В Україні зросла вартість електроенергії. Якими будуть платіжки споживачів на Кіровоградщині

В Україні зросла вартість електроенергії. Якими будуть платіжки споживачів на Кіровоградщині

В Україні зросла вартість електроенергії. Якими будуть платіжки споживачів на Кіровоградщині
Фото: Суспільне Кропивницький

В Україні на 57 % зросла вартість електроенергії. Від 1 червня одна кіловат-година коштує 2 гривні 64 копійки. Попередній тариф (1 гривня 68 копійок) діяв з 2017 року. Рішення ухвалили на засіданні Уряду 30 травня. Новий тариф діятиме до 31 грудня 2023 року, розповів заступник директора обласної енергопостачальної компанії Олег Соловйов. Суспільне дізнавалося, скільки платитимуть споживачі на Кіровоградщині.

Що кажуть в енергопостачальній компанії

З 1 червня тариф не залежить від обсягу спожитої електроенергії, каже Олег Соловйов. "Якщо досі ціна складала при споживанні до 250 кіловат-годин на місяць – 1 гривню 44 копійки, а понад 250 кіловат-годин – 1,68, то зараз з першого червня існує тільки одна ціна – 2,64".

Водночас залишилася диференціація за зонами доби. "Власники дво- і три тарифних лічильників як користувалися, так і продовжують ними користуватися. Вночі, якщо це двозонний лічильник, то електроенергія вдвічі дешевша. Тобто при денній ціні 2,64 вночі буде 1,32 за кіловат-годину".

Заступник директора обласної енергопостачальної компанії просить жителів Кіровоградщини до 3 червня передати показники спожитої електроенергії.

"Вкрай важливо скористатися до 3 червня можливістю й передати реальні показники лічильника. Це треба для того, щоб потім, коли оператор системи розподілу визначатиме споживання за травень і червень, воно було правильно розподілене за місяцями, а відповідно і за тарифом. Щоб споживачі зайвого не переплатили, чи неправильно заплатили. Також дуже важливо розрахуватися за старими тарифами зі старою заборгованістю. Та заборгованість, яка є, зараз її потрібно погасити. Є безліч методів. Ми готові давати можливість, вести переговори про укладення графіків реструктуризації".

Як пояснюють підвищення тарифу в Уряді

Рішення про новий тариф дасть можливість забезпечити стабільність роботи енергосистеми, сказав міністр енергетики Герман Галущенко.

"На жаль, ми досі маємо втрачені суттєві потужності в генерації. Виходимо з того, що обстріли енергосистеми будуть відбуватися так само системно наступною зимою, як вони відбувалися протягом попереднього опалювального сезону. Тому, окрім відновлення енергосистеми, ми ще повинні захистити наші ключові об’єкти з точки зору тих ризиків, які ми вже бачили".

Яка думка центру досліджень енергетики

Даних, які показники враховували при ухваленні нової ціни на електроенергію, немає, каже директор центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

"Коли ми зараз кажемо про проблеми з генерацією, то не вистачає в першу чергу теплових електростанцій. Є багато пошкоджених теплоелектростанцій в містах, а саме атомні не були пошкоджені, окрім захопленої Запорізької. І коли я чую аргументацію, що це підвищення тарифів потрібне для того, щоб відбудовуватись, це має дивний вигляд. А другий аспект, який так само засмучує, – це повна непрозорість рішення. Регулятор подавав на Кабмін пропозицію збільшити ціну чомусь до 2,88. Ухвалили рішення про 2,64. Чому саме така цифра, чому не 3,12 чи 2,48? Немає жодних обґрунтувань, немає розрахунків. Це дуже важливе рішення. Воно має бути зваженим і справді повинно відповідати відбудові української енергетики. Ухвалене ж воно у форматі, який, м’яко кажучи, дуже закритий і непрозорий".

Водночас Олександр Харченко називає ситуацію з забезпеченням людей електрикою крихкою.

"Те, що ми зараз не маємо проблем, – це результат надзусиль. На жаль, маємо констатувати, що 60% нашої теплової генерації пошкоджено або зруйновано. І в липні або серпні, коли буде літній пік споживання, я не бачу, яким чином у пікові години без обмежень споживачів вдасться пройти цей період. Він буде дуже складний. Ми залежатимемо від імпорту й потребуватимемо багато енергетики з Європи".

Що кажуть споживачі електроенергії

Родина кропивничанки Наталії Супрун живе у дев’ятиповерхівці, яка не газифікована.

"У нас все на електриці — холодильник, чайник, плита, духовка, пралка, — каже кропивничанка. — Все це споживається щодня, тому що дитячі речі потрібно прасувати також щодня. Оскільки газу немає, то, звичайно, і готується все на електричній плиті. В зимовий період у нас своє опалення – це також тягне дуже багато кіловатів".

Споживання електроенергії у родини щомісяця різне.

"Ось сьогодні я знімала показники, то було 700 кіловатів різниці. Це наша родина спожила за травень. А зимою щомісяця виходить приблизно 1500 кіловатів. За один кіловат електроенергії ми сплачуємо 1 гривню 68 копійок".

Наталія Супрун порахувала, що за спожиту у травні електроенергію заплатить тисячу гривень. У червні, за умови такого самого споживання, – майже вдвічі більше.

"Це все виросте у два рази. Десь без солодощів залишиться малеча. Десь утиснутися треба буде".

На початок