Понад 60 років тому, 9 листопада 1961 року, місто Донецьк отримало сучасну назву. До того воно носило ім'я на честь радянського вождя Сталіна. Тоді, у 60-ті роки минулого століття сучасну назву отримала й Донецька область.
Коли на місці сучасного Донецька з'явилось поселення, скільки разів змінювали назву населеного пункту та чому потрібно дискутувати про дату заснування Донецька в етері "Суспільне. Студія" розповіла докторка історії, професорка Донецького національного університету імені Василя Стуса Надія Темірова.
Далі — пряма мова.
Як і коли з'явився Донецьк
Якщо намагатись намітити витоки населених пунктів в межах сучасного Донецька, то можна взяти за відправну точку навіть кінець XVII століття. Це 1690-ті роки і це пов'язано з освоєнням приазовського, донецького степу, зокрема в частині верхів'я Кальміусу козаками.
Але проблема в тому, що науковці поки що не мають вірогідного підтверджень того, що з XVII століття безперервно існувало поселення. Більш вірогідна дата — це кінець XVIII століття, 1790-ті роки. І це вже пов'язано більш з поміщицькою російською колонізацією, яка розгорталась через ліквідацію нової Запорізької Січі у 1775 році і щедрої роздачі земель козацької вольниці, до яких входили терени сучасного Донецька та сучасної Донеччини. Вже в 1790-их роках документально підтверджується існування в межах сучасного міста Донецьк слободи Олександрівка.
Станом на середину 19 століття терени Донецька вже були цілком освоєні, і в межах міста, в сучасних адміністративних кордонах, фіксували сім сільських поселень — це були села.
Коли в 1860-их роках валлійський підприємець Юз прибув на місце, де він планував заснувати металургійне підприємство, він побачив, що розташування регіону вигідне: близькість Маріупольського порту на узбережжі Азовського моря, наявність шляхів сполучення і залюдненість регіону. І в 1869 році було закладено металургійний завод.
Перші назви Донецька, або Як Юзівка стала Сталіно
Статус міста Юзівка здобула лише в 1917 році, вже після падіння Російської імперії, за тимчасового уряду. А далі в 1924 році на хвилі загальносоюзного увічнення пам'яті так званого вождя революції Леніна було прийнято назвати Юзівку на честь Леніна, але назвати Сталіно.
Там дуже цікава аргументація. Там йдеться, що ніби Ленін уявляється вождем локомотиву, який веде людство до звільнення, але локомотив зроблений зі сталі, а уособленням сталі на середину 1920-их років був Йосип Сталін, то в Юзівці прийняли рішення дати таке найменування. Із цим іменем Сталіна місто проіснує до 1961 року, коли отримало сучасну назву.
Чому потрібно говорити про історію Донецька та Донбасу
Незважаючи на те, що вже 11-й рік рідний український Донецьк, перебуває під тимчасовою окупацією Росії, все ж таки, здається, варто включити Донецьк до політпроцедури в рамках дерусифікації та деколонізації, довести до рівня Верховної Ради, щоб переглянути і офіційно закріпити цей 1790 рік як початок існування Донецька.
Тому що тримаючись за цей 1869 рік, ми продовжуємо триматись за цю імперську політику. І це грає на користь просування російської політики і нам треба від цього відриватись.
"Стоїть дуже велике завдання — не втратити український Донбас, українську Донеччину. Говорити і досліджувати історію Донеччину".
З одного боку, ми маємо цілком закономірний інтерес до минулого Донецька, Донеччини, Луганщини, до регіонів, які першими разом із Кримським півостровом, потрапили під приціл російської агресії. І це цілком виправдано. Тому що в минулому ми можемо знайти відповіді на багато питань, які нас мучать сьогодні: як сталась ця агресія, чому частина громадян України деякі свідомо підтримали прихід Росії, деяких змусили обставини життя?
І головне питання, яке ми можемо поставити минулому: що нас може очікувати в найближчому майбутньому і як нам вчинити? А з іншого боку, серед широких верств населення спрацьовує такий інстинкт самозбереження. Якщо я не буду згадувати Донецьк, Луганськ, Донеччину, яка перебуває під тимчасовою окупацією, і не буду звертатись до історії, то я захищаюсь. Люди не хочуть говорити про болюче, але це омана — говорити треба. Стоїть дуже велике завдання — не втратити український Донбас, українську Донеччину. Говорити і досліджувати історію Донеччини.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram