Прем'єр-міністерка Ісландії Катрін Якобсдоттір в межах першого візиту в Україну відвідала Бучу Київської області. Про це у Telegram повідомив Бучанський міський голова Анатолій Федорук.
Вона разом з міністеркою закордонних справ Тордіс Колбрун Рейкфьорд Гільфадоттір відвідала храм святого Андрія Первозваного та місце масового поховання у Бучі.
"Ми маленька країна, але ми також хочемо показати наш голос в підтримці України", — сказала прем'єрка Ісландії.
Нещодавно Ісландія прийняла головування в Комітеті міністрів Ради Європи. Воно передається від країни до країни на ротаційній основі кожні пів року. Тож наразі Ісландія адвокатує за Україну на європейській арені, зазначив мер Бучі.
"Одним із наших пріоритетів є робота над притягненням російської Федерації до відповідальності за їхні дії", — сказала Якобсдоттір. За її словами, Ісландія продовжує наполягати на необхідності військового трибуналу щодо агресії Росії проти України.
Що відомо про окупацію Бучі
Російські військові на важкій техніці потрапили до Бучі зранку 27 лютого. Того ж дня ракета потрапила у житловий будинок, а міський голова Анатолій Федорук повідомив про перших загиблих.
Буча була в окупації 33 дні. Російські війська залишили місто 31 березня. Увечері 2 квітня у Міністерстві оборони офіційно повідомили, що усі населені пункти Київської області звільнили від російських військових.
Коли після звільнення Бучі журналісти та українські військові потрапили в місто — там виявили факти масових убивств, деякі тіла були просто на вулиці, деякі — зі зв'язаними за спиною руками. Міський голова Бучі розповів, що вбивства мирних жителів у Бучі були цілеспрямованими і російські військові склали списки людей, яких хотіли знищити. Правоохоронці навіть виявили катівню в дитячому санаторії. Крім цього, міжнародні судмедексперти встановили, що окупанти застосовували невеликі металеві дротики, які використовували ще за часів Першої світової війни для ураження піхоти. Саме вони стали причиною смерті десятків цивільних.
Попри усі докази, в Міноборони РФ стверджували, що на територіях під контролем російських ЗС не постраждав жоден місцевий житель, а фото та відео з Бучі — "постановка київського режиму для західних ЗМІ". Після цих заяв, зокрема The New York Times вивчила супутникові знімки міста і виявила, що тіла вбитих мешканців лежали на вулицях Бучі ще з середини березня, а братська могила в місті з'явилася ще 10 березня.
Українська влада офіційно закликала світ доєднатись до розслідування вбивств мирних людей в Бучі. Після цього місто стало одним з тих, яке під час своїх візитів в Україну почали відвідувати світові лідери, а гуманітарні організації виділяти кошти на відбудову.
Читайте також
У Бучі прибирають звалище із залишків знищених росіянами будинків