13 листопада у Ленінському районному суді Кропивницького обирають запобіжний захід екскерівниці міжрайонної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), що у місті Олександрія Кіровоградської області, яку підозрюють у вимаганні хабаря у військовослужбовця за встановлення групи інвалідності.
Про це із зали суду передала кореспондентка Суспільного.
Адвокатка Надія Руссу клопотала про проведення засідання у закритому режимі, прокурор Володимир Барабаш не заперечував.
Суддя Катерина Юр'єва ухвалила рішення про закритий режим засідання й сказала, що для підозрюваної обиратимуть запобіжний захід у вигляді застави.
Що відомо про справу
За даними речниці Служби безпеки України в регіоні Юлії Ткач, голову Олександрійської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії затримали у серпні, про підозру повідомили 8 листопада. Слідчі встановили, що підозрювана вимагала дві тисячі доларів США у паралізованого військового, який отримав поранення навесні 2023 року, за пожиттєве встановлення йому другої групи інвалідності.
Справу розслідують за частиною 1 статті 368 Кримінального кодексу України "Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою". Санкція статті передбачає покарання від штрафу до позбавлення волі на строк від двох до чотирьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Відповідно до статті 62 Конституції України, людину вважають невинуватою у вчиненні злочину і не можуть піддати кримінальному покаранню, доки її вину не доведуть у законному порядку і встановлять обвинувальним вироком суду.
Що відомо про МСЕК в Україні та її ліквідацію
- Функції МСЕК в Україні — встановлення групи інвалідності й відсотку втрати працездатності, а також визначення потреби в реабілітації інвалідів, їхнього протезування й отримання спецтранспорту. Від групи інвалідності залежать пільги, пенсія та дозвіл на роботу або службу.
- У жовтні працівники ДБР заявили про викриття керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи та її сина Олександра на незаконному збагачені. Під час обшуків у них знайшли тільки готівкою майже 6 мільйонів доларів США.
- Також у жовтні Офіс Генерального прокурора розпочав службове розслідування щодо можливих зловживань прокурорів під час отримання груп інвалідності. Перевіряли центральний апарат, регіональні й спецпрокуратури. Знайшли прокуратури з високим відсотком прокурорів з інвалідністю. Це Черкаська й Хмельницька обласні прокуратури.
- 22 жовтня президент Володимир Зеленський провів засідання РНБО, де йшлося розслідування стосовно несправжніх інвалідностей у прокурорів. РНБО ухвалила рішення про ліквідацію МСЕК до кінця року, перевірку та аудит щодо інвалідності посадовців й створення цифровізованої системи для оформлення інвалідності.
- 29 жовтня Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт про вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи. Згідно з ним, учасники комісії та пацієнти можуть проходити МСЕК онлайн, а результати її записуватимуть до електронної системи охорони здоров’я.
- 4 листопада Кабінет міністрів подав у Верховну раду законопроєкт про ліквідацію МСЕК.