"Це наш спротив — пам'ятати". У Харкові вшанували пам'ять загиблих у теракті біля Палацу спорту

"Це наш спротив — пам'ятати". У Харкові вшанували пам'ять загиблих у теракті біля Палацу спорту

Доповнено
"Це наш спротив — пам'ятати". У Харкові вшанували пам'ять загиблих у теракті біля Палацу спорту
. Суспільне Харків

22 лютого у Харкові пройшла громадянська панахида за загиблими у теракті поблизу Палацу спорту у 2015 році.

До пам'ятного знака загиблим під час теракту прийшли близько 30 людей з квітами, національними стягами та портретами загиблих, повідомляє кореспондент Суспільного.

Батько загиблого у теракті підлітка Дані Дідіка Андрій говорить, що протягом часу від дня смерті сина, його родину підтримують лише друзі, держава нічим не допомогла.

"Щодо нас держава нічого не робила. Спочатку усіх друзів Дані випасали з уламками з лікарні, ми самі з друзями видаляли ці уламки, домовлялися у лікарнях, щоб видаляти. Допомоги жодної не було. Наступного дня після похорону до нас прийшли співробітники соцслужби, які прийшли перевірити, в яких умовах жив Даня, і чому він пішов на мітинг. Підтримують тільки друзі. Люди, які пишуть портрети Дані, й стають друзями", — сказав Андрій Дідік.

У Харкові вшанували пам'ять загиблих у теракті біля Палацу спорту
Суспільне Харків

"Даня для мене дійсно герой, він навчався в гімназії №11, тут жив поруч, на всі пікети приходив, це дуже патріотична дитина. Мені дуже шкода батьків. Ті, хто напав на Україну, ніколи не будуть нам браттями", — каже волонтерка Людмила Шевченко.

"Не забути таке ніколи. Ми бігли допомагати, швидка їхала понад 15 хвилин. Сумно, що не було швидкої одразу, медики забрали поранених. Нам сказали розходитися всім по одному, а колона була дуже масовою. Ми завжди будемо пам'ятати, завжди будемо приходити", — говорить Наталія Шаповалова.

"Це наш супротив — пам'ятати". У Харкові вшанували пам'ять загиблих у теракті біля Палацу спорту
Суспільне Харків

"Так сталося, що на той Марш єдності я не пішла, але сьогодні Харків віддає свою данину гідності революції, кров'ю віддає, тому ми маємо шанувати молодих, старих, дітлахів, які віддали життя на цьому місці. Щоб ніхто не забув, щоб усі знали, що таке "руський мир", щоб ми зрозуміли, що "ХНР" ніколи не повинна тут бути. Це наш спротив — пам'ятати, згадувати, триматися", — сказала волонтерка Марина Ворона.

"Це наш супротив — пам'ятати". У Харкові вшанували пам'ять загиблих у теракті біля Палацу спорту
Суспільне Харків

"Росія ніколи не змириться з вільною суверенною Україною, це буде завжди. І те, що ми можемо робити, пам'ятати тих хлопців, патріотів, які загинули за Україну, за суверенітет. На фоні нагнітання, ескалації, збройного вторгнення це тим більш важливо", — сказав учасник акції Володимир Почавський.

"Мені прикро, що багато харків'ян не вважають себе причетним до цього. Якщо частіше і більше приходило людей, тоді б, я вважаю, це було б важливо для цих хлопців, які загинули за усіх нас. Поки ми їх пам'ятаємо, вони живуть", — сказав він.

У Харкові планують збирати підписи за створення пам'ятника загиблим та звертатимуться до міської ради, сказав під час мітингу архітектор Олександр Грешнов. Він створив проєкт пам'ятника.

"Щоб могло символізувати життя, яке продовжується та зростає, тому і був обраний український колос, який символізує всю країну, долю та життя. Висота має бути така, щоб колос був вищим за будинки, які тут з'являться за кілька років. Колос має бути видно з будь-якої частини міста", — розказав Грешнов.

За його словами, вартість проєкту — 7 млн гривень.

Що відомо

  • 22 лютого 2015 року біля Палацу спорту в Харкові під час мирного маршу Єдності стався вибух. На місці загинули двоє людей, були поранені ще 11. Згодом двоє поранених померли в лікарні, серед загиблих — правоохоронець і троє учасників акції — Данило Дідік (15 років), Микола Мельничук (18 років), Вадим Рибальченко (37 років), Ігор Толмачов (52 роки).
  • 28 грудня 2019 року Фрунзенський районний суд Харкова визнав обвинувачених у справі Володимира Дворнікова, Віктора Тетюцького і Сергія Башликова винними у теракті, призначив покарання у вигляді довічного ув'язнення і змінив запобіжний захід з тримання під вартою на особисте зобов'язання.
  • 29 грудня 2019 року Дворнікова, Тетюцького і Башликова передали на непідконтрольні території під час взаємного звільнення утримуваних осіб. Вони не визнали провини. У вересні 2020 року засуджених оголосили у розшук.
  • У грудні 2021 року потерпілі у справі про теракт біля Палацу спорту подали позов проти України.
  • У лютому 2022 року потерпілі у теракті в Харкові отримали відзив на позов проти держави: Кабінет міністрів України попросив відмовити у компенсації рідним загиблих.
Читайте також: "Так працює пам'ять": як мистецтво допомагає не забути загиблих у теракті у Харкові
На початок