Апарати Ілізароваспеціалізований зовнішній фіксатор модульної конструкції, що складається з кілець (з нержавіючої сталі або титану), які фіксуються на здоровій кістці за допомогою спиць Кіршнера та стержнів Шанца з високоякісної нержавіючої сталі та фіксуються на місці за допомогою додаткових кілець і різьбових стрижнів, які кріпляться регульованими гайками. для собак та гіпс для котів. У Краматорську понад три тисячі операцій за два роки провели ветлікарі комунальної служби з питань утримання і поводження з тваринами. Там лікують безпритульних чотирилапих, деяким знаходять господарів в різних областях України та за кордоном. Зо два десятки котів живуть в приміщенні служби. Є там і окремий "котячий стаціонар".
З якими травмами тварини потрапляють до ветлікарів, яке лікування їм проводять та чим обладнана служба для допомоги котам та собакам — у репортажі Суспільне Донбас.
Ветлікарка Олеся розповідає, за допомогою гіпсів поранену кішку Матальду вчать ходити.
"Будемо адаптувати її, щоб вона як на санчатах, на лижах не їздила, зробили їй такі гіпси, щоб вона трошки ходила на навшпиньки", — пояснила ветлікарка.

Від Матільди відмовились господарі. На неї напав пес, відкусив хвоста, пошкодив хребет. Тепер кішка наново вчиться ходити.
"Цей суглоб ми блокуємо. І вона буде в такому положенні постійно ходити. Інакше вийде, що вона ходить на п'ятах і повністю стирає суглоб", — пояснив ветлікар.

Однорічного Біляша збила машина. Його принесли військові. Псу встановили апарат Ілізарова. Зняти його можна буде за кілька місяців, каже ветлікарка Олеся.
"Багато тварин, котрі не вчасно приїхали до нас і, на жаль, у них ампутовані зараз кінцівки. Це був єдиний спосіб врятувати їм життя. Біляшику пощастило — привезли його швидко, операцію зробили в той же день. Зараз він вже ходить, гарно себе почуває. Вони не залюблені. Вони не бачили від людей доброти і дуже хочуть кожен до своєї домівки", — зазначила ветлікарка Олеся.

Допомагає обробляти лапу Біляша Богдан. Студент третьокурсник, тут, у службі з утримання і поводження з тваринами, він одночасно працює і навчається.
"Більше як рік працюю в цій чудовій клініці фельдшером з ветеринарної медицини. Багато чому навчився. Живуть 15-20 кішок, яких не можна випустити", — говорить студент ветеринарного факультету Богдан.

Одну з кімнат ветеринари називають "котячий стаціонар", каже головний лікар Денис Колесніченко.

У клітках регулюється температура — після операції тваринам потрібне тепло. Є тримачі для крапельниць і мобільний бокс для котів з інфекційними хворобами.
"Є бокс для кисню. В нас є концентратор. Якщо є якась дихальна чи серцева проблема, ми розміщуємо тварину. Тут герметично зачиняється. І концентратором накачуємо чистий кисень", — пояснив головний лікар Денис Колесніченко.

В іншій кімнаті, показує лікар, живуть півтора-два десятки котів, яких після лікування не можна випускати на вулицю.
"Тут кіт із цукровим діабетом перебуває. У нього при надходженні рівень глюкози був понад 40 одиниць. Зараз, завдяки інсуліну, ми тримаємо стабільний стан", — говорить він.

1 березня 2025 службі виповнюється два роки. За цей час, каже Денис Колесніченко, провели три тисячі операцій.

Починали роботу комунальної служби зі стерилізацій. Зараз самі займаються і виловом безпритульних тварин, лікуванням та щепленням.
"В основному ці операції безкоштовні. Абсолютно всім тваринам ми вводимо мікрочипце унікальний код, в якому міститься вся необхідна інформація про тварину. За бажанням ми можемо ідентифікувати сканером, коли ця тварина у нас була. Звертаючись до карти пацієнта, ми точно знаємо, що було проведено цій тварині", — розповів головний лікар служби з питань утримання і поводження з тваринами Денис Колесніченко.

У планах, каже головний лікар, придбати рентген апарат — чи не щодня привозять тварин, яких збили машини. Також хочуть робити неврологічні операції, для яких закуповують обладнання.