За підтримки ПРООН: у громадах Миколаївщини реалізують безпекові проєкти

За підтримки ПРООН: у громадах Миколаївщини реалізують безпекові проєкти

У семи громадах Миколаївської області завдяки проєкту ПРООН Програма розвитку ООН.в Україні були створені робочі групи, які опрацьовують питання громадської безпеки та соціальної згуртованості. Проєкт діє з червня 2023 року.

Про це розповіла керівниця проєкту "Центр навчання та освіти дорослих "Південь" Олена Шевчук.

За її словами, ініціатива діє у таких громадах регіону: Баштанська, Галицинівська, Вознесенська, Олександрівська, Бузька, Новобузька, Миколаївська.

"Безпекові групи є дієвим майданчиком для комунікацій, прийняття рішень. Склад різноманітний: представники влади, громадськості, провайдери безпекових послуг — працівники ДСНС, поліції, тобто основні наші партнери", — каже Шевчук.

Додає, завдання такої групи — розв'язання проблем, які нагальні для громади.

"Тобто обговорюють безпеку дорожнього руху. Говоримо про роботу поліцейських офіцерів громад, як все підсилити й покращити та решта питань, що стосуються безпеки та згуртованості. Група може не тільки поговорити й надати рекомендації, а ще має інструмент проєктної підтримки завдяки ПРООН", — розповідає експертка.

Поліцейський офіцер громади поруч зі службовою автівкою на Миколаївщині.
Поліцейський офіцер громади поруч зі службовою автівкою на Миколаївщині. Фото: Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Члени робочої групи та громадськість може написати свої ініціативи в межах п'яти тисяч доларів, на засіданні групи представити свою ідею й отримати підтримку програми.

Проєкти стосуються переважно безпекових питань: камери відеоспостереження, облаштування станцій для поліцейських офіцерів громади, облаштування укриттів, встановлення безпечних зупинок, придбання спеціалізованого взуття для працівників ДСНС для розмінування територій.
Відділ поліції зі спостереження за вулицями Миколаєва, 2020 рік
Відділ поліції зі спостереження за вулицями Миколаєва, 2020 рік. Фото: Архів Суспільне Миколаїв

Олена Шевчук зазначає, кількість ініціатив має обмеження у бюджеті на одну громаду.

"Це залежить від спроможності й від того, скільки ПРООН виділила на область та на ці робочі групі грошей. Зараз маємо по одній підтриманій ініціативі в громадах. Надалі все буде залежати від бюджетів. Можливо, на друге півріччя ПРООН зможе підтримати ще по одному мініпроєкту в громадах", — пояснила керівниця проєкту.

Програма буде працювати до червня 2025 року, зауважує керівниця проєкту "Центр навчання та освіти дорослих "Південь".

Надалі буде залежати від планів і можливостей організації. Маємо надіятися, що буде підтримка.

"Крім мініініціатив, місцеві громадські організації подавались на відкриті конкурси, ідеї стосувались громадської безпеки. Наприклад, у Вознесенську це буде облаштування єдиного на громаду безпекового офісу, у Баштанці встановлення камер відеоспостереження й офісу. Миколаївська міська громада отримувала проєкт — підсилення експортних послуг у роботі з ветеранами", — розповідає Шевчук.

Крім цього, окремо передбачено у підтримці робочих груп тренінги, консультації, семінари для членів робочих груп.

Підвищуємо їхню спроможність. Перед кожною подачею цих ініціатив і написання проєктів ми організовуємо тренінги з проєктного менеджменту, у лютому була серія тренінгів у кожній громаді, де взяли участь по 20 людей, 50-60 відсотків з них подали свої проєкти.

У Галицинівській громаді на початку повномасштабного вторгнення залишилось трохи більше двох тисяч жителів. Робоча група з громадської безпеки та соціальної згуртованості у громаді була створена влітку 2023 року. За пів року розглянули кілька ініціатив.

"Група голосувала і виграла проєкт — облаштування укриттів у Лиманівському та Лупаревському ліцеях, були придбані меблі, технічне обладнання, що було у бюджетній заявці. Також загін місцевої пожежної охорони отримав обладнання, яке зараз дозволяє розширити свою діяльність", — говорить голова робочої групи з громадської безпеки та соціальної згуртованості Галицинівської громади Любов Єгорова.

Одне з укриттів у навчальному закладі Миколаївщини
Одне з облаштованих укриттів у навчальному закладі Миколаївщини. Фото: Єлизавета Кротик/Cуспільне Миколаїв

Село Степова Долина навіть не досліджена до кінця на вибухонебезпечні предмети, каже Єгорова.

"У нас шість населених пунктів, але оскільки один майже повністю зруйнований, то немає жителів, троє живуть. Тому наразі ми залучаємо до реалізації проєктів п'ять сіл. І у п'яти населених пунктів цей мобільний центр безпеки виїжджає, є гарні результати", — зазначає голова робочої групи.

Зруйнований обстрілами будинок в селі Степова Долина. Миколаївщина, червень 2023 року
Зруйнований обстрілами будинок в селі Степова Долина. Миколаївщина, червень 2023 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Станом на квітень 2024 року у Вознесенській громаді проживають 37 тисяч людей, із них 3600 — це переселенці.

"Наша громада активно підтримує розвиток проєкту "Поліцейський офіцер громади" і поліцейські станції у місті. У Вознесенську були створені дві станції, ще дві були на етапі підготовки. Тому ми разом з ПРООН закупили необхідне обладнання та комп'ютерну станцію для роботи двох поліцейських на нових станціях. Також у 2023 році нам вдалось профінансувати проєкт з відновлення системи відеоспостереження", — говорить голова робочої групи громади Вікторія Бальцер.

Також цього року безпекова група приділила увагу питанням встановлення рамок металошукачів у школах.

У нас з цього року запрацювали у школах поліцейські офіцери безпеки. Цей проєкт на стадії реалізації. Минулого року також створили два класи безпеки. Працює вихователь з безпеки у громаді: навчання для дітей з питань мінної безпеки, цивільного захисту, домедичної допомоги.
Офіцер безпеки у школі
Офіцер безпеки у школі. Фото: ПРООН в Україні/Facebook

У планах робочої групи запровадження сусідської варти, створення безпекових офісів, залучення жителів до місцевих ініціатив тощо.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок