У липні 2023 року в Харківській області знизилася ціна на помідори та огірки, а овочі з борщового набору у наступні місяці не подешевшають. Так вважає доктор економічних наук Дмитро Шиян.
За даними економіста, на ціну вплинув підрив греблі Каховської ГЕС, а у 2022 році в регіоні виробництво городини вдвічі знизилося через бойові дії та окупацію.
Що вирощують у теплицях області
У теплицях фермерського господарства у Старовірівці вирощують огірки з лютого 2023 року. Підприємство розташоване за 50 кілометрів південніше Харкова. Тут овочі висаджують для потреб працівників, а продають ягоди, говорить керівниця господарства Любов Юр’єва. Зараз думають, чи збільшувати площі під городину на 2024 рік.
"Борщовий набір вирощував Херсон. А овочеві культури — це найголовніше, це основна частка того, що ми купуємо влітку", — пояснює підприємиця.
Скільки коштують овочі на борщ у Харкові
На Салтівському ринку у Харкові від ранку черги біля овочевих прилавків. Моркву тут продають по 60-65 гривень за кілограм, капусту — по 19-25 гривень, картоплю — від 19 гривень.
"Морква ж уся дорога, тому що раніше морква везлась з Херсона — вона росте в піску. Зараз її немає. Буряк, так само, молодий — 45 гривень за кілограм. Везуть здалеку: Одеса, Дніпро. Бензин дорогий, націнка буде велика, і насіння торік все було дороге", — каже продавчиня Ірина Алеференко.
Помідори та огірки постачають місцеві фермери з віддалених від фронту господарств і з деокупованих територій, тому ціна на них знизилася, говорить продавчиня Олена Скрипніченко.
"Зараз сезон консервації, зараз "йдуть" огірки, і скучили вже за домашніми помідорами. Це Покровка — місцеві помідори. Ціна на них теж адекватна — 65 гривень. Були помідори й по 100 гривень".
Що каже експерт
Місцеві виробники повноцінно не можуть замінити врожай півдня, де тривають бойові дії, а 6 червня стався підрив греблі Каховської ГЕС, пояснює доктор економічних наук Дмитро Шиян.
"За даними 2022 року, Харківщина вдвічі скоротила виробництво овочів. Навіть м’ясо не так дорожчає, як овочі, тут вплив війни безпосередній. Я спілкуюся з виробниками — Балаклійський, Ізюмський райони. У Куп’янському — там взагалі бойові дії тривають і багато замінованих земель", — розповідає Шиян.
Фахівець говорить, крім того, у липні здорожчало паливо, а у червні — електрика: "Ці втрати впливають на харківський ринок, тому що логістична складова у виробництві овочів немаленька".
За словами Шияна, у 2022 році в Україні на 20% скоротилися посівні площі, як наслідок спостерігають падіння врожайності. Стабілізувати ринок овочів зараз допомагає імпорт, але зупинити зростання цін зможе завершення війни та відновлення господарств.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube