У Маяках Святогірської громади на Донеччині живуть понад 400 людей. Лінія фронту від села за 20 кілометрів. Армія РФ розбила: школу, клуб та понад пів сотні будинків. Як селяни відновлюють свої домівки, які плани відновлення і де влада планує звести укриття — репортаж.
На початку повномасштабного вторгнення місцева Олександра виїхала із Маяків через постійні обстріли Святогірської громади Донецької області. Повернулася у село в жовтні 2022 року, у розбитий обстрілами будинок. Відновити його повністю — поки немає можливості, розповідає жінка.
"Тріщини у стелі є і дах підняло повністю й поставило. Видно, що він не повністю стоїть. Потрібно було і шифер купити. На кухню купила і на хату. Потім старий шифер дали, тимчасовий, а це вже добрий новий дали. А тепер же треба зробити. Гроші збираю, гадаю, може ж закінчиться війна і тоді вже робитимемо хату", — показує розбиту домівку місцева жителька.

Побиті вікна вже замінила, розповідає Олександра. До війни жінка мала господарство, зараз тримати худобу ніде.
"Зараз не дуже наймеш людей, хоча б одну кімнату зробити у сараї, щоб господарство тримати. У мене коза була — у сусідки. Було 30 курей — розлетілися, у сусідки п'ять останніх моїх курей. Ніде тримати", — бідкається жінка.


Опалює хату дровами. Вода в селі є. Городину вирощує власну: "Овочі: помідори, огірки. Трошки картоплі та кукурудзи, гарбузів по-більше. Вже два роки віддаю безкоштовно людям, хай вирощують. Молочко мені давали за гарбузи", — ділиться господиня.
Місцевий житель Анатолій теж виїжджав у Дніпропетровську область, але за пів року повернувся. За словами чоловіка, будинок відновлював самостійно.

"Відігнали їх, звільнили Лиман і повернувся сюди. Вікна повилітали вибуховою хвилею. Я сам скло дістав, поставив шибки, а так було забито плівкою", — розповідає Анатолій.
Наслідки бойових дій у селі
За час повномасштабної війни, обстрілами російських військ, пошкоджені близько 60 будинків, розбита школа, в якій навчалися 125 дітей та місцевий клуб, розповідає виконуючий обов’язки староста Маяківського старостинського округу Сергій Багрій.


"Прильоти були по всьому селу. Головне, щоб закінчилася війна. Плани завжди є. Будемо відновлювати це все: і школу, і клуб", — запевняє Багрій.
За його словами, у селі у будівлі дитячого садочка планують побудувати укриття. Заклад зможе запрацювати лише коли дозволить безпекова ситуація, але, говорить Багрій, хочуть бути готовими до відкриття.
"Для того, щоб запрацював цей садочок, ми будуватимемо тут укриття для діточок. Тільки після цього вже запрацює садочок", — пояснює в.о. старости Маяківського старостинського округу.

Два рази на місяць соціальний автобус із села возить людей до Слов’янська, говорить Багрій, раз на місяць у Маяки приїжджає мобільне відділення Укрпошти.
Нині лінія фронту від Маяків, додає він, приблизно за 20 кілометрів. До повномасштабної війни тут проживали 990 людей, зараз — 458.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.