Життя в окупації на Миколаївщині. Як навчалися діти в Шевченківській громаді

Життя в окупації на Миколаївщині. Як навчалися діти в Шевченківській громаді

Життя в окупації на Миколаївщині. Як навчалися діти в Шевченківській громаді
Новогригорівська філія Шевченківського ліцею Шевченківської сільської ради Миколаївської області. Фото: Тетяна Гончаренко

Станом на 28 січня на території Шевченківської сільської територіальної громади зареєстровано 24 заклади освіти — повністю зруйновані три з них, інші мають пошкодження через російські обстріли. Учні отримують знання дистанційно. Під час окупації в деяких населених пунктах навчання відбувалося за сімейноюCімейна (домашня) форма здобуття освіти — спосіб організації освітнього процесу дітей самостійно їхніми батьками. формою навчання.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла начальниця відділу освіти, молоді та спорту Шевченківської сільської ради Тетяна Гончаренко.

Життя та навчання в окупації

Частина населених пунктів Шевченківської громади дев'ять місяців була в окупації, до 11 листопада 2022 року.

Із початком повномасштабного вторгнення були зібрані педагогічні ради закладів загальної середньої освіти і внесені зміни до структури навчального року, подовжені канікули. Відновився дистанційний процес навчання лише з 1 квітня 2022 року.

Потрапили в окупацію і розташовані в громаді заклади: Вавилівський заклад дошкільної освіти (ЗДО), Центральний ліцей, Центральний ЗДО, Новокиївський ЗДО, Новокиївський ліцей, Знам'янський ЗДО, Знам’янська гімназія. Майже 90 відсотків дітей з батьками, педагоги цих закладів евакуювалися.

Частина педагогічних працівників, батьки і учні Знам’янівської гімназії та Новокиївського ліцею вирішила залишитися і не виїздила. У Знам’янській гімназії залишилися 10 педагогічних працівників та 40 дітей. У Новокиївському ліцеї — 17 вчителів та 84 учні. Тобто 124 дитини, які не евакуювалися і перебували постійно на території окупованих населених пунктів протягом дев'яти місяців.

Запровадили сімейну форму навчання

Аби не співпрацювати із російськими окупантами, вимушені були перейти на сімейну форму навчання, щоб працювати за українськими програмами і не дозволити втручання в освітній процес з боку Російської Федерації.

Відповідно до Закону "Про повну загальну середню освіту" існує декілька форм навчання. Серед них і сімейна форма. Батьки пишуть заяви на дирекцію закладу і просять дозволу навчати дітей у такий спосіб. Тобто 80 відсотків знань діти опановують самостійно, за допомогою батьків. Вчителі надають консультації, приймають роботи у вигляді тесту, контрольних робіт тощо.

"Але ж наші педагоги надавали більш детальні консультації, приймали діток вдома, всупереч окупації. Ходили й самі до дітей додому, аби не наражати учнів на небезпеку, щоб ті не ходили по селу, не скупчувалися", — розповіла Тетяна Гончаренко.

Був, звичайно, за словами Тетяна Гончаренко, тиск і на батьків. Деякі розповідали, що окупанти заходили до будинків, перевіряли паспорти, примушували відправляти дітей в Херсон, мовляв, із 1-го вересня автобус буде возити дітей, їм там буде краще, там ліпші умови для навчання тощо. Але батьки також якимось чином виходили із ситуації, постійно наголошували на тому, що діти навчаються і цього достатньо.

11 листопада 2022 року окуповані території були визволені

"Після деокупації ми майже півтора місяця опитували батьків щодо форми навчання. Педагоги працювали із учнями, надавали рекомендації, відбудовували алгоритм дій для того, щоб відновити дистанційне навчання. Після звільнення я ще не зустрічалася з педагогічними колективами, лише відбулося спілкування з керівниками закладів та їхніми заступниками", — сказала Тетяна Гончаренко.

Основною проблемою була і залишається відсутність електропостачання.

"Завдяки благодійним організаціям у закладах освіти встановлені потужні генератори, що дозволяють підключити комп’ютерну техніку, робити все, аби наші діти отримували знання", — розповіла Тетяна Гончаренко.

Учням планують видати планшети та шкільні набори.

"Від ЮНІСЕФ учням 1-4 класів привеземо рюкзачки з канцелярським приладдям, учням 5-11 класів передамо у користування планшети для дистанційного навчання, це діти з малозабезпечених багатодітних сімей. І гуманітарна допомога у вигляді одягу. Із головою громади плануємо поїздку в Новокиївку і Знаменку, що були окуповані", — сказала Тетяна Гончаренко.

Життя в окупації на Миколаївщині. Як навчалися діти в Шевченківській громаді
Любомирівський ліцей Шевченківської сільської ради Миколаївської області. Фото: Оксана Чмільова

Налагодження освітнього процесу

Станом на січень 2023 року, за словами Тетяни Гончаренко, відставання за шкільною програмою становить приблизно пів місяця.

"Думаю, за рахунок канікул ми все надолужимо. Ось зимові канікули були тільки три-чотири дні, діти вийшли на навчання із 2-го січня 2023 року. Надолужимо і за рахунок весняних канікул, можливо, у суботи будемо навчатися", — пояснила Тетяна Гончаренко.

Кількість учнів зменшилась

У порівняні з 2022 роком кількість учнів зменшилась на 15 відсотків, як в закладах дошкільної освіти, так і в закладах загальної середньої освіти. На сьогодні в школах громади налічується 1380 здобувачів освіти, в закладах дошкільної освіти — 380 вихованців. Із 1 січня 2023 року відкрили середню групу в чотирьох закладах дошкільної освіти.

Що відомо

Станом на 28 січня на території Шевченківської сільської територіальної громади зареєстровано 24 заклади освіти: 11 — дошкільної освіти, 13 — загальної середньої, із них один опорний заклад із двома філіями. Практично всі заклади мають пошкодження, від 30 до 90 відсотків руйнувань будівель. Через обстріли повністю зруйновані Зеленогайський, Любомирівський ліцеї та Мирнівська гімназія має 90 відсотків руйнувань.

Читайте також

Врятувати життя — найголовніше. Фельдшери з Миколаївщини працювали під обстрілами та в окупації

Відображення традицій: геральдист з Миколаєва створив майже 150 гербів для сіл та міст України

Біля Миколаївської міськради зрізали ялини — екологи звернулися в прокуратуру

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок