Перейти до основного змісту
Здорожчання пального в Україні буде суттєвим, але поступовим — директор мережі АЗС

Здорожчання пального в Україні буде суттєвим, але поступовим — директор мережі АЗС

Здорожчання пального в Україні буде суттєвим, але поступовим — директор мережі АЗС
. У Новобаварському районі Харкова ввечері 22 квітня спалахнула АЗС під час повітряної тривоги. 22 квітня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

Починаючи із липня в Україні спостерігатиметься здорожчання усіх видів пального через повернення акцизу, водночас воно відбуватиметься поступово.

Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" заявив генеральний директор мережі АЗС Леонід Косянчук.

Зокрема, він зазначив, що оператори ринку надзвичайно тяжко йдуть на підвищення ціни, тому що це призводить до падіння попиту, через що знижується ефективність роботи АЗС. Водночас здорожчання пального після 1 липня є невідворотним, оскільки закон 7668-Д повертає довоєнні акцизи на нього, а також податок доданої вартості.

"Будуть поступово підвищувати ціну, бо в торговельній мережі ще залишилися залишки пального, яке було завезено безакцизно. Але на це пальне вже сьогодні потрібно платити 13% — різниця, яка була не доплачена між 7% та 20%", — пояснив Косянчук.

При цьому він відмовився озвучувати конкретні цифри щодо здорожчання пального, нагадавши, що його ціна залежить в тому числі від вартості на європейському ринку, звідки Україна імпортує понад 95% палива, а також від курсу гривні.

"Очікуємо подорожчання бензинів до 20%, дизельного пального — до 14-16%, на скраплений газ — від 7% до 12%. Практично переходимо на рівень червня 2022 року по ціновій категорії", — зауважив Косячнук.

За його словами, наступного тижня українці побачать ще кілька хвиль здорожчання на 0,5-1,5 гривні.

"Як довго дорожчатиме — залежить від економічного стану компаній, які торгують бензином на АЗС, від логістичних можливостей тощо. Більшість АЗС, думаю, які мають бонусні програми лояльності, за рахунок перегляду цих бонусних програм будуть намагатися "лагідно" підвищувати ціни, щоб не в один день на 4-6 гривні", — розповів директор.

Він додав, що за будь-яких обставин українцям слід підготуватися до суттєвого здорожчання пального.

"Мусимо бути свідомі того, що за липень ціни піднімуться суттєво: понад 10 гривень на бензин, 7-8 гривень на дизпальне, 3-4 грн на скраплений газ. За рахунок зменшення "маржі", перегляду бонусних програм ціни зростуть не за один день", — підсумував Леонід Косянчук..

Що відомо про повернення акцизу на пальне

Після початку повномасштабного вторгнення у березні 2022 року Верховна рада "обнулила" акциз і знизила ПДВ на бензин, дизпаливо та скраплений газ. Верховна Рада ухвалила закон про додаткові податкові стимули для підтримки бізнесу під час війни. Документ передбачав нульову ставку акцизу на бензин, дизельне пальне та скраплений газ, а також зниження ПДВ з 20 до 7%.

21 вересня, Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкт № 7668-д про повернення акцизу на пальне. 28 вересня президент підписав цей закон.

Відповідно до закону ставки акцизу складатимуть:

  • Бензин — 100 євро за 1000 літрів.
  • Дизель — 100 євро за 1000 літрів.
  • Біопаливо – 100 євро за 1000 літрів.
  • Скраплений газ — 52 євро за 1000 літрів.

Водночас закон передбачає, що на пальне для військових акциз встановлений на рівні 0 євро за 1000 літрів. Ця пільга діятиме виключно для Міноборони на період воєнного та надзвичайного стану.

Топ дня

Вибір редакції

На початок