Сьогодні вранці, 23 листопада, з польської сторони в пункті пропуску "Медика-Шегині" розпочалося блокування руху вантажних транспортних засобів. Польські протестувальники перебувають приблизно за кілометр від пункту пропуску "Медика", і обмежили рух вантажівок.
Більше про це — в матеріалі Суспільного.
Як розповіла речниця Львівського прикордонного загону Світлана Бурда, на вʼїзд в Республіку Польща не пропускатимуть транспортні засоби вагою більше 3,5 тонн. Окрім цього на виїзд з Польщі пропускатимуть по одному вантажному транспортному засобу в годину. Обмеження не стосується легкових автомобілів та автобусів.
"Стоїмо, чекаємо. Заблоковані повністю — і як воно далі буде, що воно буде, не знаємо. Звідти пропускають одну машину в годину, а ми повністю заблоковані. І тепер не можемо ні туди поїхати, ні назад повернутися. Там хлопці стоять в черзі, щоб в'їхати в Україну вже, але вони говорять, що навіть не підпускають до себе, просто перекрили все, поставили коло себе тракторець якийсь, прапори і по пішохідному переході ходять і все", — говорить водій вантажіки Олександр Сорока.
Натомість обмеження руху не стосується легкових автомобілів та автобусів.
"Без питань пропустили і ми поїхали, автобуси завжди пропускали, навіть коли минуле блокування було, автобуси пропускали завжди без проблем", — каже водій автобуса Назар Савтира.
На вʼїзд в Республіку Польща не пропускають транспортні засоби вагою більше 3,5 тонн, каже речниця Львівського прикордонного загону Світлана Бурда.
"Дійсно, розпочалось блокування перед пунктом пропуску "Медика-Шегині". Воно розпочалось близько 10 ранку. Наразі маємо ситуацію на виїзд з України — польські мітингувальники не пропускають вантажні транспортні засоби, на в’їзд в Україну спостерігається певна динаміка. Кілька десятків вантажівок вони все-таки пропустили на в’їзд в Україну, тобто на виїзд з Польщі", — говорить Світлана Бурда.
За словами Світлани Бурди, станом на 11 годину ранку на в’їзд в Україну було близько 150 вантажівок.
"Я думаю, що кожен конфлікт – це як діалог. Зараз питання імпорту — це чутливе питання загалом у Європі. У нас відбуваються протести фермерів проти угоди Меркосур, так як вони вважають, що ця угода вплине на імпорт, який створює конкуренцію європейським фермерам. Але я думаю, що ми маємо гарний "бекграунд" з Україною. Ми маємо автономні регулювання торгових мір. За допомогою захисних заходів, причина протестів буде пояснена і угода буде досягнута", — зазначив єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський.
За попередньою інформацією, блокування триватиме 48 годин з можливим продовженням.
Як повідомили 24 листопада в пресслужбі ДПСУ, вантажні транспортні засоби, які 23 листопада розташовувались між мітингувальниками та польським пунктом пропуску "Медика", прослідували на вʼїзд на територію України.
Що відомо про протести польських фермерів
6 листопада 2023 року польські перевізники розпочали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".
Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та ЄС.
23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестували на пункті пропуску "Шегині — Медика".
Польські перевізники 11 грудня припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.
18 грудня польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".
Польські перевізники, які від листопада блокували пункти пропуску на кордоні з Україною, 16 січня досягли угоди щодо "певних умов" з урядом РП та призупинили протест.
9 лютого фермери у Польщі розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.
Через декілька днів польські фермери оголосили, що мають намір 20 лютого заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною.
22 лютого прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що польська влада внесе прикордонні переходи з Україною, а також ділянки автомобільних і залізничних доріг до переліку об'єктів критичної інфраструктури. Як сказав тоді Туск, це протягом найближчих годин після ухвалення рішення дозволить прибрати перепони на польсько-українському кордоні для постачань зброї та гуманітарної допомоги.
16 квітня польські страйкарі завершили блокування руху перед пунктом пропуску "Долгобичув-Угринів", 20 квітня — перед пунктами пропуску "Медика-Шегині" та "Корчова-Краківець", 29 квітня — перед ПП "Гребенне-Рава-Руська".
З 4 до 7 червня польські фермери блокували рух вантажівок у пункті пропуску "Гребенне-Рава-Руська".
У жовтні 2024 року польські митники повідомляли про можливий протест у пункті пропуску "Медика — Шегині". Тоді інформація не підтвердилася.