В Олександрії на Кіровоградщині влаштували Андріївські вечорниці

В Олександрії на Кіровоградщині влаштували Андріївські вечорниці

Олександрія, танці Баба Єлька
Андріївські вечорниці в Олександрії. Фото: міськрада Олександрії

В місті Олександрія Кіровоградської області студенти фахового коледжу культури та мистецтв влаштували традиційні для регіону Андріївські вечорниці: кусали калиту, ворожили, співали, вчились танцювати карапет і краков'як. У 2023 році Андрія відзначають 30 листопада.

Вечорниці влаштували у музейному центрі, розповіла Суспільному його працівниця Олена Мітюріна. В Олександрії та прилеглих селах раніше збирались дівчата та хлопці, готували традиційний корж – калиту, організовували ігри – кусали калиту, пісні і танці.

Гуляння на Андрія: вкусити калиту, підстрибнувши
Забави на Андрія: вкусити калиту, підстрибнувши. Фото: міськрада Олександрії

"Оскільки Олександрійщина – це поліетнічний район, у нас побутували й Полтавські, й Катеринославські (місто Катеринослав нині називається Дніпро – ред.) традиції. У них дуже багато спільного," – говорить Олена Мітюріна.

Мало місцевих старожилів, від яких збирають відомості про традиції Олександрійщини, згадують про святкування Андрія, яке бачили в дитинстві. Більшість знає про них від своїх батьків та дідів.

"Нещодавно мешканка Олександрії баба Надя – їй під 80 років – дуже багато згадувала історій, які їй замість казок розповідала її баба. Вона те дуже любила, й все запам'ятала".

Ще одна респондентка, каже Олена Мітюріна, розповідала про гадання на Андрія, до яких були залучені й донька, й мама.

"Я пам'ятаю, – розповіла ця жінка, – як мені мати каже: йди в сарай, принеси дров. Приносю в хату, мати їх перерахувала. Якщо число парне – дівчина в цьому році вийде заміж".

Андріївські вечорниці - Олександрія
Андріївські вечорниці в Олександрії. Фото: міськрада Олександрії

Ідея влаштувати вечорниці належить керівниці факультету народного співу коледжу Лесі Погорілій, говорить Олена Мітюріна. На вечорниці запросили представниць етнопроєкту з Кропивницького "Баба Єлька". Вони досліджують традиції Кіровоградщини, в тому числі місцеві танці.

Дізнавшись про гостей, на вечорниці прийшли й викладачі та студенти хореографічного відділення, щоб навчитись нового – у коледжі вони вивчають класичну хореографію та сценічний танець. Так вечорниці завершились карапетом та краков'яком.

На початок