У Кропивницькому храм Благовіщення Пресвятої Богородиці Української православної церкви перейшов на Новоюліанський календар. Другий рік поспіль святкуватимуть Різдво, 25 грудня. Відповідну інформацію розмістили на білбордах міста. Чи означає це про намір релігійної громади перейти до ПЦУ, Суспільне розпитало священника храму Івана Верескуна.
З його слів, рішення перейти на Новоюліанський календар ухвалили у парафії минулого року, коли в Україні започаткували відзначення свят за цим календарем.
"Ми почали використовувати Новоюліанський календар торік. Взагалі це практика не нова, в Українській православній церкві є храми, які звершують богослужіння українською мовою і за новим стилем. Минулого року у нас відбувалися богослужіння і 25 грудня, і 7 січня, тому що серед наших парафіян були ті, які святкували Різдво і за новим, і за старим стилем. Думаю, що цього року 7 січня у нас також будуть богослужіння".
Перехід на Новоюліанський календар не означає перехід до ПЦУ
Храм Благовіщення Пресвятої Богородиці перебуває у складі Української православної церкви. Наміру переходити до Православної церкви України немає, сказав Іван Верескун. За його даними, на великі свята церкву відвідують від 400 до тисячі вірян.
"Якби був намір перейти до Православної церкви України, це було б озвучено. Ми залишаємось Українською православною церквою. Це зайвий раз не треба доводити. Рішення нашої громади перейти на Новоюліанський календар – це один зі шляхів єднання між собою і з Богом. Оголошення на білбордах не є рекламним ходом, тому що ми не збираємося влаштовувати конкуренцію жодній церкві. Нам важливо, щоб віряни знаходили для себе втіху та заспокоєння, особливо у такий складний час. Ми не збираємось нікого ділити. Як і зайвий раз нагадувати, що наша церква залишається в УПЦ".
У коментарі Суспільному керівник управління комунікацій та інформаційної діяльності Кіровоградської обласної військової адміністрації Віталій Останній підтвердив, що храм Благовіщення Пресвятої Богородиці не приєднався до Православної церкви України.
"Єдине, що вони зробили крок на зустріч українській церкві – це перейшли на Новоюліанський календар. Щодо приєднання до ПЦУ, то не бачимо від них ні жодних намірів, ні документів".
У 2024 році в Кіровоградській області з УПЦ до ПЦУ перейшли дві церкви з сіл Недогарки Олександрійського району та Лозувата Голованівського району.
Загалом в регіоні є 287 храмів Української православної церкви та 146 Православної церкви України.
Що відомо про перехід на новий церковний календар
З 1 вересня 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар. За таке рішення проголосували більшість делегатів під час Помісного Собору ПЦУ, що відбувся 27 липня в Софії Київській.
З переходом на новий календар православні християни східного обряду України Різдво святкують 25 грудня, а не 7 січня, День Святого Миколая — 6 грудня, а не 19 грудня, Водохреще — 6 січня, а не 18 січня, Покрову — 1 жовтня, а не 14 жовтня. При цьому на Великдень та інші свята, дати яких визначаються за місячним календарем, це рішення не вплине.
Новоюліанський календар — вдосконалена форма юліанського календаря, заснована на циклічному обертанні Землі навколо Сонця; тривалість року становить 365,242222 доби; містить 218 високосних років на 900 років. Календар розроблений сербським астрономом, професором математики й небесної механіки Белградського університету Мілутіном Міланковичем 1923 року.
Новоюліанський календар використовує 10 з 16 автокефальних східних православних церков, зокрема Православна церква України.