"Питання найближчих годин". У Польщі знайшли рішення, щоб зброя та гумдопомога йшли без затримок попри блокаду кордону

"Питання найближчих годин". У Польщі знайшли рішення, щоб зброя та гумдопомога йшли без затримок попри блокаду кордону

Польща
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск. Фото: AP

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що польська влада внесе прикордонні переходи з Україною, а також ділянки автомобільних і залізничних доріг до переліку об'єктів критичної інфраструктури. За його словами, це дозволить прибрати перепони на польсько-українському кордоні для постачань зброї та гуманітарної допомоги.

Про це Дональд Туск сказав під час пресконференції, 22 лютого.

Він наголосив, що Польща повинна забезпечити повну пропуску спроможність кордону для військових вантажів та гумдопомоги.

"Тому, щоб забезпечити 100% гарантію того, що військова допомога, техніка, боєприпаси та гуманітарна допомога надійде українській стороні без будь-яких затримок, ми включимо до переліку критичної інфраструктури пункти пропуску з Україною та зазначені ділянки доріг і залізничних колій", — сказав Туск і підкреслив, що "це питання найближчих годин".

Очільник польського уряду додав, що нововведення "означатиме інший тип організаційного режиму на пунктах перетину кордону і на під'їзних шляхах і коліях до кордону з Україною".

На цій же пресконференції Туск заявив, що задля розв'язання проблеми блокади польсько-українського кордону місцевими фермерами, урядовці Польщі та України зустрінуться у Варшаві 28 березня.

Напередодні президент України Володимир Зеленський звернувся до партнерів України у Європі та передусім у Польщі щодо ситуації на українсько-польському кордоні. За його словами, він доручив українському уряду найближчим часом, до 24 лютого, бути на кордоні між двома державами. Зеленський запросив польських прем'єра та президента підтримати цей діалог. Він також звернувся до Єврокомісії, щоб у цій зустрічі взяв участь її представник.

Своєю чергою президент Польщі Анджей Дуда заявив, що підтримує ідею зустрічі українського і польського урядів з представниками Європейської комісії для вирішення ситуації на кордоні.

Візит Туска в Київ

Глава польського уряду Дональд Туск вранці 22 січня прибув до Києва, де зустрівся зі своїм українським колегою Денисом Шмигалем і президентом Володимиром Зеленським.

Після зустрічі зі Шмигалем, Туск заявив на пресконференції, що міжурядові консультації з Україною розпочнуться в другій половині березня у Варшаві.

Що відомо про блокування польсько-українського кордону

У Польщі фермери 9 лютого розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Під час перемовин в Міністерстві сільського господарства президент Національної ради сільськогосподарських палат Віктор Шмулевич заявив, що всі фермери згодні з трьома основними вимогами: вони не хочуть впровадження Green Deal, імпорту сільськогосподарської продукції з України та вимагають підтримки тваринництва.

Станом на ранок 10 лютого польські фермери блокували роботу трьох пунктів пропуску на кордоні з Україною: "Ягодин-Дорогуськ", "Рава-Руська-Гребенне" та "Шегині — Медика". Цього ж дня, об 11:30, завершився протест перед пунктом пропуску "Шегині-Медика". Рух вантажівок відновлений.

12 лютого польські фермери розпочали акції протесту на пунктах пропуску "Долгобичув-Угринів", "Зосін-Устилуг". Протестувальники блокують там рух вантажівок. Також повторно заблокували ПП "Медика-Шегині".

15 лютого біля міжнародного пункту пропуску "Ягодин — Дорогуськ" розпочалася акція протесту українських перевізників, які зібралися у відповідь на дії польських фермерів і затримують рух ваговозів із польською реєстрацією. 20 лютого, українські перевізникирозпочали мирну акцію біля ПП "Рава-Руська-Гребенне", "Краківець-Корчова" та "Шегині-Медика".

Цього ж дня на низці пунктів пропуску польські фермери посилили блокаду. Поблизу ПП "Медика-Шегині" протестувальники перекрили залізницю. А крім того розсипали збіжжя з вантажного вагона на колії.

На початок