Чи дійшли згоди представники УГКЦ та містяни щодо будівництва храму на березі озера у Франківську

Чи дійшли згоди представники УГКЦ та містяни щодо будівництва храму на березі озера у Франківську

17 квітня в Івано-Франківську відбулася зустріч представників УГКЦ з жителями міста, які виступають проти будівництва церкви на березі міського озера. На ній синкел з парафіяльно-економічних питань Івано-Франківської архієпархії УГКЦ Віталій Максимів повідомив, що храму на цій ділянці не буде. Натомість на сусідній, що є у приватній власності, планують спорудити малу архітектурну форму, яка слугуватиме каплицею та осередком для дітей з інвалідністю.

Про що йшлося на зустрічі та чи змогли представники УГКЦ та франківці дійти згоди, читайте у матеріалі Суспільного.

"Церква не зрізала жодного дерева. Всі почули? Ми не знаємо, хто це робив", — каже Віталій Максимів.

За його словами, аби не загострювати конфлікт, зводити храм у зеленій зоні біля міського озера представники УГКЦ не будуть. Натомість побудують МАФ на приватній ділянці, що розташована поблизу і була викуплена за гроші трьох меценатів. Каплиця матиме площу до 58 квадратних метрів та буде заввишки до чотирьох метрів.

Чи дійшли згоди представники УГКЦ та містяни щодо будівництва храму на березі озера у Франківську
Ділянка, на якій раніше УГКЦ планувала побудувати церкву, березень 2024 року. Фото: Суспільне Івано-Франківськ/Степан Пенкалюк

"Нехай воно буде зеленим простором і для воїнів наших, і для діток особливих, і для молодих сімей, але відкритим простором без забудови. І це треба документально якимось чином оформити, щоб там щось не з'явилося в майбутньому", — говорить представник УГКЦ Віталій Максимів.

Віталій Максимів
Представник Івано-Франківської архієпархії УГКЦ Віталій Максимів. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Наталія Бойко, яка прийшла на зустріч, виховує доньку з інвалідністю. Жінка каже: у можливій споруді хотіла б бачити літній денний табір, куди можна приводити дітей з інклюзією.

"У нас — канікули, й ми не знаємо, куди з ними подітися. Ходити безлюдними місцями, пустирями та ще десь шукати місця, бо у нас — своєрідні діти. А це — на зразок денного табору. Наприклад, зранку до обіду, чи до 14:00", — каже Наталія Бойко.

Представники УГКЦ та франківці
Представники УГКЦ та франківці. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків на зустріч із духовенством та містянами не прийшов.

Військовослужбовець Андріан Волгін відреагував на це наступним чином: "На ровері їздити й туалети інспектувати він має час, а коли пів міста повстало проти забудови цієї ділянки — він не має часу. Отака повага у них".

Чи дійшли згоди представники УГКЦ та містяни щодо будівництва храму на березі озера у Франківську
"Пане мер! Годі прикривати корупцію церквою" — напис на паркані, розташованому на місці, де громада УГКЦ раніше планувала зводити церкву. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Марцінків делегував на зустріч свого заступника з питань діяльності виконавчих органів міської ради Святослава Никоровича.

"Це буде будівля без фундаменту. Міська рада підтримуватиме таку ідею, якщо громадськість на неї погодиться", — каже Никорович.

З цією пропозицією не погоджується франківка, співініціаторка пікніків проти забудови зеленої зони біля озера Марія Козакевич. З її слів, 50 квадратних метрів каплиці, де буде зосереджений інклюзивний простір для дітей, — замало. І разом з іншими містянами, які прийшли сьогодні на зустріч, пропонує вимагати у місцевої влади іншу ділянку.

"Ваша ідея з центром для діток — дуже крута. Можливо, було б правильно повністю реалізувати ваш проєкт у тих масштабах, які ви планували, щоби повноцінно надавати ті послуги. Щоб це була самодостатня будівля, але не в зеленій зоні. Не йти на компроміс, а вимагати від влади, як казав Андріан, надати адекватну, простору ділянку, де був би крутий центр, яким наше місто пишалося б", — розповідає Марія Козакевич.

Марія Козакевич
Ліворуч — Марія Козакевич. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Зустріч тривала понад три години. Представники УГКЦ і жителі міста домовилися провести 22 квітня спільну толоку на зеленій ділянці поблизу міського озера. На неї запросили міського голову Руслана Марцінківа.

Що відомо про будівництво церкви біля озера

У 2024 році Івано-Франківська архієпархія УГКЦ планує розпочати будівництво богослужбової каплиці поруч з міським озером в Івано-Франківську. Площа храму становитиме приблизно 150 метрів квадратних.

24 березня люди зібралися на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ. Вони принесли із собою каву, чай, печиво, плакати, балончики з фарбою, а також квіти, щоб висадити їх перед будівельним парканом.

Попри позицію містян, мер Руслан Марцінків заявив, що підтримує будівництво церкви.

Жителі міста створили петицію з проханням зберегти рекреаційну зону на березі міського озера в Івано-Франківську та знайти для парафії УГКЦ іншу територію для будівництва храму. Ініціатива зібрала 1193 голоси.

Територія, на якій УГКЦ планує збудувати церкву, — це відпочинкова зона, яку створили у 2019 році в межах програми "Бюджет участі". За це з бюджету міста спрямували 300 тисяч гривень. Однак цю землю міська рада ще у 2018 році віддала парафії УГКЦ на спорудження церкви священномученика Симеона Лукача.

Юристи Івано-Франківської архієпархії УГКЦ подали три заяви у поліцію щодо пошкодження паркану, який звели у зеленій зоні біля міського озера для будівництва церкви Блаженного священномученика Симеона Лукача.

Міський голова Руслан Марцінків відреагував на петицію щодо будівництва церкви. У відповіді йдеться, що міська влада ухвалила рішення про зведення храму без обговорення в громаді. Прохання у петиції знайти іншу територію для будівництва храму Марцінків проігнорував.

Архієпархія Української греко-католицької церкви погодилася перенести будівництво церкви із зеленої зони на міському озері.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок