Олександр та Юрій, бійці 111-ї бригади Сил територіальної оборони ЗСУ, повернулися у військо після самовільного залишення служби в інших бригадах. Один із них побув вдома чотири місяці, другий — пів року. Обоє зараз навчаються на операторів БпЛА в роті ударних безпілотних авіаційних комплексів.
За інформацією зі 111-ї бригади, після набуття чинності закону про спрощене повернення на службу після СЗЧ лави бригади поповнили близько 200 бійців, більша частина з них — раніше служили в інших бригадах.
Чому бійці залишили місце служби та що спонукало їх повернутися — у матеріалі Суспільне Донбас.
Олександр з позивним "Гроз" відвідує індивідуальні консультації у психологині бригади. Чоловік повернувся після самовільного залишення служби. Розказує: служити — хотів, сам пішов до військкомату у 2022 році, бо його рідна Луганщина — під окупацією. Два роки служив у Військово-морських силах. Але, каже, стався конфлікт у колективі.
"Поставили іншого командира, ближчого до комбата, і почалося. Він не винний, а нам давали жару за все", — розповів військовослужбовець 111-ї бригади ТрО ЗСУ Олександр.

Олександр розповідає: вдома він пробув чотири місяці, потім вирішив знайти іншу бригаду й повернутись служити.
"Рідні підтримали. Мама не дуже спершу, не хотіла, щоб я повертався назад. А дружина прийняла це. Вона бачила, що я рвуся назад", — говорить Олександр.
За три дні чоловік оформився в 111-ту бригаду. Пройшов додаткове навчання на полігоні. Уже місяць вчиться на оператора безпілотників.
"Подобається, навчають на симуляторі. Навчають споряджати дрони, снаряди робити", — каже військовослужбовець.

Самовільно залишив службу і Юрій. Розказує: він — мобілізований рік тому, був піхотинцем у штурмовій бригаді.
"Відновили за два тижні, повністю. Вже поставили в стрій. У підрозділі ставляться, як до всіх військовослужбовців. Всі розуміють, що всякі є причини. І такого якогось утиску немає. Відчуваю себе на своєму місці, вчимося, стараємося, працюємо", — говорить військовослужбовець 111-ї бригади ТрО ЗСУ Юрій.

Олександр та Юрій повернулися на службу за спрощеною процедурою, яка набула чинності 29 листопада 2024 року й діятиме до 1 березня 2025 року, говорить командир підрозділу Олексій.
"По тій групі, яка зайшла до нас в підрозділ — хлопці свідомі, активні, розумні. Для мене немає різниці, чи цей боєць ходив у СЗЧ чи не ходив, якщо він проявив мужність і став до лав ЗСУ, він вже герой, — зазначив командир РУБАК 111-ї бригади ТрО ЗСУ Олексій Орел.

Психологиня Дарина працює і з тими, хто повертається на службу. Каже: створили наметове містечко, де такі бійці проходять додаткове навчання, зокрема, і з психологами.
"Протягом цих двох тижнів з ними працюють й інструктори, і психологи, тобто там ціла група людей, яка працює на те, щоб відбулася знову ця адаптація. Вони переживають про те, як їх будуть сприймати, щоб там не було булінгутривале цькування, залякування, агресивне переслідування одного з членів колективу з боку інших представників колективу, у нас до цього дуже серйозно відносяться. Психологи працюють і з побратимами майбутніми", — пояснила психологиня 111-ї бригади ТрО ЗСУ Дарина.
Відповідальність за СЗЧ та дезертирство в Україні
На сьогодні, в умовах воєнного стану, за самовільне залишення служби військовослужбовцем, передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років (ст. 407 ККУ). Дезертирство карається позбавленням волі від 5 до 12 років.
З січня 2022 року Офіс генпрокурора зареєстрував майже 60 тисяч кримінальних проваджень за фактом самовільного залишення частини (СЗЧ) і близько 30 тисяч щодо дезертирства у ЗСУ.
Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко, посилаючись на статистику Державної судової адміністрації, повідомив агентству "Інтерфакс-Україна", що протягом 2023 року за СЗЧ засудили 1 577 військових. З них 30 — жінок. Він додав, що це найпоширеніший злочин серед військовослужбовців.
Як повернутися на службу після СЗЧ за спрощеною системою: пояснення Міноборони
Військовослужбовці, які самовільно залишили військову частину (СЗЧ) після 29 листопада, мають пройти повну процедуру для поновлення на службі, повідомляли в Міністерстві оборони України.
"До 1 березня 2025 року військовослужбовці, які вперше самовільно залишили частину, можуть повернутися на службу за спрощеним алгоритмом без кримінальної відповідальності. Однак це не стосується тих, хто здійснив СЗЧ після 29 листопада 2024 року", – йдеться у повідомленні.
У міністерстві нагадали, що для цієї категорії військових діє загальна процедура, що вимагає:
- письмової згоди командира частини;
- проведення кримінального розслідування;
- рішення суду за клопотанням прокурора.
І тільки після рішення суду, за даними МОУ, військовослужбовець може розпочати процес поновлення на службі, що включає повернення грошового забезпечення та соціальних гарантій, втрачених після подання командиром заяви про СЗЧ.
Водночас ті, які здійснили СЗЧ після 29 листопада, можуть чекати кілька місяців на відновлення, і до цього моменту вони не отримують ані виплат, ані гарантій.
Натомість для військових, які залишили частину до 29 листопада і для яких це перший випадок СЗЧ, передбачена можливість повернення на службу за спрощеною процедурою до 1 березня 2025 року. У такому разі поновлення відбувається протягом трьох днів.
"Для цього в застосунку "Армія+" можна подати рапорт "Повернення на службу після СЗЧ" та прикріпити рекомендаційний лист від частини, яка потребує військового. Кожен етап повернення в "Армія+" супроводжується окремим сповіщенням, де військовослужбовець отримує інформацію про наступні кроки", — нагадали в міністерстві.
Скільки військових повернулись після СЗЧ в Донецькій та Луганській областях
Як повідомили Суспільне Донбас у Спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Східного регіону, з вересня по кінець 2024 року за спрощеною процедурою до війська повернулися 503 військовослужбовці, які самовільно залишили частину в Донецькій області.