На Кіровоградщині 126 зі 127 релігійних громад ПЦУ перейшли на Новоюліанський календар

На Кіровоградщині 126 зі 127 релігійних громад ПЦУ перейшли на Новоюліанський календар

На Кіровоградщині 126 зі 127 релігійних громад ПЦУ перейшли на Новоюліанський календар
Керуючий кропивницькою єпархією ПЦУ архієпископ Марк. Фото: Суспільне Кропивницький

На Кіровоградщині 126 зі 127 релігійних громад Православної церкви України перейшли на Новоюліанський календар. В одній — світловодській, вирішили використовувати староюліанський календар, поки до змін не будуть готові всі віряни. Про це Суспільному розповів керуючий Кропивницькою єпархією Православної церкви України архієпископ Марк. Окрім ПЦУ, з 1 вересня на Новоюліанський календар переходить Українська Греко-Католицька Церква.

Рішення про перехід з 1 вересня на Новоюліанський календар ухвалили 27 липня на помісному соборі, розповів архієпископ Марк.

"Відсьогодні всі нерухомі святаНерухомі свята – це ті, що завжди припадають на той самий день у році (те саме число місяця). будуть святкуватися на 13 днів раніше. Тому звичайно вірянам треба деякий час, щоб звикнути до цього, слідкувати за календарями, щоб не пропустити якесь свято. Для тих вірян, що постійно відвідують храм, для них це не буде щось надзвичайним".

В області перейти на новий календар до офіційного рішення собору 27 липня того року вирішили сім релігійних громад Православної церкви України.

Парафії, які мали намір лишитися на старому календарі, мали подати необхідне прохання, щоб синод дав їм таке благословення, сказав архієпископ Марк. На 1 вересня, така громада одна.

"Цій громаді потрібен час для переходу поки до змін не будуть готові всі віряни. Реформа триватиме декілька років".

За словами архієпископа, Православна церква України відтепер — 11 з 16 помісних церков світу, які використовують Новоюліанський календар. Мета реформи – щоби людина жила у світському житті й у церковному за одним календарем.

"До цього користувалися двома календарями. У світському житті використовували астрономічний календар, у богослужбовому — старий юліанський календар. Різниця між календарями — 13 днів. На Новоюліанський перейшли для того, щоб не вираховувати постійно, який сьогодні день за старим календарем, щоб повернути свята на ці дати, якими вони були задовго до нас".

Говорить, зміна церковного календаря має вплив і на світське життя. Держава, беручи до уваги рішення церкви, ввела зміни в законодавство.

"Окремі державні свята, які були прив’язані до церковних дат, перенесені на Новоюліанський календар. Наприклад, свято Покрова — День козацтва та День захисника, які відзначались 14 жовтня, тепер будуть відзначатись 1 жовтня".

Вважає, щоб люди звикли до нового календаря, знадобиться до трьох років.

Священник Петро Давиденко служить у Свято-Успенському храмі. Каже, релігійна громада налічує пів сотні людей. Рішення про перехід на новоюліанський календар підтримали всі.

"Для істинного вірянина важлива сама суть свята, сама подія свята, а не те, в який день вона буде святкуватись".

Кропивничанин В’ячеслав Пузир церкву відвідує протягом 23 років.

"Доцільно, що перенесли свята на 13 днів. Я дотримуюсь посту, як було мені святкувати Новий рік, коли в цей час тривав різдвяний піст? Нині все стало на своє місце. Треба вчити історію України, досконало і в неї заглиблюватись, щоб розуміти що звідки йде".

На початок