Перейти до основного змісту
"Пропустив 71% голосувань": нардеп Олесь Довгий — у проєкті "Обранці"

"Пропустив 71% голосувань": нардеп Олесь Довгий — у проєкті "Обранці"

Ексклюзивно
Олесь Довгий - кавер обранці
Олесь Довгий. Facebook/Олесь Довгий

"Обранці" – це загальноукраїнський проєкт Суспільного про діяльність народних депутатів з часу обрання на позачергових виборах у липні 2019 року. Суспільне Кропивницький запросило до участі в ньому всіх нардепів-мажоритарників від Кіровоградщини, пропонували поспілкуватися або ж надати письмову відповідь. Олесь Довгий погодився надати письмові відповіді.

Що відомо про Олеся Довгого

Народився 1 листопада 1980 року в Києві. Батько — народний депутат IV-VI скликань та науковець Станіслав Довгий, мати — професорка Києво-Могилянської академії Лариса Довга.

У 2002-му закінчив Київський національний економічний університет за спеціальністю "Міжнародна економіка та право", у 2014-му — програму MBAMaster of Business Administration — післядипломна програма бізнес-освіти, яка спрямована на підготовку фахівців до керівних позицій та стратегічного мислення. для топкерівників в європейській бізнес-школі, а у 2015-му — Національний університет "Одеська юридична академія" за юридичним фахом. Є кандидатом економічних наук.

У 2010-15 роках був одружений на доньці народної депутатки від "Партії регіонів" Ірини Горіної Катерині. Нині співмешкає з Іриною Міненко, виховує двох синів.

Був референтом в Українській Асоціації молодих юристів, згодом — заступником секретаря та секретарем київського осередку організації, працював у Державному університеті інформаційно-комунікаційних технологій, Інституті телекомунікацій та глобального інформаційного простору Національної академії наук, радником голови Державного департаменту інтелектуальної власності.

На місцевих виборах 2006 року Олесь Довгий пройшов до Київської міської ради від "Блоку Леоніда Черновецького", 28 квітня того ж року його обрали заступником голови — секретарем Київради.

У 2008-му на дострокових виборах до Київради знову став депутатом від "Блоку Леоніда Черновецького" та секретарем, подав у відставку у 2011 році, став членом комісії Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку.

Балотувався до парламенту сьомого скликання як безпартійний самовисуванець за 214 округом, що у місті Київ.

Був народним депутатом восьмого скликання — його обрали як безпартійного самовисуванця від округу №102 у Кіровоградській області. Був членом депутатської групи "Воля народу", заступником голови парламентсього комітету з питань економічної політики.

У 2019 році Олеся Довгого вдруге обрали нардепом. До Верховної ради дев'ятого скликання він також потрапив як безпартійний самовисуванець за тим самим 102-м округом. До складу округу входять міста Знам'янка та Світловодськ, а також колишні Знам'янський, Новгородківський (Новгородка — колишня назва селища Кам'янець), Олександрівський (нині ці райони входять до складу Кропивницького району), Онуфріївський та Світловодський райони (нині входять до складу Олександрійського району).

Депутатські повноваження він виконує з 29 серпня 2019 року й не входить до жодної фракції, є членом комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування, а також груп з міжпарламентських зв'язків з Італійською Республікою, Республікою Хорватія та Республікою Молдова.

Крім того, нардеп входить до наглядової ради Благодійного фонду "Можемо разом".

Аналіз парламентської діяльності Олеся Довгого

Законотворчу діяльність нардепа для Суспільного проаналізувала аналітикиня Руху "Чесно" Софія Лазарова.

За її словами, Олесь Довгий — сьомий в антирейтингу "прогульників" сесій Верховної ради.

"На кінець березня 2025 року він пропустив 71% голосувань. Це коли він був відсутній. І ще у 8% голосувань він не брав участі, не натискав жодної кнопки, хоча був зареєстрований на сесії. Так само активно він прогулював засідання, коли був депутатом восьмого скликання".

Олесь Довгий був безпартійним самовисуванцем, однак у його передвиборчій програмі йшлося про те, що він готовий співпрацювати з різними політсилами задля реалізації ініціатив з тієї ж таки передвиборчої програми, сказала аналітикиня.

"Але за ці п'ять років він так і не приєднався до жодної з фракцій. Неактивною була й законотворча діяльність депутата: він за ці п'ять років подав 43 ініціативи, у більшості як співавтор. Загалом же приєднувався до тих ініціатив, які подавав його, медичний, комітет. Жодних ініціатив поза діяльністю комітету від Олеся Довгого не надходило".

Останній з шести виступів нардепа у парламенті датується груднем 2019 року, а пауза в законотворчій ініціативності тривала з листопада 2023 року до березня 2025-го.

"У березні він трохи активізувався — як співавтор подав дві ініціативи, що стосуються медичного обстеження водіїв, регулювання відповідних процедур. Тобто, як народний депутат, він не дуже активний".

Передвиборчі обіцянки Олеся Довгого, за словами Софії Лазарової, стосувалися різних сфер.

"І соціального захисту, і грошової допомоги різним соціально незахищеним верствам, і тарифів. Але, як ми бачимо по законотворчій діяльності, жодних відповідних ініціатив він не подав. А по участі в голосуванні ми розуміємо, що і за ініціативи інших нардепів він навряд часто голосував".
Обранці-Олесь Довгий-округ 102
Парламентська діяльність Олеся Довгого (кількісні показники). Суспільне Кропивницький

У травні Олесь Довгий брав участь у сесії Верховної ради, коли парламентарі ратифікували угоду про надра.

Як і за що голосував Олесь Довгий

  • Законопроєкт про повернення електронного декларування (без доступу до реєстру) — за.
  • Законопроєкт про електронне декларування з правкою президента про відкриття реєстру декларацій — за.
  • Законопроєкт, згідно з яким податок на доходи фізичних осіб перенаправлятимуть з місцевих бюджетів на потреби армії — відсутній.
  • Законопроєкт про регулювання діяльності релігійних організацій, згідно з яким російська церква має припинити свою діяльність в Україні — за.
  • Законопроєкт про угоду зі слідством — відсутній.
  • Законопроєкт про збільшення податків, згідно з яким видатки на військові потреби збільшили на 500 мільярдів гривень — відсутній.
  • Законопроєкт про зміни у МСЕК — відсутній.
  • Постанова про підтримку демократії в Україні в умовах агресії РФ, у якій йдеться про неможливість проведення виборів під час воєнного стану — відсутній.
  • Ратифікація угоди про надра, корисні копалини та рідкісноземельні метали між Україною та Сполученими Штатами Америки — за.
  • Зміни до бюджетного кодексу для реалізації угоди між США й Україною про надра — за.

Що задекларував Олесь Довгий

Якщо порівнювати декларації Олеся Довгого за 2019 та 2024 роки, то кількість задекларованої ним нерухомості збільшилась з 15 до 26 одиниць. Основне:

  • у власності нардепа на третій місяць депутатства з’явились будинок за понад два мільйони 230 тисяч гривень та земельна ділянка у селі Москаленки Обухівського району Київщини, за півтора місяця до цього – 30 соток землі вартістю майже 30 тисяч гривень, а за рік, у вересні 2020-го – 50 соток землі у тому ж селі, вартість яких не вказана;
  • 29 вересня 2021-го у власності депутата з’явилась квартира площею понад 76,5 квадратних метрів і вартістю мільйон 380 тисяч гривень, а за чотири місяці нежитлове приміщення площею 12,5 квадратних метрів за мільйон гривень у Києві.
  • 12 вересня 2024 року за 44 мільйони 562 тисячі 600 гривень нардеп придбав квартира площею майже 402 квадратних метри, а за 137 тисяч 123 гривень паркомісце площею майже 21,5 квадратного метра у Києві.

Крім того, депутат задекларував отримане ним у травні 2022-го право на спільне проживання в орендованій квартирі в Австрії.

Співмешканка Олеся Довгого Ірина Міненко за час його депутатства, а саме у період з жовтня 2020-го по лютий 2022 року стала власницею шести земельних ділянок у Москаленках на Київщині загальною площею понад 175 соток, а також квартири за понад 240 тисяч гривень та недобудованої квартири у Києві.

З липня 2020 року нардеп орендує автомобіль Land Rover 2017 року вартістю понад два мільйони гривень, хоча з кінця грудня 2023-го володіє Toyota Camry 2022 року, яку, згідно з декларацією, купив за 975 тисяч 600 гривень.

Ірина Міненко з травня 2024 року їздить за довіреністю на мінівені Mersedes-Benz, який належить товариству, кінцевим бенефіціарним власником якого э Олесь Довгий, а з липня 2024 року володіє повнопривідним дизельним універсалом BMW 2019 року за майже мільйон 102 тисячі гривень.

30 квітня 2014 року депутат став власником 21 мільйона 760 тисяч акцій (по одній гривні кожна) товариства, яким він, згідно з декларацією, він володіє. Загалом же Олесь Довгий є кінцевим бенефіціарним власником 22 товариств. У декларації 2019 року, таких товариств було 19.

Як доходи у декларації-2024 депутат зазначив 666 тисяч 251 гривню зарплати у Верховній раді, чотири мільйони 460 тисяч 400 гривень дивідендів (у 2019 році задекларував понад шість мільйонів), 48 мільйонів 504 тисячі гривень забезпечувального платежуФінансовий інструмент, який використовують у сфері нерухомості для забезпечення виконання умов договору між сторонами. від Олександри Климової та 23 мільйони 791 тисячу 800 гривень доходу з продажу нерухомості від неї ж, а також 782 тисячі 110 гривень банківських процентів.

Серед задекларованих нардепом доходів співмешканки: 900 тисяч гривень доходу від бізнесу, 103 тисячі 800 гривень з продажу нерухомості, 65 тисяч 602 гривні страхових виплат, 21 тисяча 642 гривні банківських процентів та 184 гривні кешбекуПовернення частини грошей, витрачених на покупку товарів або послуг..

Обранці-Олесь Довгий-округ 102
Задеклароване Олесем Довгим за 2024 рік, чого не було на початку депутатства. Його власні статки. Суспільне Кропивницький

Щодо готівки, то за час депутатства, згідно з деклараціями, в Олеся Довгого збережень у гривнях побільшало з 5,3 до 23,5 мільйонів, з 10,1 до 18 тисяч побільшало євро, натомість з 190,7 до п’яти тисяч поменшало доларів та з 30 до 15 тисяч поменшало фунтів стерлінгів.

На банківських рахунках нардепа за час депутатства з понад 14 тисяч до 5471 поменшало доларів, з 76,5 до 241,5 тисяч побільшало євро, з майже мільйона 196 тисяч до майже 14 мільйонів 838 тисяч побільшало гривень.

Як грошовий актив Олесь Довгий задекларував і 20 мільйонів гривень, позичених Ірині Міненко.

Щодо її власних грошових активів, в декларації депутат зазначив 100 тисяч гривень, 40 тисяч доларів, 48 тисяч євро та 2000 фунтів стерлінгів готівкою, а також майже 116 тисяч гривень, майже 404 тисячі євро, 92 тисячі 314 злотих та 15 доларів на банківських рахунках.

Як активи Олесь Довгий задекларував також грошову заставу від своєї співмешканки по договору оренди нерухомості в Австрії (11 тисяч 400 євро) та понад 100 тисяч євро внесків до небанківської установи в Ірландії.

У декларації 2019 року її грошові активи Ірини Міненко становили 720 тисяч гривень, 40 тисяч євро та 30 тисяч доларів готівкою, а також 6507 гривень, 209 доларів та 2118 євро на рахунках у банках.

Обранці-Олесь Довгий-округ 102
Задеклароване Олесем Довгим за 2024 рік, чого не було на початку депутатства. Статки його співмешканки. Суспільне Кропивницький

Олесь Довгий — про роботу в парламенті та окрузі

Як пояснив низьку відвідуваність сесійних засідань (тут і далі – пряма мова)

Наразі особистою включеністю в допомогу військовим та переселенцям та лікарням виконую свої повноваження відповідно до Закону про статус народного депутата.

Як на мене, війна внесла корективи у роботу кожного з нас, зокрема у роботу народних депутатів. Сьогодні йдеться не тільки про округ та роботу в парламенті. Ми підключаємося до розв'язання проблем переселенців, допомозі військовослужбовцям, бо всі маємо тримати стрій у тилу й робити усе можливе, аби допомогти фронту.

Перші два роки скликання припали на боротьбу з коронавірусом і я багато часу приділив переговорам з іноземними партнерами, аби забезпечити лікарні необхідними апаратами штучної вентиляції легень, ліками та засобами гігієни. Нині, в умовах повномасштабної війни, ми згадуємо про ті часи з іронією, але усі пам’ятають, як не вистачало елементарного для порятунку.

З лютого 2022 року активно включився у допомогу теробороні та Збройним силам України. Завжди у беру участь у засіданнях парламенту, на яких розглядають ключові для країни ініціативи. З останнього – ратифікація угоди про надра між Україною та США.

У передвиборчій програмі ви говорили про щомісячну адресну допомогу незахищеним верствам населення. Чи вдалося це втілити? Якщо ні – що стало на заваді?

Коли ми напрацьовували плани й програми у 2019-му, ми точно не знали ні що таке пандемія, ні що таке повномасштабна війна. І виклики, які довелося долати під час нинішньої каденції, сфокусували нас на допомозі захисникам та захисницям, переселенцям.

Ми не надаємо матеріальну допомогу громадянам. Мої помічники адресно допомагають громадянам, які звертаються до наших приймалень: це безплатна юридична консультація, юридичний супровід сімей, які втратили чоловіків на війні, допомога з оформленням або відновленням документів переселенцям, які опинилися у складних життєвих обставинах. Так, протягом п’яти років ми опрацювали майже вісім тисяч звернень.

Більшість парламентських ініціатив, до яких ви дотичні, стосуються медицини. Це пов’язано з роботою у профільному парламентському комітеті. Ініціатива РеабіЦентр – це також про зміну пріоритетів, викликану повномасштабною війною?

Масова потреба в реабілітації стала очевидною після звернень керівників батальйонів та комбатів щодо тяжкопоранених бійців. Поранення часто є надзвичайно складними, з політравмами, що потребують висококваліфікованої медичної допомоги. Частину таких бійців оперували в Інституті травматології та ортопедії Національної академії медичних наук України, туди також направляли військовослужбовців з усієї країни, військових госпіталів та лікарень.

Я поставив собі за мету створити там сучасний реабілітаційний простір, який відповідатиме європейським стандартам. Проте будівля й територія навколо не мали жодних ознак інклюзивності та безбар'єрності, тому довелося багато що змінювати. Наприклад, ми облаштували спеціальні доріжки з тактильним покриттям для людей із вадами зору. Перепроєктували вбиральні, душові та інші приміщення, щоб зробити їх доступними для людей на кріслах колісних. РеабіЦентр вже працює, там можуть лікувати більше тисячі військових на рік. Усі захисники й захисниці отримують лікування безплатно.

Зазначу, проблема реабілітації стане найважливішим викликом для України на десятиліття вперед. Такого масштабу політравм, ампутацій і потреб у реабілітації, на жаль, немає ніде у світі.

З медициною пов'язане й питання від жителів Олександрівки: чи є можливість відновити пологове відділення в Олександрівській лікарні?

Таких звернень до наших приймалень та мене особисто не надходило.

У передвиборчій програмі ви говорили про реконструкцію усіх шляхів, які цього потребують. З цим пов’язане ще одне питання з Олександрівської громади: на балансі Олександрівської селищної ради перебувають два мости – над залізницею і над річкою. Це траса державного значення. Усі машини з Кропивницького до Києва їдуть ними. Мости візуально аварійні. Коли вони впадуть, то просто не буде сполучення між двома частинами України. Об’їзд там можливий через кілька кілометрів. Коли держава забере ці мости на свій баланс? Чи, можливо, є інші шляхи їх реконструкції?

Війна внесла корективи й у реконструкцію об’єктів інфраструктури. Щодо згаданих мостів – я звертався у 2020 році до уряду з депутатським зверненням, у якому просив забезпечити всебічний розгляд питання аварійності автомобільної дороги – шляхопроводу через Одеську залізницю та міст через річку Тясмин, які з’єднують дві автомобільні дороги загальнодержавного значення Н-01 "Київ-Луганськ-Ізварине" та Н-14 "Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв".

Олександрівська селищна рада ще у 2013 та 2016 роках ухвалила рішення про передачу мосту та шляхопроводу з комунальної у державну власність на підставі відсутності грошей на утримання та капітальний ремонт доріг.

Тоді я отримав відповідь від Міністерства інфраструктури, Держагентства автомобільних доріг та обласної адміністрації, в якому роз’яснили, що, згідно із законодавством, ці дороги мають утримувати виключно коштом бюджетів міст або регіональних інвестиційних проєктів чи субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій. Про результати опрацювання цього питання я повідомив керівників громади та надав роз’яснення щодо порядку дій. Після того звернень щодо цього до мене не було.

Ще маємо три питання від жителів Світловодської громади:

  • Через неухвалення бюджету громада втратила грант для будівництва житла для переселенців. Чи просили вас втрутитись та "помирити" голову громади й депутатів? Як ваша команда працює з переселенцями в громадах округу?

Щодо такого "втручання" до мене звернень не було. Неприпустимо, коли жителі й гості громад стають заручниками чвар, ще й під час війни.

Мої помічники надають юридичні консультації вимушеним переселенцям. Також тісно співпрацюють з благодійними фондами та волонтерськими осередками – допомагають в облаштуванні тимчасового житла та пошуку речей першої потреби.

  • До Вас були неодноразові звернення від жителів Світловодська щодо скасування рішення керівництва міста про заборону встановлення у будинках індивідуального опалення. Відповіді немає, чому?

Саме з такими формулюваннями до нас не зверталися. Проте була велика кількість звернень від жителів щодо намірів відключення від централізованого опалення у період з 2015 до 2019 року. Юристи надавали консультації та роз’яснення. Далі люди вже мали звертатися до органів місцевої влади в індивідуальному порядку.

  • За 30 років у Світловодській громаді не встановили жодного ігрового та спортивного майданчика. Чи є проєкти щодо цього?

Наскільки пам'ятаю, саме у Світловодській громаді гроші субвенції на соціально-економічний розвиток виділяли зокрема і на придбання дитячих та спортивних майданчиків - спорткомплекс, профтехучилище №5. І таких встановили зо два десятки. У 2021 році купили ще п’ять. Потім почалася повномасштабна війна, тож їх встановлення перенесли у часі за рішенням місцевих депутатів, і, наскільки мені відомо, їх планують встановити вже у червні цього року.

Крім Олеся Довгого, до участі в проєкті "Обранці" Суспільне Кропивницький запросило депутатів-мажоритарників від Кіровоградщини Ігоря Мурдія, Олександра Дануцу, Юрія Кузбита та Олега Воронька.

Підписуйтесь на Суспільне Кропивницький у Facebook, YouTube, Telegram, Instagram, WhatsApp та Viber.

Топ дня
Вибір редакції
На початок