливними котлами допомагали донори та міжнародні партнери, говорить Вікторія Олійник.
"Зі сторони місцевої влади та інших програм надається заготівля цих паливних матеріалів для цих котлів. Так само можна звертатись на сайт фонду енергоефективності і подивитися, які програми можуть використовувати власники житла".
Також у Миколаєві діє програма часткової компенсації вартості закупівлі електрогенераторів та портативних електростанцій для забезпечення потреб співвласників багатоквартирних будинків, каже Олійник.
Тимчасово виконуючий обов'язки директора товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївська електропостачальна компанія" Сергій Щербаков говорить, ціна на електроенергію зросла на 50 відсотків у порівнянні з тарифами 2023 року.
"З першого червня 2024 року встановлений єдиний тариф для населення — це чотири гривні 32 копійки за одну кіловат-годину".
"Для електрифікованих будинків, в яких є законно встановлене електроопалення з 1 жовтня по 30 квітня діє тариф до двох тисяч кіловат-годину. Обов'язково до 2 тисяч кіловат-годину — 2 грн 64 копійки за одну кіловат-годину", — розповів Сергій Щербаков.
В електрифікованому будинку проживає Наталя з родиною. З 2019 року вони використовують електричне опалення.
Жінка говорить, через підвищення тарифу на електропостачання, опалювати житло їй дорого, тому буде економити. А в разі відключень світла — у будинку буде холодно, тому зимуватимуть у літній кухні.
"Ну зараз ми звісно користуємось таким твердопаливним котлом, але тут є такі незручності трошки, вночі треба вставати, тому що топка маленька, треба вставати час від часу підкладати дрова. На зиму нам доводиться переходити в цей домік наш, кухню", — розповіла жінка.
Технічний директор акціонерного товариства "Миколаївобленерго" Михайло Білас каже, відключення світла в опалювальний період можуть бути.
"Якщо не буде пошкоджень і обстрілів об'єктів інфраструктури, то відключення будуть відбуватись у плановому режимі. Тобто при виконанні планових капітальних ремонтів, технічного обслуговування є також фактори — це погодні умови, це аварійні відключення з технологічних причин", — сказав фахівець.
"Щодо електрифікованих будинків, в принципі, якихось додаткових ризиків чи відмінностей від звичайних споживачів з централізованим опаленням і споживачів, які мають електричне опалення немає в нас, якби в принципі ризики однакові для всіх".
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.