Нацкомісія скасувала попереднє рішення і рекомендувала перейменувати на Кіровоградщині 13 селищ і сіл

Нацкомісія скасувала попереднє рішення і рекомендувала перейменувати на Кіровоградщині 13 селищ і сіл

Нацкомісія скасувала попереднє рішення і рекомендувала перейменувати на Кіровоградщині 13 селищ і сіл
Село Апрелівське Кетрисанівської громади. Фото: Суспільне Кропивницький

У Кіровоградській області потрібно перейменувати 13 селищ та сіл. Таке рішення ухвалила Національна комісія зі стандартів української мови. Перейменування відбуватиметься упродовж двох місяців після оприлюднення закону „Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”. Він набуде чинності 27-го липня. Про це розповів уповноважений з захисту державної мови Тарас Кремінь.

За рішенням Національної комісії зі стандартів української мови в Україні від 22 червня в Кіровоградській області треба було перейменувати 51 село та селище. В Україні – 1400 населених пунктів. Таку рекомендацію пояснювали тим, що назва міста може не відповідати лексичним нормам української мови та стосуватися російської імперської політики.

"За кожною областю України сформульовані рекомендації, класифіковані за трьома групами. До першої групи ми віднесли назви населених пунктів, у написанні яких зафіксовані помилки. Комісія сформувала другу групу назв у межах кожної області, де у назві міститься ідеологема, яка відображає тій чи інший період історії України у період колонізації. Третя група населених пунктів з рекомендаціями, що громада може й повинна розглянути питання з назвою свого населеного пункту. Для того, щоб обґрунтувати те, що саме така назва повинна залишитися", – сказав голова Нацкомісії зі стандартів державної мови Володимир Моргунов.

27 червня Тарас Кремінь звернувся до комісії з вимогою скасувати це рішення. За його словами, перелік Нацкомісії містить велику кількість назв населених пунктів, які відповідають стандартам державної мови.

"До цього числа потрапили такі назви, як Червоне, Червоні Маяки, Червоний Яр, Червона Долина, Червоний Кут, Червоне Озеро, Червона Слобода, Червона Поляна, Червоний Розділ, Червоний Ташлик, Червонокостянтинівка, Червоносілля і так далі. На цьому переліку ми й загострили увагу, що комісія не мала цей варіант пропонувати й вважати як такий, що відповідає нормам закону", – сказав Тарас Кремінь.

30 червня своїм рішенням Національна комісія зі стандартів державної мови оновила список сіл та селищ, які треба перейменувати. На Кіровоградщині список скоротився до 13.

З цих 13 сіл п’ять розташовані в Кетрисанівській громаді. Це Апрелівка, Апрелівське, Рощахівка, Южне і Юр’ївка. У попередньому списку від цієї громади було вісім сіл. Села Ударне, Новосамару і Майське з нового списку виключили.

Решта вісім сіл з нового списку розташовані в різних громадах Кіровоградщини.

Дві Юр’ївки – в Ганнівській і Добровеличківській громадах. Любо-Надеждівка – у Первозванівській громаді. Саблине – у Суботцівській громаді. Защита – у Новомиргородській. Оврагове – у Великоандрусівській. Надеждівка – у Голованівській. Первомайське – у Маловисківській громаді.

Що думають у Кетрисанівській громаді, п'ять сіл якої потрапили у список на перейменування

Голова Кетрисанівської громади Віктор Поліщук каже, що в деяких випадках можна просто змінити сам правопис цих населених пунктів.

"Ось візьмемо до прикладу Юр’ївка. Через апостроф пишеться, а треба, щоб воно писалося Юріївка. То тут, звичайно, ми будемо вносити ці зміни. Що стосується решти населених пунктів, треба покінчити з цим раз і назавжди. Поміняти назви населених пунктів, щоб потім уже про це не згадувати й до цього не повертатися".

За словами Віктора Поліщука, нову назву Апрелівського обиратимуть місцеві жителі.

"Це розглядається на сесії нижчого рівня, місцевого рівня, а потім рішення ухвалюватиме Верховна Рада України".

Жителька Апрелівського Валентина Ходак вважає, село потрібно назвати Квітневе. "Це українське слово. А проти російської назви я сама".

Перейменування не на часі, каже жителька села Ліна Небилиця. "У таку страшну хвилину не на часі перейменовувати наше село. І я думаю, що воно не пов’язане з російською назвою".

Такої самої думки староста Новоградівки Іван Лебединський. "Основне питання, щоб скоріше закінчити війну, щоб настав мир, а тоді можна повернутися до цього питання".

На території Веселівського старостинського округу Кетрисанівської громади розташовані Юр’ївка й Ударне. Вони обидва були в списку від 22 червня. У списку від 30 червня залишилася Юр’ївка. Працівниця Веселівського старостинського округу Світлана Секрет каже, там люди не живуть.

"Одні повиїжджали, хтось помер, і зараз там немає ні людей, ні хат. То для чого його перейменовувати? Це фактично „мертві” села".

На початок