"Повз без ніг 25 метрів до укриття", поранений боєць з Хмельниччини намагається отримати статус учасника бойових дій

"Повз без ніг 25 метрів до укриття", поранений боєць з Хмельниччини намагається отримати статус учасника бойових дій

Кам’янчанин Артем Петровський після важкого поранення під Ізюмом втратив ногу та переніс 14 операцій в Україні й Франції, куди його доправили на лікування та реабілітацію у 2022 році, і де він перебуває досі.

Дідусь бійця Василь Петровський розповів Суспільне Хмельницький, що рідні Артема два роки домагаються присвоєння йому статусу учасника бойових дій та надання групи інвалідності, але марно.

Бабуся кам’янчанина Артема Петровського Світлана спілкується з внуком телефоном. Хлопець за два роки перебування в паризькій клініці встає і пробує ходити з милицями.

"Самопочуття у мене нормальне, але про повернення рано говорити, оскільки фізично я ще не відновився. Повертатися планую на службу на іншу посаду або в київський обласний центр підготовки населення до національного спротиву".

Дідусь Артема Василь каже: внук був поранений під Ізюмом, під час виконання бойового завдання.

"Вони потрапили під танковий обстріл. Основний удар прийшовся на Артема: потрапив снаряд, він впав на спину, одну ногу одразу відірвало, а друга — розбита. Він її закинув на груди й повз без ніг, на спині, 25 метрів до укриття, втрачаючи свідомість. Його почули хлопці й допомогли, затягнули в підвал і почалась евакуація. Він ще наклав собі турнікети, така в нього сила волі".
"Повз без ніг 25 метрів до укриття", поранений боєць з Хмельниччини намагається отримати статус учасника бойових дій
Бабуся й дідусь Артема, квітень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

За його словами, Артем у 20 років пішов служити в добровольчий батальйон "Карпатська січ", який згодом приєднали до військової частини А-7294, та Артем не встиг стати на службу Збройних сил. Рідні зібрали всі довідки на підтвердження, що він дійсно служив добровольцем і зазнав поранення під час виконання бойового завдання. Та статус учасника бойових дій йому не надають, каже Світлана.

Хмельницький юрист В'ячеслав Тарадуда каже: "Потрібно звернутися з рапортом особисто військовому на ім’я командира для того, щоб командир військової частини спрямував його документи до комісії з розгляду питання про надання статусу учасника бойових дій.

"Закон передбачає два варіанти розвитку подій: або командир військової частини звертається з відповідними документами, або безпосередньо військовослужбовець може звернутися до цієї комісії. Якщо отримали відмову, то тоді відповідно можна звертатися до суду із позовними вимогами про визнання бездіяльності незаконною і зобов’язання вчинити ті чи інші дії".
"Повз без ніг 25 метрів до укриття", поранений боєць з Хмельниччини намагається отримати статус учасника бойових дій
Артем на реабілітації у Франції, квітень 2024, Франція. Суспільне Хмельницький

Стосовно групи інвалідності, яку мали б надати заочно під час воєнного стану, згідно з урядовою постановою №225 від березня 2022, в якій, зокрема, йдеться: "Під час воєнного стану в Україні робота МСЕК здійснюється екстериторіально і заочно. Якщо людина перебуває за кордоном, то вона може надіслати необхідні медичні документи своєму сімейному або лікуючому лікарю на території України для оформлення форми 088/0 "Направлення на МСЕК".

Якщо людина не може прибути на огляд, МСЕК може ухвалити рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення ЛКК закладу охорони здоров’я. Та такого направлення Артему не можуть дати, розповідає директор комунального некомерційного підприємства "Лікувальний діагностично-консультативний центр Кам’янець-Подільської міської ради" Борис Цвігун.

"Хто має право заповнювати посильний лист на МСЕК? Оформляється лікуючим лікарем або за місцем проживання. Тобто, він тут не проживає і лікуючого лікаря в нього тут зараз немає. Далі — на основі об’єктивних даних. Що таке об’єктивні дані? Це потрібно бачити людину в очі. Як вона може написати об’єктивний статус, якщо вона пацієнта не бачить? Зараз ми запитуємо Міністерство охорони здоров’я, як вчинити в цій ситуації".

За його словами, огляд відеозв’язком не передбачений, хоча мав би. Родичів Артема підтримали й в Кам’янець-Подільській міській раді, каже міський голова Михайло Посітко. За його словами, депутати звернулися в Міністерство ветеранів з проханням посприяти усунути бюрократичні перешкоди.

"Було прийнято рішення звернутись до міністерства ветеранів. Ніяких бюрократичних перепон не має бути. Я впевнений, що таких питань є багато в багатьох інших наших хлопців і дівчат, які отримали такі важкі поранення".

Зі слів Бориса Цвігуна, в МОЗ України обіцяли в п’ятницю, 26 квітня, надати відповідь з цього питання.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок