Фермер Микола Куценко щотижня возить допомогу військовим на передову. Чоловік має господарство у селі Краснянському — фруктові сади й поля, тримає худобу. Двоє його синів пішли воювати. Чоловік теж записався в тероборону, але змушений був повернутися додому через стан здоров’я. Тепер возить на фронт овочі та фрукти військовим, а нещодавно почав збирати на дрони разом з іншими волонтерами.
Читайте його історію у матеріалі Суспільне Харків.
Пішов на війну з синами
Сільським господарством Микола Куценко займається понад 20 років. Крім садів та полів має десятки кіз, 200 свиней, 100 дорослих корів і стільки ж телят, а також одного страуса.
"Війна внесла корективи, тому трохи наймаємо людей. Треба і на фермі, і в полі працювати. Забрали двох синів на війну. Ми утрьох пішли. Потім мене по здоров'ю списали, а вони залишилися. 24 лютого приїхали в військкомат. Потроху там набирали, а нас не брали. Наступного дня приїхали, теж не брали. А 26-го ми не витримали й кажемо: "Як же так, на нас напали, а ви не берете". Я пішов у тероборону, побув там місяць, і мене списали", — пояснив Микола Куценко.
За його словами, сини захищають Харківщину на кордоні.
"До цього були в Бахмуті, Куп'янську, пів України проїхали. Де йшли бойові дії, там і були. Щодня дзвонять, питають, як ми, коли є зв’язок. Я до них їжджу кожні два тижні. Один син тут працює, ще два племінники й племінниця. Заробляємо. Вистачає і нам, і хлопцям у ЗСУ. За молоко отримуємо гроші щотижня, картоплі торік багато насадили. Теж гроші є. Вистачить і ЗСУ, і нам вистачить", — розповів фермер.
"Цього року плануємо ще більше овочів посадити. Торік було чотири гектари картоплі. У цьому плануємо 20 гектарів. Будемо годувати свою армію", — додав Куценко.
Про фермерство під час війни
"Важкий рік. У садках нічого не задобрювали, кукурудзу взагалі не скосили. Добрива дуже дорогі. Врожай на яблука у нас буде, а на абрикоси — ні. Абрикоси посохли. Дивлюся, що вони по всій країні посохли. А на яблука, полуницю, смородину врожай буде", — пояснив власник фермерського господарства.
За словами Миколи Куценка, нині всі масово вирізають худобу: і фермери, і дідусі, і бабусі.
"Кажуть, що невигідно тримати. Сіна не накосиш, силоса і бурячка не заготовиш. Проте я вважаю, що вигідно", — сказав Куценко.
Про волонтерство
Крім допомоги армії овочами фермер збирає гроші на дрони.
"Важко, звичайно. Збирають на дрони переважно пенсіонери. Багаті люди не дуже вивертають гаманці, а бідні — останнє віддають. І електростанції, і бронежилети возили, лопати, сокири. От сьогодні прийшли з Києва 150 крапельниць, і треба їх везти на передову. Є такі бригади, в яких 150-170 крапельниць на добу йде", — розповів Микола Куценко.
У сховищі фермер та його працівники відсортували картоплю — частину планують відправити ЗСУ, а іншу — посадити.
"Ми хлопцям відправляємо скільки попросять, скільки треба. Навіть нам свого не буде вистачати, будемо купувати, звертатися. Дуже багато знайомих, які нам допомагають. Взагалі, куди не приїду, в яку бригаду, вони мені всі, як рідні. Всім хочеться чимось допомогти", — поділився фермер.
Микола Куценко розповів, що на початку повномасштабної війни дав оголошення, що молоко будуть роздавати безплатно.
"Люди перші два місяці брали безплатно, потім трохи налагодилося. Але я рік давав молоко безплатно родинам військовим", — згадав фермер.
"Подзвонила 60-та бригада. Попросили, щоб підвезли картоплі чи ще щось з продуктів. Я телефонував адміністрації. Перші пів року нам й адміністрація допомагала. Завантажували машини. Їздили під Херсон, за Харків, у Дергачі — роздавали продукти хлопцям. Через пів року у нас з'явилася уже своя команда: родина Куценків, Ільницьких, Вороних, Носачів, Сазоненків. Тепер щоп'ятниці возимо. Раніше одні продукти возили, а зараз вже знайомі є і у Львові, і в Києві", — поділився Куценко.
Вся родина працює на перемогу
Чоловік говорить, на фермі працює вся його родина, крім двох старших синів, які служать у війську. Найменший, Микола, допомагає батькові в господарстві та з розвезенням продуктів.
"Пам'ятаю, 29 травня 2022 року їздили у бік Балаклії, вона тоді була окупована. Нас з "Градів" обстрілювали. Ми двома машинами їхали — нашою і вантажною. Потрапили під обстріли — прямо по нас почало прилітати. Аж адреналін такий був, страх. А ми трохи поїхали далі. Там є Гусарівка і Нова Гусарівка. Нова Гусарівка була окупована, а Гусарівка знизу — наша. Нам військові сказали: проїжджайте швидко, там дорога прострілюється. А ми думаємо: ми гуманітарну допомогу веземо, хто буде стріляти? А тут чуємо, там і там "прильоти", — згадав син фермера Микола.
"Важливо допомагати, тому що і мої брати в ЗСУ, і родичі, племінники. Їздимо з батьком. Зараз вже не їжджу, бо почалися польові роботи. До цього їздили, гуманітарну допомогу розвозили, речі різні", — розповів Микола Куценко.
"Цього тижня виїхали добрива розкидувати на пшеницю. Витягнули сівалку, щоб налагодити її. Та й вже будемо виїжджати кукурудзу сіяти, сорго на силос коровам. Картоплю саджаємо, бризкаємо, усе нині робимо. Ячмінь, горох посіяли. З самого дитинства батькові допомагаємо", — сказав син Миколи Куценка.
Картоплі та інших овочів, говорить фермер Микола Куценко, цього року садитимуть більше.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube