У Ленінському районному суді Кропивницького 13 листопада екскерівниці Олександрійської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання з покладанням обов'язків. Серед іншого, вона повинна на вимогу з'являтися до слідчого та не спілкуватися зі свідками. За даними слідства, жінка вимагала дві тисячі доларів США у паралізованого військового за надання йому інвалідності.
Про це розповів під час засідання прокурор Володимир Барабаш.
Засідання відбувалось у закритому режимі, про це клопотала адвокатка підозрюваної Надія Руссу. Показувати обличчя, називати ім’я та прізвище підзахисної адвокатка заборонила.
"Відкритий розгляд може мати наслідки розголошення таємної інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя".
Прокурор Володимир Барабаш не заперечував. Суддя Катерина Юр’єва клопотання задовольнила.
Про підозру в отриманні неправомірної вигоди підозрюваній повідомили 8 листопада.
"Отримала неправомірну вигоду дві тисячі доларів за прийняття рішення вказаною комісією про встановлення безстроково другої групи інвалідності від колишнього військовослужбовця, який вже визнаний непридатним до військової служби. Відповідальність за цією статтею передбачає як штраф – від 1 до 4 неоподаткованих мінімумів, пробаційний наглядце основне кримінальне покарання, яке полягає в обмеженні прав і свобод засудженого., також позбавлення волі до 4 років", – сказав прокурор Володимир Барабаш
Зі слів адвокатки, її підзахисна провину не визнає.
"Якщо її виправдає суд, далі послідує – захист честі і достоїнства ділової репутації, стягнення моральної шкоди. Вона ображена на те, що вина не доведена, а вже висвітлюється. Висвітлюють хабар, а тут зовсім інше – неправомірна вигода. Неправомірна вигода це передбачається штраф, а хабар – це від шести років і більше ув'язнення. Залежно, яку суму хто отримав. Хабар – це вимагання. А неправомірна вигода – це вдячність".
Адвокатка сказала, з посади очільниці МСЕК підозрювана звільнилась у жовтні.
"Здала свій депутатський мандат, її чоловік має інвалідність. В Олександрії закрився онкодиспансер, роботи немає, вона лікар-онколог. На утриманні чоловіка, на пенсію. Поки що шукає роботу".
На питання Суспільного, з чим пов’язане звільнення і складання депутатського мандату, відповіла так:
"Ми знали, що МСЕКи закриваються, нема сенсу залишатися. А депутатський мандат з особистих причин, з підозрою не пов’язане. Під час досудового розслідування співробітники правоохоронних органів допускають грубі порушення і я як адвокат на цьому будую свій захист".
Кореспондентам дозволили зайти до зали суду на оголошення рішення судді.
Клопотання прокурора про обрання підозрюваній заставу 82 тисячі гривень суддя Катерина Юр’єва не задовольнила.
"Запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання з 13 листопада 2024 до 7 січня 2025 рік включно. Наступні обов’язки: прибувати до прокурора, слідчого, суду за першою вимогою, не відлучатись з населеного пункту, в якому зареєстрована і проживає, повідомляти про зміну свого місця проживання чи роботи, утримуватись зі спілкування зі свідками у кримінальному провадженні".
За словами прокурора, чи оскаржуватимуть рішення, визначать після ознайомлення з повним текстом ухвали. Оскаржити її можна протягом п'яти днів.
Що відомо про справу
За даними речниці Служби безпеки України в регіоні Юлії Ткач, голову Олександрійської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії затримали у серпні, про підозру повідомили 8 листопада.
З її слів, слідчі встановили, що підозрювана вимагала дві тисячі доларів США у паралізованого військового, який отримав поранення навесні 2023 року, за пожиттєве встановлення йому другої групи інвалідності.
Справу розслідують за частиною 1 статті 368 Кримінального кодексу України "Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою". Санкція статті передбачає покарання від штрафу до позбавлення волі на строк від двох до чотирьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Головний лікар обласного бюро медико-санітарної експертизи Володимир Бондарь розповів Суспільному, що з посади підозрювана звільнилась 1 жовтня.
Відповідно до статті 62 Конституції України, людину вважають невинуватою у вчиненні злочину і не можуть піддати кримінальному покаранню, доки її вину не доведуть у законному порядку і встановлять обвинувальним вироком суду.
Що відомо про МСЕК в Україні та її ліквідацію
- Функції МСЕК в Україні — встановлення групи інвалідності й відсотку втрати працездатності, а також визначення потреби в реабілітації інвалідів, їхнього протезування й отримання спецтранспорту. Від групи інвалідності залежать пільги, пенсія та дозвіл на роботу або службу.
- У жовтні працівники ДБР заявили про викриття керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи та її сина Олександра на незаконному збагачені. Під час обшуків у них знайшли тільки готівкою майже 6 мільйонів доларів США.
- Також у жовтні Офіс Генерального прокурора розпочав службове розслідування щодо можливих зловживань прокурорів під час отримання груп інвалідності. Перевіряли центральний апарат, регіональні й спецпрокуратури. Знайшли прокуратури з високим відсотком прокурорів з інвалідністю. Це Черкаська й Хмельницька обласні прокуратури.
- 22 жовтня президент Володимир Зеленський провів засідання РНБО, де йшлося розслідування стосовно несправжніх інвалідностей у прокурорів. РНБО ухвалила рішення про ліквідацію МСЕК до кінця року, перевірку та аудит щодо інвалідності посадовців й створення цифровізованої системи для оформлення інвалідності.
- 29 жовтня Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт про вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи. Згідно з ним, учасники комісії та пацієнти можуть проходити МСЕК онлайн, а результати її записуватимуть до електронної системи охорони здоров’я.
- 4 листопада Кабінет міністрів подав у Верховну раду законопроєкт про ліквідацію МСЕК.