Пряники, гніздечко та кутя. Різдвяні страви Кіровоградської області

Пряники, гніздечко та кутя. Різдвяні страви Кіровоградської області

Пряники, гніздечко та кутя. Різдвяні страви Кіровоградської області
. Суспільне: Кропивницький

Рецепт куті у кожної господині Кіровоградщини свій – її готують з пшениці, рису, і навіть з перловки. В Олександрійському районі до неї випікають "коні" і "барині", які не годиться їсти на Різдво, а в Знам'янському знають дієвий рецепт для того, щоб птиця на подвір'ї росла швидко і без втрат. Для цього готують різдвяне гніздечко.

КУТЯ

Найпоширеніша – кутя класична: із пшениці, маку та меду, розповіла Інна Тільнова, яка з проєктом "Баба Єлька" записувала рецепти різдвяної їжі від господинь області. Кропивничанка Ірина Тарасенко бере два стакани пшениці, стакан родзинок, стакан маку і горіхів. Заливає все узваром.

Пряники, гніздечко та кутя. Різдвяні страви Кіровоградської області

"Таку кутю робить і моя мама з Малої Виски, – розповіла Інна Тільнова. – А от бабуся з Маловисківського району використовувала рис і навіть перлову крупу".

Також є різні варіанти заливки для куті – це може бути просто солодка вода з медом чи навіть цукром, компот, узвар. Різною є густина куті – у когось вона кашоподібна, а в когось рідка (більше юшки, ніж каші). Прийнято першою за різдвяним столом з'їсти ложку куті, а тоді все інше. Кутею годують домашніх тварин у різдвяний вечір. "Це робить і мій тато в наші дні", – каже Інна Тільнова.

Рецепти різдвяних і не тільки блюд видали у книжці "Смачна Кропивниччина"

КОНІ І БАРИНІ

У селі Нова Прага, що в Олександрійському районі, здавна готують обрядові різдвяні пряники – "коні" і "барині". "Наголос на останньому складі в обох словах", – розповіла Олена Мітюріна.

Пряники, гніздечко та кутя. Різдвяні страви Кіровоградської області
Facebook Elena Mityurina

Печуть із різного тіста – дріжджового, пісочного, але кластичний рецепт – пісне тісто: вода, борошно, цукор і трішки розпушувача. Зверху покривають соком буряка та моркви. Ще можуть прикрашати паперовими "гривками", "спідничками" і "чубчиками". "Зараз ця традиція трохи забута, але ми її відроджуємо, – каже Олена Мітюріна. – Раніше похресники приносили хрещеним книші, а ті давали хлопчикам коників, а дівчаткам бариньок. Їх не годилось зразу з'їдати. Пряники від усіх хрещених приносили додому, виставляли на чільне місце, щоб воно покрасувалось, а їли десь після 14 січня".

РІЗДВЯНЕ ГНІЗДЕЧКО

Наталя Кондратенко із села Мошориного Знам'янського району готує різдвяне гніздечко. Рецепт їй розповів чоловік на прізвище Великотрав із сусіднього села Васине.

Пряники, гніздечко та кутя. Різдвяні страви Кіровоградської області
Facebook Баба Єлька

"У нього гарно велося господарство, – розповіла Наталя учасникам проєкту "Баба Єлька". – Безліч птиці: кури, гуси, качки, індики росли швидко і без втрат. Сусіди заздрісно насміхались, що мовляв, у нього навіть півні несуться. Чоловік був небалакучим, завжди заклопотаний. Але одного разу моїй доньці Оксані розповів про сімейну традицію приготування різдвяного гніздечка, яка ніби-то покращує добробут. Потрібно власноруч спечений калач покласти на сіно. Всередину покласти три свіжих яйця. Гніздечко повинне стояти не на святковому столі, а деінде декілька днів, а потім можна з'їсти. Відтоді як ми почули цю розповідь, завжди так робимо".

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері та Телеграм

На початок